۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۴۵
کد خبرنگار: 2215
کد خبر: 83792134
۰ نفر

برچسب‌ها

پایتخت روایت متفاوتی دارد

تهران- ایرنا- هر شهری داستانی دارد که برند آن شهر بر اساس آن شکل گرفته و روایت می شود، شهر تهران به خاطر ساکنان و مهاجران متفاوت روایت های متفاوتی دارد.

 وقتی از برند یک شهر، یا شهر تهران حرف می‌زنیم منظور همین روایت‌های شکل گرفته حول زندگی در شهر است، روایت‌هایی که در ذهن ساکنان و شهروندان از زندگی روزمره در تهران وجود دارد و شاید کمتر کسی آن را به زبان می‌آورد.

همان روایت‌هایی که نشان می‌دهد چرا تهران دوست‌داشتنی است؟ چرا با همه مشکلاتش آدم‌ها هر روز برای ماندن در این شهر و زندگی در آن تلاشمی‌کنند؛ چه چیزی در تهران انسان‌ها را مسخ کرده است؟

مجموع این‌ها، تصویر شهر یا روح شهر را می‌سازد، این تصویر  یک‌جایی در ذهن آدم‌های این شهر وجود دارد هر چند اگر وقتی راجع به آن فکر ‌کنند به خاطرشان نیاید اما وجود دارد.

ما هیچ جا به ثبت تجربه‌ی زندگی شهری نپرداخته‌ایم، این حکمی جامعه‌شناسانه نیست؛ این نتیجه‌ شکل زندگی آدم‌ها در داستان‌هایی است که در تهران می‌گذرد.

ما در حال فراموشی روزمرگی‌های تهران در دوران حال هستیم که تنها راه حفظ آن، روایت کردن، قصه گفتن و تعریف کردن آن است.

جایزه‌ِ داستانِ تهران، استخراج مجموعه‌ای از تصویرسازی‌ها و روایت‌های نویسندگان از شهری است که در آن زندگی می‌کنند، مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاهِ با محوریت شهرِ تهران، در واقع قهرمان این مجموعه‌داستان‌ها شهر تهران است.

نوشتن داستان از شهر تهران به ما کمک خواهد کرد تصویر مطلوب ساکنان این شهر روایت شودو افراد به خود و دیگران یادآوری کنند چه چیز از تهران دوست داشتنی و زیباست!

*رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =