۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۸:۱۷
کد خبرنگار: 962
کد خبر: 83792346
۰ نفر

برچسب‌ها

تاریخ را ایمن و سالم مرور کنیم!

کرمان - ایرنا - تصور کنید روزی را که به‌دلیل سهل‌انگاری ما انسان‌ها، گنبد با شکوه جبلیه فرو ریزد، باغ زیبای شاهزاده ماهان به خاطره ها بپیوندد و از میدان ارگ و بازار تاریخی، جز عکس و خاطره‌ای باقی نماند.

 تصور نابودی این بناهای تاریخی شهرمان هم دردناک است چه اینکه سال‌ها پیش، به خاک افتادن عظمت ارگ تاریخی بم به تلاش بلای طبیعی زلزله، تا ماه‌ها بهت و حیرت و افسوس را نه تنها برای ما بلکه برای جهانیان به‌وجود آورد.

۴۳ سال پیش در چنین روزی در قطعنامه شماره پنج دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین‌المللی موزه‌ها(ایکوم) که در مسکو برپا شد، روز ۱۸ مه برابر با ۲۸ اردیبهشت به عنوان روز جهانی میراث فرهنگی و موزه ها اعلام شد. روزی که مقرر شد تا نمادی برای توجه بیشتر به آثار تاریخی و باستانی کشورها باشد تا از این طریق، دنیا محل مناسب‌تری برای یادآوری گذشته و پیشنیه و تاریخچه محسوب شود.

نکته مهم در نام‌گذاری این روز به نام میراث فرهنگی، تلاش برای سالم نگه داشتن این عظمت بزرگ است. در کنار توجه فرهنگی به مقوله میراث فرهنگی و تاثیر آنها بر راه و روش زندگی آینده، سلامت فیزیکی و سخت افزاری این اماکن، مهمترین دغدغه متولیان پاسداشت میراث تاریخی و فرهنگی هر کشور است و در همین شرایط است که دغدغه ایمنی اماکن تاریخی، قدیمی و باستانی به یکی از اصلی‌ترین دغدغه های نهادهای مرتبط نظیر آتش نشانی تبدیل می‌شود.

مراقبت از تاریخ و میراث شهرمان، یک وظیفه همگانی است 

دارا بودن مستندات و ساختمان های تاریخی به تنهایی شرط کافی نیست و مهم تر از آن نگهداری و حفظ این آثار است که بتوانیم آنها را برای آیندگان نیز به یادگار بگذاریم تا آنان نیز از این پیشینه تاریخی بهره مند شوند. در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا برنامه های خاصی برای حفظ این بخش ها دارند که مرور برخی از آنها خالی از لطف نیست.

موزه ها و سازه های تاریخی و سنتی بر اساس دستور العمل های ایمنی مصوب، مجهز به آخرین سیستم های اعلام و اطفای اتوماتیک بوده و سیم کشی های برق آن نقاط دائم کنترل می شود.

لوازم و وسایلی که در آنها چیده می شود دارای حداقل بار اشتعال است و اگر آن مکان موزه باشد، حتی گاهی در اطراف آثار خاص، پرده های مقاوم در برابر حرارت نصب می شود.

تمام ساختمان تحت کنترل دوربین‌ها و سیستم‌های مداربسته است و نگهبانان با کارکرد سیستم ها آشنایی کامل دارند.

مالکان، امانت‌دار تاریخ

روی دیگر این ماجرا، عدم توجه برخی مالکان شخصی این سازه های تاریخی به وضعیت ایمنی است. موضوعی که به واسطه وجود سازه های پرتعداد تاریخی در نقاط مختلف شهرمان کرمان، امری بدیهی و البته ایمن سازی آن لازم است. بسیاری از ساختمان های سنتی و تاریخی به بهانه های مختلف از جمله داشتن مالک شخصی، نداشتن بودجه، در دست اقدام بودن و به حال خود رها شده و هر لحظه ممکن است حادثه ای آن ها را از بین ببرد.

بازار تاریخی کرمان به عنوان یکی از زیباترین و طولانی‌ترین بازار سرپوشیده کشور چه از نظر زیبایی با بسیاری ابنیه تاریخی در جهان سرآمد است. این بازار در سال‌های اخیر بارها شاهد حادثه آتش سوزی و چند آتش سوزی گسترده بوده است که به لطف خدا هر بار هم با عملیات سریع آتش نشانان از خسارت جدی و تخریب آن جلوگیری شده است این که در بازار تاریخی کالاها در بدترین شرایط  انبار می‌شود و بدون رعایت اصول ایمنی  و با چیدمان غیراصولی اجناس و کالاهای سنگین، ایستایی ساختمان به مخاطره انداخته شود حاکی از بی توجهی به اینگونه اماکن است.

وقتی ما به مکانی مانند بازار تاریخی توجهی نداشته باشیم چگونه به سایر اماکن تاریخی شهر رسیدگی می کنیم؟

بازار تاریخی کرمان و میدان توحید (ارگ) شرایطی خاص را دارد، بازاری با پذیرش جمعیتی چند هزار نفری در هر شبانه‌روز و البته ثبت شده به لحاظ تاریخی و ملی. محدوده‌ای که اگر توجه ویژه‌ای به ایمن سازی آن نشود، می تواند روزی به بحران جدی برای بازسازی تبدیل شود.

به فکر تاریخ‌خوانی آیندگان باشیم

حادثه، آخرین مرحله عدم رعایت اصول ایمنی است و فرجام هر بی‌احتیاطی حادثه خواهد بود. یک مکان قبل از اینکه درگیر حادثه شود مجموعه‌ای از بی‌احتیاطی را به خود دیده است و آتش سوزی و حادثه پایان کار است. در این مواقع آتش نشانان در مرحله پایانی وارد عمل می شوند و برای جلوگیری از وقوع حادثه باید پیش از آن اقدام کرد.  

و در نهایت اینکه مراقب باشیم که با کوتاهی در امور محوله با دستان خود شناسنامه خود را نسوزانیم و اجازه دهیم تا آیندگان، گذشته خود را تماشا کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha