۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۹
کد خبرنگار: 911
کد خبر: 83791847
۰ نفر

برچسب‌ها

مرمت آب انبار سردار کوچک قزوین آغاز شد

قزوین - ایرنا - مرحله جدید مرمت و ساماندهی بنای تاریخی آب انبار سردار کوچک قزوین از محل اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان آغاز شد.

احسان نورانی معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: آب انبار سردار کوچک واقع در محله قملاق قزوین از بناهای احداثی توسط برادران سردار از امرای فتحعلی شاه قاجار است.

وی با بیان اینکه در مرمت این مرحله عایق کاری بام، بندکشی دیواره ها، بهسازی و برداشت دیوارهای فرسوده واجرای دوباره دیواره ضلع شرقی بنای آب انبار سردار کوچک انجام می شود، اظهار داشت: این بنای تاریخی که در خیابان تبریز قزوین و در با فاصله کمی از بقعه متبرک امامزاده سلطان سید محمد (ع) واقع شده از آب انبارهای بزرگ و مهم شهر قزوین به شمار می‌رود.

این مسوول در مورد طرح مرمت و ساماندهی این بنای تاریخی قزوین،اظهار داشت: با توجه به لزوم حفاظت و صیانت از این بنای ارزشمند به‌ جای مانده از روزگار قاجار و به دلیل پیشینه تاریخی و قرارگیری در جوار ۲ اثر گردشگرپذیرمسجد- مدرسه سردار و امامزاده سلطان سیدمحمد(ع)، اقدام‌های مرمتی چون مرمت سردر ورودی، بام‌سازی و استحکام بخشی طاق‌ها در سال های گذشته به انجام رسیده بود.

آب انبار سردار محله قملاق  در سال ۱۳۵۱ با شماره ۹۳۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و با داشتن چهار گنبد و بخارکش بر فراز گنبدها، رسمی‌بندی، کاشی‌کاری و حجاری و راه شیر ۳۸ پله‌ای از جمله آثار دیدنی شهر قزوین برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی محسوب می‌شود.

شهر قزوین به شهر آب انبارها معروف است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =