۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۳۸
کد خبرنگار: 1383
کد خبر: 83791841
۰ نفر

برچسب‌ها

خانه قاجاری هرمز پیرنیا در تهران مرمت می‌شود
عکس تزئینی است.

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: احیاء و مرمت خانه هرمز پیرنیا، یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های متعلق به اواخر دوره قاجاریه در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

به گزارش روز دوشنبه اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، کاوه حاجی علی اکبری در این باره اظهار داشت: خانه هرمز پیرنیا، حمام و بخشی از اندرونی آن به مساحت تقریبی یک هزار و ۶۰۰ متر مربع از مجموعه خانه های پیرنیا واقع در خیابان لاله زار شمالی است که به همت سازمان نوسازی و پس از چندین ماه مذاکره از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خریداری شده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به این که این ملک تاریخی در سال ۱۳۹۷ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: خانه هرمز پیرنیا در جوار مجموعه ای از ابنیه واجد ارزش چون خانه مشیرالدوله پیرنیا، خانه ولی الله پیرنیا، مدرسه و کلیسای ژاندارک و خانه سینما قرار گرفته که در حال حاضر اگرچه بخش قابل ملاحظه ای از آنها تقریباً غیرفعال هستند، اما به لحاظ وضعیت معماری و ایستایی بنا، از شرابط نسبتاً مناسبی برخوردار است.

 اکبری تصریح کرد: از ویژگی های عمده این بنا می توان به تزئینات واقع در جبهه شمالی با سرستون های کورنتین، رخ بام شیروانی، لمبرکوبی سقف و گچ بری اشاره کرد که ایوان زیبا و درخوری را به وجود آورده است.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، تهیه پیش نویس قانون مشروطه توسط مشیرالدوله و مؤتمن الملک به نقل از نوادگان خاندان مشیرالدوله، از دیگر دلایل وجه تمایز این عمارت تاریخی از سایر خانه های موجود در این مجموعه است.

 اکبری بر ضرورت حفظ این اثر معماری فاخر به عنوان یک مکان-رویداد تأکید کرد و اظهار داشت: برنامه ریزی برای مرمت و احیاء خانه هرمز پیرنیا به قید فوریت در دستور کار سازمان نوسازی شهر تهران قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =