۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۶
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83791692
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بررسی آخرین وضعیت مبادلات مرزی بین ایران و پاکستان

اسلام‌آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان در نشست مجازی با مسئولان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، آخرین وضعیت مبادلات تجاری و مرزی بین دو کشور پس از شیوع ویروس کرونا را بررسی کرد.

جلسه ویدئو کنفرانس معاونت امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران و برخی از روسای تشکل‌ها و کمیسیون‌های تخصصی این اتاق با «سید محمد علی حسینی» سفیر کشورمان در اسلام‌آباد برگزار شد. 

طرفین تازه‌ترین تحولات مربوط به گذرگاه‌های مرزی ایران و پاکستان، فعالیت‌های تجاری مشترک و تبادلات مرزی در وضعیت حاکم ناشی از شیوع کرونا را بررسی کردند. 

سفیر ایران آخرین وضعیت کشور پاکستان درخصوص مبارزه با ویروس کرونا، اقدامات سفارت درخصوص پیگیری موضوع رفع انسداد مرز با مسئولان پاکستانی و پروتکل‌های بهداشتی برای تسهیل تجارت و ترانزیت در مناطق مرزی را تشریح کرد. 

وی بر عدم تمرکز بر حمل و نقل جاده‌ای و لزوم نگاه جدی‌تر به ترانزیت ریلی و دریایی با استفاده از مدل چند وجهی جاده‌ای، ریلی و دریایی با پاکستان تاکید کرد. 

حسینی ضمن تشریح ظرفیت‌های بالقوه تجاری ایران و پاکستان و جایگاه مهم بازار این کشور همسایه برای ایران، نکات و پیشنهاداتی را برای کاهش محدودیت‌ها به ویژه در بخش ترانزیت میان دو کشور همسایه ارائه کرد. 

طی مذاکرات میان مدیران گمرک میرجاوه ایران و مدیران مرزی تفتان پاکستان، مرز میرجاوه یک هفته پیش به صورت محدود پس از بیش از دو ماه توقف، فعالیت خود را از سر گرفت.  

بر اساس تصمیم مسئولان مرزی ایران و پاکستان، این گذرگاه در روزهای زوج از ساعت ۸ صبح تا ۱۴ فعال خواهد بود و در دو بخش گمرک و بازارچه ۷۵ کامیون کالای صادراتی ایران را پذیرش می‌کند. این تصمیم از روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت عملیاتی شد و کامیون‌های متوقف و کالاهایی که از اسفندماه برای ورود به پاکستان اقدامات قانونی را انجام داده بودند، در اولویت قرار گرفتند. 

سخنگوی گمرک ایران در این خصوص گفته بود: در صورت عادی شدن شرایط و پذیرش بیشتر محموله‌های صادراتی و ترانزیتی از سوی پاکستان،  گمرک ایران آمادگی دارد ضمن اجرای کامل پروتکل‌های بهداشتی، به صورت ۲۴ ساعته برای تسریع و ارائه خدمات فعالیت کند. 

از اواخر اسفند ماه گذشته مرز ایران و پاکستان به دلیل شیوع ویروس کرونا از سوی این کشور بسته و این موضوع منجر به توقف تعداد زیادی کامیون پشت مرز شد. 

رییس جمهوری اسلامی ایران دهم اردیبهشت امسال در تماس تلفنی با نخست وزیر پاکستان، بازگشایی بازارچه‌های مرزی دو کشور با رعایت کامل دستورالعمل‌های پزشکی را موجب توسعه روابط تجاری تهران-اسلام‌آباد دانست و افزود: علاقه‌مندیم همانطور که با برخی کشورهای همسایه مبادلات کالا انجام می‌شود، با کشور پاکستان نیز تبادل کالا و تجارت از مرزها انجام گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha