تخلفات احتمالی در فضای مجازی شامل ارجاع به دادگاه مطبوعات نمی‌شود

کرمانشاه- ایرنا- مدیرعامل خانه مطبوعات و رسانه‌های استان کرمانشاه بااشاره به گسترش استفاده از فضای مجازی گفت: هرگونه تخلف در این بخش و شکایت احتمالی بابت درج مطالب در فضای مجازی مثل تلگرام و اینستاگرام توسط هر فردی حتی روزنامه‌نگاران شامل ارجاع پرونده به دادگاه ویژه مطبوعات با حضور هیات منصفه نمی‌شود.

وحید نیشابوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت: تخلفات در فضای مجازی به هر عنوان و هرشکلی که باشد توسط پلیس فتا پیگیری و در دادگاه ویژه تخلفات رایانه ای و فضای مجازی مورد رسیدگی قرار می گیرد.
وی افزود: در قانون مطبوعات به صراحت اعلام شده است که رسانه ها دارای چه تعاریفی هستند و براین اساس تنها رسانه های که از هیات نظارت بر مطبوعات دارای مجوز باشند بعنوان رسانه رسمی شناخته شده و در صورت تخلف احتمالی پرونده آنها به دادگاه ویژه مطبوعات ارجاع خواهد شد.
مسوول امور حقوقی خانه مطبوعات اعلام کرد: براین اساس روزنامه نگاران رسمی نیز تنها به افرادی اطلاق می‌شود که در یک رسانه رسمی دارای مجوز از سوی هیات نظارت برمطبوعات فعالیت نماید و لذا با توجه به این تعاریف درج مطلب یا مطالبی در تلگرام توسط این افراد در صورتی که منجر به شکایت از سوی هر شخص حقیقی یا حقوقی شود بعنوان تخلف مطبوعاتی تلقی نمی گردد و پرونده آنها به فراخور مطلب درج شده در دادگاه ویژه جرایم رایانه ای و فضای مجازی یا دادگاه های هم عرض و دادگاه های انقلاب مورد رسیدگی قرار می گیرد.
مدیرعامل خانه مطبوعات و رسانه های استان کرمانشاه در خصوص حمایت این خانه از روزنامه نگاران در پرونده های حقوقی گفت: براساس اجرای ماده ۱۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری و ماده ۷۵۱ قانون مجازات اسلامی و به استناد اصل ۱۵۶ قانون اساسی و مواد ۴۹۸، ۵۰۰، ۵۱۲، ۵۱۳، ۵۱۴، ۶۰۹، ۶۱۰، ۶۳۹، ۶۹۷، ۶۹۸، ۷۰۰، ۷۲۹ تا ۷۳۱ و ۷۴۲ تا ۷۵۰ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و ماده ۶ قانون مطبوعات، فعالیت در تلگرام غیرقانونی است و حتی اگر هم دستور بر رفع فیلتر و قانونی شدن فعالیت در این نرم افزار صادر شود فعالیت روزنامه نگاری در آن باتوجه به عدم صدور مجوز از سوی هیات نظارت بر مطبوعات شامل تعاریف روزنامه نگاری نخواهد شد و امکان هرگونه حمایت مادی و حقوقی برای این بخش وجود ندارد.
وی افرود: لذا خانه مطبوعات و رسانه های استان نیز براساس چارچوب کلی و سیاست های موجود و شرح وظایف خود امکان هیچ گونه حمایت مادی و حقوقی از فعالین این عرصه را ندارد حتی اگر از همکاران مطبوعاتی باشند.
نیشابوری با اشاره به مداخله منجر به رضایت این خانه در تعدادی از پرونده های حقوقی چند نفر از همکاران رسانه ای که به دلیل درج مطالبی در تلگرام تشکیل شده بود، اظهارداشت: اغلب این پرونده ها توسط دادگاه ویژه جرایم رایانه ای تشکیل شده بود اما به دلیل احترام به جایگاه و شان همکاران مطبوعاتی خارج از وظیفه قانونی با مراجعه به شکات تقاضای رضایت پرونده را کردیم که خوشبختانه با موافقت و همکاری این افراد منجر به رضایت شد و تمامی پرونده ها مختومه اعلام شد.
مدیرعامل خانه مطبوعات و رسانه های کرمانشاه در پایان به همه فعالان عرصه مجازی بویژه همکاران رسانه ای توصیه کرد تا نسبت به درج مطالب در تلگرام و سایر نرم افزار های مشابه نهایت دقت و هوشیاری را به کار گیرند و تمامی چارچوب ها و قوانین موجود را رعایت نمایند تا خدای نکرده دچار مشکلات حقوقی نشوند.
 استان کرمانشاه بیش از ۲۰ نشریه محلی مجوزدار دارد و در مجموع بیش از ۱۲۰ رسانه شامل خبرگزاری، پایگاه خبری، نشریات محلی و دفاتر روزنامه‌های سراسری در این استان فعال است.