مجالس خانوادگی عامل ۹۰ درصد شیوع کرونا در چهارمحال و بختیاری است

شهرکرد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: ۹۰ درصد شیوع ویروس کرونا در استان به سبب برگزاری مجالس خانوادگی و مراسم‌های عزاداری و عروسی بوده است.

مجید شیرانی روز دوشنبه در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا افزود: به طور مثال در چند روز گذشته به واسطه برگزاری یک مراسم عقد در شهرستان فارسان، ۱۴ نفر از یک فامیل به ویروس کرونا مبتلا شدند.

وی ادامه داد: با وجود توصیه‌های مکرر به خودداری از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی و مجالس ترحیم و عروسی، همچنان برخی از خانواده‌ها نسبت به این توصیه مهم بی‌توجه هستند و جان خود و اطرافیانشان را به خطر می‌اندازند.

شیرانی در ادامه با اشاره به مدیریت و مهار شیوع ویروس کرونا در این استان، تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری جزو چهار استان برتر کشور در حوزه مدیریت و کنترل مطلوب ویروس کرونا قرار دارد و آمارها حاکی از آن است شیوع و مرگ و میر ناشی از ویروس در استان کمتر از میانگین کشوری است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در خصوص تعداد بیماران مبتلا به کرونا ۴۰ درصد و در خصوص تعداد مرگ و میر ناشی از این ویروس، ۳۸ درصد میانگین کشوری درگیری داریم که این آمار مطلوب و قابل دفاع است.

شیرانی، به کارگیری به موقع و کارشناسی شده اقدامات پیشگیری و درمانی را از مهمترین علل مدیریت مطلوب شیوع ویروس کرونا در این استان دانست و گفت: فعال شدن گروه تخصصی در خصوص کیت‌ها تشخیصی، فعالیت گروهی در خصوص تولید واکسن و اجرای چندین طرح تحقیقاتی از جمله فعالیت‌های علمی دانشگاه علوم پزشکی استان در این خصوص بوده است.

وی، ورود عشایر از استان خوزستان، خستگی کادر درمان و همجواری با استان‌های پرخطر را از مهمترین چالش‌های این استان برشمرد و گفت: تمام تلاش ما بر این است تا با اقدامات انگیزشی خستگی را از تن کادر درمان بیرون کرده و با کنترل مبادی ورودی از ورود مسافران پرخطر به استان جلوگیری شود.

شیرانی خاطر نشان کرد: کادر درمانی و بهداشتی استان از نخبگان این حوزه هستند که چه در روش‌های غربالگری و چه در استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌های درمانی تاکنون سهم بسزایی در مدیریت مطلوب ویروس کرونا در استان داشته‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری افزود: این استان هم اینک جزو استانهای کم‌خطر و مناطق به نسبت کم‌گرفتارتر کشور است که برای تداوم این وضعیت همچنان به همکاری و همراهی مردم نیازمندیم.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا یا کووید ۱۹ به بیشتر کشورهای جهان سرایت کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =