دفاع شی از سیاست پکن در بحران کرونا و قول کمک ۲ میلیاردی

پکن- ایرنا- "شی جین پینگ" رییس جمهوری خلق چین در آیین گشایش مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت، از سیاست ها و اقدامات و راهبردهای کشورش در مهار کرونا و همکاری با دیگر کشورهای دنیا دفاع کرد.

به گزارش ایرنا از تلویزیون مرکزی چین، اجلاس مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی از عصر امروز به صورت ویدیو کنفرانس و با حضور رهبران کشورهای مختلف آغاز شده است.

رییس جمهوری چین در این اجلاس که به صورت ویدیو کنفرانس از پکن سخن می گفت تاکید کرد کشورش در جریان همه گیری کرونا هر تدبیر ضروری و اقدام مناسبی را انجام داده و حمایت ها و کمک هایی را در اختیار کشورهای دیگر قرار داده است و به این پشتیبانی ادامه خواهد داد.

شی همزمان از تلاش های سازمان بهداشت جهانی و مشارکت ارزنده این نهاد برای مبارزه با ویروس خطرناک کرونا تقدیر کرد و سیاست های کشورش را در این باره تشریح نمود.

وی برای اولین بار در یک مجمع عمومی جهانی از سیاست های کشورش دفاع کرد و گفت: چین هر چه در توان داشته بکار گرفته و به شکلی بسیار شفاف در مورد کرونا عمل نموده و با قدرت به همکاری و مشارکت با کشورهای دیگر ادامه داده است.

او با اشاره تلویحی به قطع بودجه آمریکا برای سازمان بهداشت جهانی گفت که کشورهای دنیا باید از فعالیت ها و اقدامات این سازمان حمایت کنند.

رییس جمهوری چین گفت که کشورش زمانی که کرونا پایان یافت از بررسی ها و مرورهای جامع درباره واکنش به این بحران حمایت می کند.

وی با اشاره به تقویت حاکمیت جهانی بر بهداشت دنیا گفت: اقدامات باید با هدایت و ریاست سازمان بهداشت جهانی و مبتنی بر علم و دانش و بر اساس اصول حرفه ای و البته عادلانه و بی طرف باشد.

رییس جمهوری چین در مورد ضعف های موجود گفت که باید بهداشت جهانی و امنیت بهداشتی دنیا تقویت شده و کشورها برای مقابله با چنین شرایطی آمادگی بالاتر و سریعتری داشته باشند و چین نیز برای کمک به کشورهای دیگر بخصوص کشورهای در حال رشد در مواجهه با کووید ۱۹ برای دو سال آینده ۲ میلیارد دلار اختصاص می دهد.

وی در مورد اقدامات چین نیز تاکید کرد که همه کارهای این کشور در موقع همه گیری کرونا، شفاف و باز بوده و اطلاع رسانی های مداوم با سازمان بهداشت جهانی و با دیگر کشورها به شکل مسئولانه انجام شده است.

روش های کنترل بیماری به گفته وی خیلی سریع در اختیار دیگر کشورها قرار گرفته و پنهان کاری صورت نگرفته و تجزیه و تحلیل ژنتیکی ویروس انجام شده و همه اطلاعات تقسیم شده است.

شی تلاش های دبیرکل سازمان بهداشت جهانی و شخص وی را مورد حمایت قرار داد و گفت که سازمان تحت ریاست وی، بسیار خوب عمل کرده و مشارکت ارزنده ای داشته و جامعه بین المللی نیز این را مورد اذعان قرار داده است.

وی حمایت از سازمان بهداشت جهانی را در این شرایط حمایت از همکاری بین المللی برای مبارزه با کرونا و نجات جان انسان ها دانست و خواست که جامعه بین المللی برای شکست کرونا حمایت های سیاسی و مالی بیشتری در اختیار سازمان قرار دهد.

رییس جمهوری چین همچنین از ایجاد یک مرکز واکنش بشردوستانه جهانی در چین در آینده اسم برد و گفت که در این زمینه چین با سازمان ملل همکاری خواهد کرد.

او ادامه داد: به دنبال ساخت واکسن هستیم و اینکه همه کشورها از چنین تولیدی در چین بهره مند شوند این واکسن پس از تولید باید در اختیار دیگر کشورها از جمله کشورهای در حال رشد قرار گیرد و پکن باید اطمینان حاصل کند این هدف تحقق می یابد.

شی به آفریقا اشاره کرد و گفت: چین ساخت اداره مرکزی پیشگیری و کنترل بیماری در آفریقا را تسریع خواهد کرد و بیمارستان های چین با ۳۰ بیمارستان آن قاره همکاری بسیار نزدیکی خواهند داشت.

وی در مورد بازگشایی کسب و کار و فعالیت های تجاری و مدارس در آمریکا و اروپا گفت که کشورها هر زمانی که میسر باشد بتدریج و با توصیه های سازمان بهداشت جهانی این کار را انجام می دهند.  

 وی در سخنرانی خود برای سازمان بهداشت جهانی همکاری کلان اقتصادی را در دنیا مهم برشمرد و گفت که نباید در زنجیره های عرضه جهانی اختلالی بوجود بیاید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =