نماینده روسیه در سازمان ملل: تحریم‌ها مردم عادی را نشانه رفته است

نیویورک- ایرنا- نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، کووید-۱۹ را یک مشکل اضافی برای سوریه دانست و گفت تحریم‌ها علیه این کشور مردم عادی را نشانه رفته و توان دولت را برای مقابله با این بیماری کاسته است.

واسیلی نبنزیا روز دوشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع سوریه برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد و افزود: این بیماری همه‌گیر، بر روند سیاسی در سوریه همچون سایر کشورها اثرگذار بوده است.

وی با حمایت از تلاش‌های گیر پدرسن نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه ادامه داد: نماینده ویژه درباره دور بعدی مذاکرات کمیته قانون اساسی با سوری‌ها در تماس است. برخی از مردم سوریه را متهم می‌کنند که به بهانه عدم امکان ملاقات حضوری از گفت‌وگو جلوگیری می کنند ، اما با همه جزئیات حساس آینده کشورشان را مورد بحث قرار می‌دهند. نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد اضافه کرد: نشت یا تحریکات بر روی سیستم عامل نشست مجازی می‌تواند این تلاش‌ها را تضعیف کند. اگر روند حل و فصل به دلایل عمدی خراب شود، پذیرفتنی نیست.

نبنزیا تاکید کرد: ما تلاش‌ها را از طریق تماس با طرف‌های ذیربط چه در ظرفیت ملی و چه با ترکیه و ایران در چارچوب قالب آستانه ادامه خواهیم داد.

وی همچنین تصریح کرد: بین آنچه که در قلمرو تحت حاکمیت دولت سوریه و آنچه که خارج از کنترل دولت به ویژه در ادلب که تروریست‌ها حضور دارند و سایر مناطق اشغالی سوریه تفاوت چشم‌گیری وجود دارد.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد با بیان اینکه در بیشتر سوریه مردم و دولت برای احیای یک زندگی عادی تلاش می‌کنند، افزود: بیماری همه‌گیر ویروس کرونا یک مشکل اضافی است. مسئولان اقدامات لازم را انجام می دهند؛ آنها در حال آزمایش، تجهیز اتاق‌های ایزوله برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا، افتتاح آزمایشگاه‌ها در حلب، لاذقیه هستند و قرار است یک آزمایشگاه هم در حمص افتتاح شود.

نبنزیا با رد ادعای تحریم نبودن کمک‌های انسان‌دوستانه ادامه داد: اما تحریم‌های نفس‌گیر منجر به وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی- اجتماعی در سوریه شده است. تحریم‌ها به سوری‌های عادی منجر شد. همکاران ما را متقاعد نخواهند کرد که معافیت‌ها همه مشکلات را برطرف می‌کند. این درست نیست. انجام معاملات بانکی از سوریه از جمله برای خرید تجهیزات پزشکی غیرممکن است.

وی اضافه کرد: سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی بشردوستانه نمی‌توانند از ترس تحریم به طور مؤثر عمل کنند. اطلاعات زیادی در این مورد وجود دارد. ما بار دیگر خواستار لغو تحریم‌های یک جانبه هستیم.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد تاکید کرد: در ادلب آتش بس به طور کلی حفظ می‌شود، گرچه تروریست‌ها بطور مداوم به مواضع ارتش سوریه حمله می‌کنند. ارتش روسیه به همراه همکاران ترکیه همچنان به گشت‌زنی در مناطق مشخص شده ادامه می‌دهند، گرچه گروه‌های تندرو مانع کار آنها می‌شوند. آنها تحریکاتی را ترتیب می‌دهند و مانع ایجاد می‌کنند. این امر لزوم جدا کردن مخالفان معتدل از تروریست ها را تایید می‌کند.

نبنزیا حضور آمریکا در شمال سوریه، اردوگاه الحول، منطقه التنف و رقبان را اشغالگرانه توصیف کرد و گفت: ثبات و امنیت در این مناطق فقط درصورتی امکان پذیر است که به کنترل دولت مشروع سوریه بازگردند.

وی افزود: تلاش برای تثبیت خطوط جداکننده که متاسفانه در سوریه امروز کشیده شده‌اند ، پذیرفتنی نیست. این خطوط باید پاک شوند.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد ادامه داد: تلاش‌های مشترک سوری‌ها در کمیته قانون اساسی و همچنین تهدیدهای مشترک علیه ملت سوریه اعم از ویروس کرونا، تروریسم، اشغال خارجی، فراخوانی برای انجام اقدامات مشخص در بازگرداندن وحدت و تمامیت ارضی سوریه است.

نبنزیا تاکید کرد: این امر در مورد داخل نیز صدق می‌کند. محیط خارجی باید برای ارائه کمک‌های بشردوستانه و بازسازی پس از جنگ سوریه گرد هم آیند تا روند سیاسی را بدون دخالت در آن تسهیل کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha