مطالعات نهایی ایجاد ۲۵۰ هکتار گلخانه در خراسان جنوبی انجام شد

بیرجند - ایرنا - مدیر شعب شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان جنوبی گفت: مطالعات نهایی ۲۵۰ هکتار برای کشت گلخانه‌ای در استان انجام شده است و به زودی اجرا و آماده سازی زیرساخت‌ها در شرکت شهرک‌ها آغاز می‌شود.

مهدی سورگی روز دوشنبه در نشست خبری آنلاین افزود: تاکنون بیش از یک هزار و ۳۰۰ هکتار اراضی مستعد در استان شناسایی شده است.

وی گفت: از این میزان ۹۵۰ هکتار مربوط به مجتمع‌های گلخانه‌ای، حدود ۱۳۰ هکتار شاخص مجتمع‌های دامی و ۳۰۰ هکتار احداث بارگاه‌های زرشک است

مدیر شعب شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: سال گذشته تفاهم‌نامه احداث یک هزار هکتار کشت گلخانه‌ای در استان بین استانداری و شرکت شهرک‌های کشاورزی منعقد شد.

وی افزود: تاکنون برای ۲۵۶ هکتار گلخانه، ۴۰ هکتار مجتمع دامی و ۱۸ هکتار بارگاه زرشک مجوز دریافت شده است.

سورگی تصریح کرد: در حال حاضر موضوع گلخانه‌ها حدود ۵۰ درصد پیشرفت دارد که با اجرای طرح‌های گلخانه‌ای شاهد سرمایه گذاری‌های خوبی در استان خواهیم بود.

وی گفت: در زمینه واگذاری و جذب سرمایه‌گذار برای فعالیت‌های گلخانه‌ای در استان هیچ محدودیتی وجود ندارد.

مدیر شعب شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان جنوبی از راه‌اندازی شرکت بازرگانی برای بازاریابی و فروش محصولات گلخانه‌ای در استان خبر داد و گفت: برای اینکه تولیدکنندگان با اطمینان محصول خود را به فروش برسانند، پیشنهاد می‌شود در این شرکت بازرگانی ثبت‌نام کنند.

وی افزود: این شرکت زبان گویای مشکلات کشاورزان خواهد بود و به عنوان پشتیبان و بخش خصوصی نیز از تولیدکننده حمایت می‌کند.

سورگی با بیان اینکه توسعه گلخانه کوچک مقیاس در کنار گلخانه تجاری در دستور کار است گفت: در کنار توسعه نهضت گلخانه‌ای ارتقای سطح فناوری‌ها گلخانه‌ها باید محقق و نواقص برطرف شود.

وی اظهار داشت: در سراسر کشور ۹۴۰ هکتار طرح آماده انعقاد قرارداد است و سامانه تسهیلاتی گلخانه‌ها باز بوده و علاقه‌مندان می‌توانند ثبت‌نام کنند.

وی افزود: برای احداث بارگاه‌های زرشک نیز به دنبال این هستیم که اطلاعات متقاضیان و مکان در سامانه بارگذاری شود.

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به بخشی از مشکلات گلخانه‌داران استان بیان کرد: هر کارفرما می‌تواند تا پنج نفر را  بیمه کند و شخص کارفرما مشمول بیمه نمی‌شود.

وی تامین بذر را از دیگر مشکلات گلخانه‌داران دانست و اظهار داشت: تورم به وجود آمده و ارز نیمایی مشکلاتی برای تامین بذر به وجود آورد که در کشور در حال پیگیری است.

سورگی در مورد سرمایه در گردش گفت: سال‌های گذشته تسهیلات سرمایه در گردش داشتیم اما تاکنون هیچ تسهیلاتی در این زمینه به استان ابلاغ نشده است.

وی در ارتباط با مشکلات به وجود آمده ناشی از کرونا برای گلخانه‌داران گفت: فهرست تمامی گلخانه‌داران آسیب دیده به استانداری و وزارتخانه ارسال شد که امید است بسته حمایتی شامل حال گلخانه‌داران استان هم شود.

وی افزود: میزان ارائه تسهیلات به متقاضیان با توجه به طرح‌های توجیهی متفاوت است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha