استاندار بوشهر: افزایش روزانه آمار مبتلایان به کرونا در این استان نگران کننده‌است

بوشهر- ایرنا- استاندار بوشهر گفت: روند افزایشی بیماران کرونایی در این استان نگران کننده‌است زیرا فقط شمار مبتلایان امروز ( دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه) این استان به این ویروس معادل یک پنجم کل آمار استان از ابتدای شیوع آن تاکنون است.

عبدالکریم گراوند روز دوشنبه در نشست ستاد استانی مبارزه با کرونا با اشاره به مثبت بودن نتیجه آزمایش ۷۹ نفر امروز در استان بوشهر افزود: گزارش‌ها بیانگر این است که تعداد افراد بی‌علامت وناقل کم نیستند و اگر توجه و برنامه‌ریزی نداشته باشیم همین افراد در جامعه باعث شیوع بیماری می‌شوند.

وی ادامه داد: عادی سازی شرایط بهترین زمینه برای شیوع ویروس و بیماری کرونا در جامعه است برهمین اساس رعایت اصول بهداشت فردی و فاصله اجتماعی ضروری است.

گراوند اظهارداشت: براساس نظر متخصصان و کارشناسان در زمان حاضر واکسن و دارویی برای کنترل ویروس کرونا وجود ندارد و تنها با رعایت بهداشت فردی، فاصله‌گذاری اجتماعی و تغییر در رفتار اجتماعی و فردی می‌توان جلو این ویروس را گرفت.

وی ادامه داد: دغدغه دوم مسئولان استان بستری بیماران است زیرا این سیر صعودی روند بیماری مقدمه‌ای برای افزایش بستری و مرگ و میر است.

گراوند اضافه کرد: در این شرایط همه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باید برای پیشگیری و کنترل بیماری کمک کنند و فعالیت بخشی از کسب و کارها به معنی عادی شدن شرایط نیست.

وی تاکید کرد: عادی سازی بهترین زمینه برای گسترش بیماری، گرفتار کردن نظام سلامت و از دست دادن عزیزانمان است و این می‌تواند هزینه‌های سنگینی بر جامعه تحمل کند.

استانداربوشهر با اشاره به شرایط حاد استان خوزستان همجوار استان بوشهر گفت: فوتی‌های یک روز این استان همسایه معادل کل فوتی‌های این استان از ابتدای شیوع ویروس کرونا است.

گراوند با اشاره به وضعیت قرمز استان خوزستان و همجواری مردم دیلم و گناوه به این استان تاکید کرد: به منظور قطع زنجیره شیوع کرونا در استان بوشهر، از مردم گناوه و دیلم انتظار می‌رود ضمن رعایت موارد بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، از ترددهای غیر ضروری به استان خوزستان خودداری کنند و همانطور که مردم این شهرستان‌ها در تعطیلی خودجوش اصناف در استان پیشگام بودند خودشان مساله تردد به استان همسایه را کنترل کنند.

وی ادامه داد: مردم باید درباره بیماری کرونا همان جدیت روزهای نخست را داشته باشند زیرا بی‌توجهی به دستورالعمل‌ها ما را به محدودیت‌های روزهای نخست که پیامدهای زیادی را برای مردم به دنبال داشته بازمی‌گرداند.

استاندار بوشهر با اشاره به قرار داشتن در آستانه عید سعید فطر گفت: اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در این استان ضروری است و براساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا نماز عید فطر باید در مسجدها برگزار شود.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، در استان بوشهر هم راهپیمایی روز جهانی قدس نخواهیم داشت و مردم استان به صورت زنده از فرمایشات رهبر معظم انقلاب بهره‌مند می‌شوند.

استاندار بوشهر یادآور شد: اداره‌های شهرستانی که موارد مثبت کرونا در آن بالا است با نظر دانشگاه علوم پزشکی تعطیل اعلام شود و دانشگاه از تمام کارکنان آن اداره آزمایش کرونا بگیرد و در صورت اعلام دانشگاه علوم پزشکی، آن اداره می‌تواند فعالیت خود را از سر گیرد.

استاندار بوشهر تاکید کرد: مدیران کل اقدامات لازم برای مقابله با کرونا را انجام دهند و در صورتی که یک واحد موارد مثبت به کرونا داشت با نظر دانشگاه علوم پزشکی تا زمان رفع مشکل آن واحد تعطیل شود.

وی ادامه داد: فردی که مبتلا به ویروس کرونا می‌شود ۲ هفته باید استراحت کند برهمین اساس باید این مدت به عنوان مرخصی استعلاجی حساب شود و تا زمانیکه دانشگاه اعلام نکرده که این افراد می توانند به کار بازگردند مدیران حق ندارند آنها را برای کار فرابخوانند زیرا دیگران را نیز درگیر می‌کنند.

گراوند با قدردانی از همکاری بازاریان و اصناف استان بوشهر در مقابله با کرونا افزود: به منظور قطع زنجیره بیماری کرونا، اصناف همکاری خود را تداوم بخشیده و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را با جدیت دنبال کنند و هرگونه تخطی از پروتکل‌های بهداشتی موجب برخورد قانونی خواهد بود.

وی بر ضرورت سرعت بخشی در تکمیل بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر تاکید کرد و گفت: با توجه به حجم انبوه فعالیت بیمارستان شهدای خلیج فارس، باید منابع اعتباری لازم برای تکمیل بیمارستان شهدای هسته‌ای تامین شود.

استاندار بوشهر تاکید کرد: اداره‌های‌کل راهداری، فرودگاه و بنادر و شهرداری‌ها، همچنان مصوبات مربوط به پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و صدا و سیمای استان هم برنامه ساعت سلامت را با تاکید بیشتر بر رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی دنبال کند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۲۲ هزار و ۴۹۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۶۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، جان باختگان کرونا در کشور به ۷ هزار و ۵۷ نفر رسید.

کیانوش جهانپور روز دوشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن بیان کرد: از دیروز تا امروز ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی دو هزار و ۲۹۴ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد.

وی ادامه داد: از بین مبتلایان جدید، ۵۳۴ مورد بستری و هزار و ۷۶۰ مورد سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۱۲۲ هزار و ۴۹۲ نفر رسید.

جهانپور گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۶۹ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در ایران به ۷ هزار و ۵۷ نفر رسید.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت اظهار کرد: تاکنون ۹۵ هزار و ۶۶۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. همچنین ۲۷۱۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی افزود: تاکنون ۷۰۱ هزار و ۶۴۰ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha