برنامه احیای تالاب هامون از اولویت‌های محیط زیست سیستان و بلوچستان است

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: برنامه احیای تالاب بین‌المللی هامون از اولویت‌های نخست این اداره‌کل و سازمان حفاظت محیط زیست کشور است.

و‍حید پورمردان روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: نشست بررسی وضعیت تالاب بین‌المللی هامون و پیشنهاد همکاری با محیط زیست به میزبانی دانشگاه زابل برگزار شد، که این دانشگاه به همراه پژوهشکده تالاب هامون اعلام کرد دانشگاه با تیم جدید کاری اعم از اساتید، دانشگاهیان و افراد صاحب نظر با رویکرد جدید و استقبال از کارهای قبلی که بر پایه مطالعات انجام شده و همچنین اعلام آمادگی 100درصدی تمام اعضای هیات علمی آماده همراهی با محیط زیست خواهد بود.

وی ادامه داد: در این نشست توافق شد در سطوح مطالعاتی و اجرایی هر سه دستگاه محیط زیست، پژوهشکده تالاب هامون و دانشگاه زابل با تعامل کامل در حوزه‌های مختلف تالاب اعم از احیا و برنامه معیشت جایگزین همکاری و برنامه‌ریزی داشته باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: از سال ۹۷ برنامه احیای تالاب هامون پس از بررسی مطالعات دانشگاهی اقدامات کشورهای در حال توسعه و بررسی تصاویر هوایی و هواشناسی و با در نظر گرفتن درخواست‌های ذینفعان پیاده و اجرا شده است.

وی بیان کرد: در نشست مشترک محیط زیست سیستان و بلوچستان در راستای همفکری و اخذ آرای علمی و پژوهشی جامعه علمی و تحقیقی کشور، دانشگاه زابل و پژوهشکده تالاب هامون اعلام آمادگی کردند تا در برنامه احیای تالاب نقش موثرتر و پررنگ تری را عهده دار شوند.

پورمردان ادامه داد: با برنامه معیشت جایگزین نیز میزان برداشت و استفاده جوامع محلی از پوشش گیاهی، صیادی، کشاورزی و دامداری اهالی از منابع تالاب کاهش می‌یابد و فشار محیط زیستی کمتری بر این تالاب وارد می‌شود که گام موثری در برنامه احیای تالاب بین المللی هامون در این فاز است.

وی گفت: این اداره کل پس از مطالعات فراوان و بررسی‌های میدانی بسیار طولانی و کسب اطلاعات از جوامع محلی و متخصصان بومی، اقدامات موثری مانند کشف نقاط بحرانی گرد و غبار در بستر تالاب و محل‌های نگهداشت آب در دراز مدت را انجام داده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:همچنین این اداره‌کل ده‌ها پروژه شامل حفر کانال، لایروبی، نهالکاری، تسطیح سطح بستر تالاب، حذف مداخلات فیزیکی، پیشگیری از دستکاری، حذف دایک‌های مرزی مانع آب، جلوگیری از چرای دام و کاشت نی در بستر تالاب را به منظور کنترل پدیده گرد و غبار و ایجاد پوشش گیاهی، تثبیت بستر آسیب دیده تالاب بین المللی هامون و بازگشت پرندگان مهاجر و زمستان گذران به این ذخیره گاه زیست کره انجام داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =