درخواست نمکی از سازمان جهانی بهداشت برای مداخله در تحریم‌ها

تهران - ایرنا - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از سازمان جهانی بهداشت خواستیم در تحریم‌های ظالمانه علیه ما و بقیه ملت‌هایی که در این شرایط ممکن است دچار مشکل در تهیه دارو و واکسن شوند، مداخله کند.

سعید نمکی عصر دوشنبه پس از نشست ویدیو کنفرانس با سازمان جهانی بهداشت درباره این نشست افزود: این اولین باری است که پس از چند دهه به دلیل شیوع بیماری کرونا، سازمان جهانی بهداشت به‌ جای نشست اعضای این سازمان در ژنو، این نشست را به‌ شکل ویدیو کنفرانس برگزار کرد. در این نشست مشارکت داشتیم و مواردی را بیان کردیم. در بیانیه ایران، حمایت خود را از سازمان جهانی بهداشت به‌ عنوان سازمانی که می‌تواند در شرایط کنونی حلقه وصل بین کشورها برای مبارزه با کرونا باشد، اعلام کردیم. تضعیفی که برای اولین بار توسط آمریکایی‌ها در سازمان بهداشت جهانی اتفاق افتاد را نیز محکوم کردیم.

مدیریت کرونا در شرایط تحریم

وی ادامه داد: توانستیم کاهش مرگ‌ومیر، مدیریت، کنترل و مهار بیماری کووید ۱۹ را به ‌عنوان یک دستاورد بزرگ در عرصه بین ‌المللی بیان کنیم. مدیریت بیماری شامل دو فاز بود، فاز اول با آمادگی کامل کشور در دفاع از هجمه اولیه بیماری توسط بیمارستان‌ها، همیاری مردم و مشارکت‌های صورت گرفته حاصل شد و فاز دوم با استفاده از زیرساخت‌های سیستم مراقبت‌های بهداشتی اولیه و غربالگری بود که به ‌عنوان یک مدل موفق جهانی توانستیم در مرحله اول غربالگری، ۷۸ میلیون و در مرحله دوم ۲۲ میلیون را غربالگری کنیم.

عدالت در خدمت رسانی

نمکی اظهار کرد: عدالت در خدمت رسانی را به اطلاع جهانیان رساندیم. ما کشوری بودیم که پیر و جوان و غنی و فقیر و حتی کسانی که از کشورهای دیگر به کشور ما مهاجرت کرده بودند را به شکل رایگان درمان کردیم. از سازمان جهانی بهداشت درخواست کردیم که در تحریم‌های ظالمانه علیه ما و بقیه ملت‌هایی که در این شرایط ممکن است دچار مشکل در تهیه دارو و واکسن شوند مداخله کند.

وی بیان کرد: امسال به‌ عنوان سال حمایت از ماماها و پرستارها و تمام پرسنل بهداشتی و درمانی است و باید از آنها حفاظت و حمایت‌های روحی و معنوی کنیم. گزارشی که به سازمان جهانی بهداشت دادیم سرشار از موفقیت بود که این موفقیت را به تمام کسانی که در این امر مشارکت کردند تبریک می‌گویم.

به گزارش ایرنا، نمکی پیش از این نیز در همین رابطه گفته بود: از سازمان جهانی بهداشت خواستیم که تحریم‌های ظالمانه که به عنوان یک حلقه تنگ بر اقتصاد و سلامت ایران فشار وارد می‌کند، شکسته شود و این سازمان در این روند تاثیرگذار باشد. برای ما و همکاران ما به دلیل اینکه توانستیم در زمان تحریم‌های ظالمانه، افتخار بزرگی برای کشور به دست آوریم و در عرصه جهانی به عنوان کشور موفق مطرح شویم، جای افتخار و غرور دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =