خودکفایی در تولید گندم سیاست اصلی وزارت جهاد کشاورزی است

یاسوج- ایرنا- معاون امور استان های حوزه نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیاست و استراتژی اصلی این وزارتخانه در راستای تحقق شعار محوری امسال مقام معظم رهبری، خودکفایی در تولید و افزایش میزان خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان است.

حجت الاسلام عبدالعلی ابراهیمی روز دوشنبه در آیین تکریم و معارفه مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: مقام معظم رهبری پارسال از کاهش میزان خرید گندم از کشاورزان و انحرافی که در این زمینه به وجود آمد ابراز نگرانی کردند که امسال تاکید دولت و وزیر جدید بر رفع این نگرانی و افزایش تولید و خرید گندم از کشاورزان استوار شده است.

معاون امور استان های حوزه نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: سال زراعی گذشته کشاورزان حدود ۴۵ درصد از گندم تولیدی خود را تحویل سیلوها ندادند که امسال تلاش و رویکرد اصلی وزارت جهاد کشاورزی جبران این کاهش خرید و افزایش تولید در این محصول استراتژیک خواهد بود.

حجت الاسلام ابراهیمی همچنین تولید محصولات ارگانیک و سالم و بهره گیری از دانش روز و استفاده از روش های علمی به جای روش های سنتی و طراحی برنامه های متناسب با شرایط بومی هر منطقه را از دیگر رویکردها و سیاست های اساسی این وزارتخانه در دوره جدید ذکر کرد.

وی بیان کرد:  یکی از آسیب ها و پیامدهای منفی ناشی از شیوع بیماری کرونا تحت تاثیر قرار گرفتن اقتصاد و مسائل معیشتی و مایحتاج ضروری مردم است که وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزان در خط مقدم برای جبران این خسارت ها قرار دارد.

حجت الاسلام ابراهیمی یادآور شد: امروز جمهوری اسلامی ایران با وجود بسیاری از مشکلات و تنگناها و فشارهای دشمنان در زمینه مقابله با این بیماری موفق عمل کرده که این موفقیت ها و دستاوردها محصول یکپارچگی و حفظ انسجام ، تعامل و هماهنگی میان همه ارکان نظام و دولت برای مقابله با این ویروس منحوس ، مرموز و مرگبار است.

وی بر ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت ها و قابلیت های بومی هر منطقه و استان ها در حوزه کشاورزی تاکید کرد و گفت: هم اینک میزان بهره وری و نگاه جامعه به استفاده از حوزه آبزیان و توسعه مزارع پرورش ماهی در کشور پایین است.

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد نیز در این آیین گفت: مسئولیت ها و رسالت خطیر وزارت جهاد کشاورزی ،کشاورزان و زیرمجموعه های این وزارتخانه در تامین مایحتاج ضروری مردم ، شکوفایی اقتصادی و نیز تحقق شعارهای محوری مقام معظم رهبری در حوزه تولید و اقتصاد همواره مهم و حیاتی بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین سید نصیر حسینی تصریح کرد: امسال و در زمینه تحقق شعار جهش تولید که بر پایه پیش بینی ها و آینده نگری هوشمندانه و با ظرافت رهبری فرزانه انقلاب طراحی و اعلام می شود نیز نقش وزارت جهاد کشاورزی موثر و تعیین کننده خواهد بود.

وی یادآور شد: ظرفیت ها و قابلیت های گسترده و فراوانی در ابعاد و حوزه های مختلف کشاورزی وجود دارد که می توان با  شکوفایی و بالفعل کردن این توانمندی ها زمینه استقلال و رونق اقتصادی کشورمان را بیش از پیش فراهم کرد.

وی با توجه به بیماری کرونا و پیامدها منفی آن در سطح جهان و کشورمان گفت: برنامه ریزی ها ، اقدامات و دستاوردهای ستاد مدیریت و مبارزه با کرونا و انسجام، هماهنگی و تعامل همه ارکان نظام برای مقابله و کنترل این ویروس اکنون دنیا را و بسیاری از کشورهای پیشرفته و مدعی را شگفت زده کرده و موفقیت های جمهوری اسلامی در این راستا تاکنون درخشان بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد نیز در این آیین گفت: یکی از سیاست ها و راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی بویژه در شرایط کنونی جنگ اقتصادی ، فشارها و تحریم های ظالمانه و حتی امروز پیمدهای منفی ناشی از بروز بیماری کرونا رونق تولید ، اشتغال و تامین تامین امنیت غذایی است.

الیاس تاج الدینی تصریح کرد: یکی از مهمترین فاکتورها و شاخص های مهم در تامین امنیت غذایی تکیه بر تولید محصولات ارگانیک و استراتژیک است که بر همین اساس در سال زراعی جاری رقمی افزون بر ۷۵ هزار تن گندم مازاد مصرف کشاورزان در این استان پیش بینی شده است.

وی همچنین از راهبردهای مهم وزارت جهاد کشاورزی را گذر از روش های سنتی به روش های نوین در ابعاد مختلف دانست و گفت: سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد اقدامات و برنامه های  خود را بر همین اساس اولویت بندی کرده است.

تاج الدینی تصریح کرد: با توجه به برنامه های آموزشی و اقدامات لازم از سوی کارشناسان حوزه ترویج جهاد کشاورزی استان نیز نسخه ها و روش های متناسب با شرایط جغرافیایی و بومی هر منطقه به کشاورزان و بهره برداران در سطح استان ارایه داده می شود.

تاج الدینی نقش حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی را برای پیشبرد اهداف و سیاست های راهبردی این سازمان بسیار موثر و تعیین کننده دانست و گفت: همواره رویکرد مدیریتی در این نهاد بر تقویت تعامل ، همکاری ها و هماهنگی وهمچنین استفاده از رهنمودهای خیرخواهانه این حوزه استوار بوده است.

در این آیین همچنین از خدمات حجت الاسلام سید نصرالله مصطفوی نژاد مسئول سابق نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تجلیل و حجت الاسم اکبر ظهرابی عهده دار این مسئولیت شد.

ظهرابی پیش از این به عنوان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد مشغول به خدمت بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha