۲۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۰
کد خبرنگار: 1768
کد خبر: 83791789
۱ نفر

برچسب‌ها

مجلس،‌ دولت و تعاملی که فرصت آزمون و خطا ندارد

تهران- ایرنا- شرایط کشور باعث شده که مسئولان فرصتی برای آزمون و خطا، حرکت در مسیرهای فرعی و تمرکز بر مسائل حاشیه‌ای نداشته باشند. بر همین اساس باید توجهات به مسائل و مشکلات اولویت‌دار که عمدتا در حوزه اقتصاد بروز یافته و نه مسائل حاشیه‌ای معطوف شود؛ ضرورتی که به گفته رهبر انقلاب باید راهبرد اصلی تمام نهادهای تصمیم‌گیر کشور از جمله مجلس یازدهم باشد.

نهادهای مختلف در کشور به دلیل مشکلات ناشی از تحریم و کرونا فرصتی برای آزمون و خطا و اشتباه ندارند. دشمن منتظر است با اشتباه مسئولان ایرانی نتیجه تلاش‌های خود را در فروپاشی اقتصاد و جامعه ایران ببیند. بنابراین یک تصمیم اشتباه می‌تواند اثرات زیانبار اقتصادی،سیاسی و امنیتی در پی‌ داشته باشد و حتی تا سال‌ها امکان جبران اثرات سوء آن امکان پذیر نشود. علاوه بر این که فرصت آزمون و خطا، حرکت کٌند و منفعلانه برای مدیریت امور نیست در این بین پرداختن به حاشیه‌ها ضرر مضاعفی است که باعث قفل شدن مسائل کشور، درگیری نهادهای مختلف، برزمین ماندن امور و از بین رفتن امید مردم برای رفع مشکلات خواهد شد.

متاسفانه با وجود بارز بودن این نکته مهم، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ماه اول کاری خود در مسیر حاشیه‌سازی و پرداختن به مسائل فرعی قرار گرفتند. البته از برخی نمایندگان جوان که دوره اول حضور خود در پارلمان را سپری می‌کنند شاید بتوان این اشتباه را پذیرفت و منتظر تصحیح آن در ماه‌های آتی شد اما برخی افراد که سابقه چند ساله در مجلس و اطلاع کافی از مسائل کشور دارند این رفتارها پذیرفته نیست. حرکت در مسیر مسائل فرعی و حاشیه‌ای در دو بُعد مختلف از سوی طیفی از نمایندگان پیگیری شد.

 بُعد اول، مطرح کردن مسائلی بود که قطعا در اولویت مردم و مسئولان نظام نیست و مشکلی از مردم هم رفع نمی‌کند. ارائه طرح دو فوریتی تغییر نام فرودگاه مهرآباد به نام سردار سلیمانی از این جنس بود. جنس دوم حاشیه‌سازی‌ها و افتادن در مسیر مسائل فرعی، تخریب و حمله به دولت و بیان کلمات و تعابیری بود که انتقاد رهبر انقلاب را هم در دیدار با نمایندگان در پی داشت و ایشان این تعابیر را تهمت و حرام اعلام کردند.

مجلس شورای اسلامی به عنوان ریل گذار حرکت کشور اگر خود در مسیر مسائل فرعی حرکت کند باعث خواهد شد نهادهای دیگر هم در این مسیر قرار گیرند و اگر در مسیر توجه به مسائل مهم که رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان به تبیین آن پرداختند قرار بگیرد می تواند نهادهای دیگر و قوه مجریه را در این مسیر یاری کند. با اعلام همدلی و همکاری دولت با مجلس امیدها برای رفع مشکلات فزونی گرفته است.

 رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس یازدهم که در روز یکشنبه ۲۲ تیرماه برگزار شد خطاب به نمایندگان بیان داشتند «برادران عزیز، خواهران عزیز! نیّتتان را خالص کنید و برای مردم کار کنید. در پارلمان‌های دنیا به نام مردم خیلی حرف زده می‌شود، امّا برای مردم کار نمی‌شود. یک پارلمان منحط آن پارلمانی است که در آن، مسائل شخصی و مسائل جناحی بیشتر از مسائل ملّی و مسائل مردمی تأثیرگذار باشد. اوّلین مسئله این است، اوّلین توصیه این است. برای خدا، یعنی حقیقتاً با نیّت خالص، تصمیم بگیرید برای مردم کار کنید. اسیر جَو و مانند این چیزها هم نشوید. گاهی اوقات می‌شود جوّی به وجود می‌آید که انسان را میکشاند به یک طرفی؛ نه، نگاه کنید ببینید تکلیف چیست، چه چیزی برای مردم مفید است؛ ولو بر خلاف جوّ حاکم هم باشد، اشکالی ندارد، آن را دنبال بکنید. اسیر جَو نشوید و به تعبیر معروف، جَوزده نشوید.»

رهبری در ادامه همین دیدار با اشاره به مسائل اصلی کشور که همه نهادها و از جمله مجلس باید آن‌ها را پیگیری کنند بیان داشتند «در مقوله‌ی اقتصاد اگر بخواهیم مسائل کلیدی را مطرح کنیم، مسئله‌ی تولید یک مسئله‌ی جدّاً کلیدی است که ما امسال را گفتیم [سال] «جهش تولید»؛ الان ماه چهارم سال هستیم، بایستی نشان داده بشود در سال که این جهش انجام گرفته. مسئله‌ی اشتغال جزو مسائل کلیدی است که البتّه با تولید ارتباط پیدا می‌کند. مسئله‌ی مهار تورّم مسئله‌ی جدّاً کلیدی است که علل زنجیره‌ی تورّم و گرانی را شناسایی کنید و بروید سراغ این علل. مدیریّت نظام پولی و مالی جزو مسائل کلیدی است؛ عدم وابستگی اقتصاد کشور به نفت جزو مسائل کلیدی است.»

به گفته ایشان «در مقوله‌ی مسائل اجتماعی و غیره هم مسئله‌ی مسکن یک مسئله‌ی جدّاً مهم و کلیدی است؛ در سبد هزینه‌های خانوار، مسکن سهم بسیار عمده‌ای دارد و مسئله‌ی مسکن خیلی مهم است. مسئله‌ی ازدواج جوانان خیلی مهم است؛ جزو مسائلی است که اصلاً نباید از آن غفلت کرد و راه‌هایی برای تسهیل ازدواج، و امکان ازدواج برای جوان‌ها، باید پیش‌بینی بشود. بعضی از این راه‌ها هزینه‌ی مادّی هم ندارد؛ فقط تصمیم‌گیری لازم دارد، توجّه لازم دارد. مسئله‌ی فرزندآوری و مسئله‌ی نسل بسیار مهم است؛ این موضوعی است که بنده بارها در این چند سال اخیر تکیه کرده‌ام و تأکید کرده‌ام، [ولی] متأسّفانه حالا که انسان نتایج را نگاه میکند، معلوم میشود که خیلی این تأکیدها تأثیر زیادی نداشته. اینها احتیاج دارد به قانون، احتیاج دارد به دنبال‌گیری جدّی دستگاه‌های اجرائی و بایستی بِجِدْ مسئله‌ی فرزندآوری را مهم دانست و از پیری جمعیّت ترسید.مسئله‌ی مدیریّت فضای مجازی جزو مسائل مهمّ ما است که این مسئله، مسئله‌ی بلندمدّت هم نیست؛ مسئله‌ی کوتاه‌مدّت و میان‌مدّت و جزو مسائل نزدیک ما است که باید [به آن توجّه بشود] و امثال این‌ها مسائل کلیدی‌ای وجود دارد.»


بررسی عملکرد حدود پنجاه روزه دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که کمتر به مسائلی مدنظر رهبر انقلاب پرداخته شده و تقریبا طرح و یا راهکارهایی در این زمینه‌ها ارائه نشده است. ارائه نشده است. همین برگزیدن مسائل فرعی و حاشیه‌ای باعث شد رهبری نمایندگان را از حاشیه‌سازی و درگیر شدن در مسائل فرعی برحذار دارند.« توصیه‌ی بعدی ما این است که به مسائل کلیدی توجّه کنید، اولویّت را به مسائل کلیدی بدهید. به مسائل فرعی و درجه‌ی دو گاهی انسان لازم است برسد، لکن جوری برخورد نشود با مسائل درجه‌ی دو که مانع از حرکت جدّی و متمرکز به سمت مسائل کلیدی بشود.توجّه کنید دچار حاشیه‌ها نشوید، دچار مسائل فرعی و بی‌اولویّت نشوید.»

مسائل اولویت‌دار و موضوعات حاشیه‌ای و آسیب‌زایی که رهبر انقلاب بر آن انگشت نهادند باعث شده برای هیچ فرد مسئول و نهادی بهانه‌ای باقی نمانده و راه بهانه‌تراشی و تفسیرهای مختلف هم بسته شده است. رهبری نقشه راه همکاری را هم در این جلسه مشخص کرده و از ضرورت هم افزایی دولت و مجلس سخن گفتند. بنابراین تخریب دولت دیگر از سوی هیچ جریانی مخصوصا جریانی که ادعای پیروی از رهبر انقلاب و انقلابی‌گری دارد پذیرفته نیست و تنها راه همین است که رهبری بیان فرمودند «یک توصیه‌ی دیگر مسئله‌ی تعامل و هم‌افزایی با بقیّه‌ی قوا است. نقشه‌ی کلّی تعامل به نظر حقیر این است: از طرف دو قوّه‌ی مجریه و قضائیّه تعاملشان به این است که بایستی موبه‌مو مصوّبات شما را عمل کنند؛ یعنی تعلّل در اجرای مصوّبات مجلس جایز نیست و تعطیل مصوّبات مجلس، و بی‌اعتنائی به آنها، جایز نیست؛ آن دو قوّه موظّفند که مصوّبات شما را عمل کنند. از طرف شما هم تعامل به این است که مصوّبه را با توجّه به ظرفیّت‌های کشور تصویب کنید، ایجاد کنید. خیلی چیزها هست که انسان دلش میخواهد تصویب کند، این چیز خیلی خوبی است، امّا ظرفیّت کشور، توانایی کشور، واقعیّت‌های کشور پاسخگو نیست. توجّه بشود به ظرفیّت‌های قوّه‌ی مجریه و قوّه‌ی قضائیّه و ظرفیّت‌های کشور و واقعیّت‌های موجود، با توجّه به اینها مصوّبه تولید کنید و این به نظر من میتواند یک تعامل خوبی از دو طرف به وجود بیاورد.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =