بخش خصوصی برای توسعه ورزش سوارکاری باید وارد میدان شود

بجنورد- ایرنا- رییس فدراسیون سوارکاری، توسعه این رشته در کشور را نیازمند بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت و توان بخش خصوصی در جذب منابع و امکانات دانست.

مسعود خلیلی روز دوشنبه در نشست مجمع انتخاباتی هیات سوارکاری خراسان شمالی با تاکید بر حمایت همه جانبه از فعالان این رشته، گفت: این رشته به لحاظ منابع مالی دچار مشکل است و این مساله به ویژه در سال جاری با وجود محدودیت های مالی دولت بیشتر به چشم می آید که باید برای توسعه زیرساخت های این ورزش، وقت و هزینه بسیاری صرف کنیم.
وی با تاکید بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت های بخش خصوصی برای خروج از بحران موجود، خاطرنشان کرد: اسب سرمایه مردم است که اگر رسیدگی نشود این سرمایه از بین می رود.
خلیلی توجه به این رشته را نیازمند فراهم سازی زیرساخت ها و برگزاری مسابقات دانست و افزود: در بحث سیلمی اسب های خراسان شمالی نیز تلاش های بسیاری صورت گرفته ولی وزارت جهاد کشاورزی به دلایل فنی هنوز این اسب ها را به عنوان سیلمی نپذیرفته است.

خلوص اسب های خراسان شمالی باید اثبات شود

وی پیشنهاد تشکیل گروه ۱۱ نفره متشکل از ورزش و جوانان، فدراسیون، مالکان و هیات سوارکاری استان برای بررسی اسناد و مدارک اسب ها را داد تا اصلاح اسب ها در آن لحاظ شده و بتوان ثابت کرد که اسب های خراسان شمالی خالص هستند.
رییس فدراسیون سوارکاری یادآور شد: خراسان شمالی اسب های خوبی دارد که باید این سرمایه ها را حفظ کرد ولی مدعیانی دارد که اعلام می کنند این اسب ها خالص نیستند و باید با دلایل منطقی این ادعاها را رد کرد.
وی یکی از نیازهای این استان را آموزش دانست و گفت: خراسان شمالی در بحث آموزش عقب است و باید به صورت گسترده تر وارد این حوزه شود.
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت‌ بالای صنعت اسب این استان، گفت: خراسان شمالی پتانسیل بالایی در اسب اصیل ترکمن دارد که می‌تواند بسیار مورد توجه واقع شود.
کوروش بهادری، مشکل سوارکاری استان را در زیرساخت های ضعیف آن دانست و افزود: این امر باعث شده در برگزاری مسابقات در رشته های مختلف سوارکاری با کمبودهایی مواجه شویم.
وی توسعه این ورزش در استان را نیازمند نگاه ویژه فدراسیون دانست و خواستار تعیین تکلیف وضعیت اسبهای سیلمی خراسان شمالی و ارایه جواب قطعی شد.
بهادری یادآور شد: از کسی که به عنوان رییس هیئت سوارکاری خراسان شمالی انتخاب می شود انتظار می رود برای توسعه این رشته وقت و انرژی صرف کرده و کم کاری نکند و به دنبال جذب منابع برای برگزاری مسابقات مختلف باشد.
وی گفت: با توجه به اهمیت صنعت اسب و لزوم از دست ندادن زمان در ساماندهی هرچه سریعتر وضعیت اسب و اسبداران و پرورش دهندگان اسب، بی شک در صورت مشاهده هرگونه کم کاری و عدم تعامل هیات با مجموعه سوارکاری استان و فدراسیون، رسما نسبت به برکناری رییس هیات اقدام خواهیم کرد.
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی، برگزاری جشنواره های متعدد در بخش اسب را نیازمند جذب منابع مالی بالایی دانست و افزود: در حال حاضر با توجه به محدودیت های مالی اداره کل ورزش و جوانان، امکان کمک چندانی نداریم، بنابراین لازم است خود هیات نسبت به جذب منابع و سرمایه گذار اقدام‌ کند.
در این نشست «امید علوی زاده» با کسب اکثریت آرای اعضای مجمع به مدت چهار سال به عنوان رییس هیات سوارکاری خراسان شمالی انتخاب شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =