۱۷ هزار پرونده مددجویان بهزیستی استان بوشهر برون‌ سپاری می‌شود

بوشهر- ایرنا- مدیرکل بهزیستی استان بوشهر گفت: ۱۷ هزار پرونده مددجویان بهزیستی زیرپوشش این استان به مراکز غیر دولتی مثبت زندگی واگذار می‌شود.

علیرضا حاجیونی روز دوشنبه در نشست خبری با موضوع مراکز مثبت زندگی افزود: بیشتر این پرونده‌ها در حوزه اجتماعی و مددجویان مستمری بگیر بهزیستی است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود بین ۳۷ تا ۵۶ مرکز غیر دولتی مثبت زندگی در استان بوشهر به منظور ارائه خدمات متمرکز بهزیستی به مددجویان راه‌اندازی شود و این سازمان از این مراکز خرید خدمت کند.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر اضافه کرد: این مراکز با هدف تسهیل دسترسی گروه‌های هدف با راه‌اندازی مراکز در مکان‌های با تراکم بالای مددجوها، ارائه خدمات متعدد و تجمیع شده در یک مرکز، افزایش آگاهی‌های عمومی، ارائه خدمات بر بستر الکترونیک و افزایش سرعت خدمات‌رسانی به مددجوها، مشکل‌یابی و مددجو یابی فعالانه، توزیع شفاف و عادلانه خدمات، حذف موازی‌کاری، تقویت محله محوری و اجتماع محوری و کاهش تصدی‌گری دولت راه‌اندازی می‌شود.

حاجیونی گفت: مراکز مثبت زندگی به عنوان مراکز غیر دولتی ۲۲ خدمت را به صورت متمرکز به مددجویان بهزیستی ارائه می‌دهند و این سازمان نظارت‌های حاکمیتی و بازبینی را بر فعالیت آنان اعمال خواهد کرد.

وی ادامه داد: ثبت درخواست فرزندخواندگی، انجام مصاحبه‌های اولیه و بازدید از منازل، تعیین اولویت نیاز مددجوها، ارجاع درخواست‌های جامعه هدف، شناسایی داوطلبان محلی، خیران و حمایت طلبی از آنها، پیگیری امور مددکاری خانوار، نیازسنجی و آزمون وسع خانوار، شناسایی فعالانه جامعه هدف، آموزش‌های تشکیل و تحکیم خانواده و مهارت‌های زندگی، آگاه‌سازی برای پیشگیری از معلولیت‌ها از طریق بررسی خانواده‌های دارای چند معلول، غربالگری و رصد سطح یک پیشگیری و اطلاع رسانی و معرفی خدمات سازمان بهزیستی و جذب مشارکت‌های مردمی برخی از فعالیت‌هایی است که به این مراکز واگذار می‌شود.

حاجیونی افزود: در این مراکز خدمت به جای فرد به خانوار ارائه می‌شود و با تشکیل پرونده برای هر خانوار به عنوان مددجو، نیازهای آنان به صورت متمرکز پیگیری می‌شود.

مدیر کل بهزیستی استان بوشهر گفت: فراخوان ثبت درخواست افراد حقیقی و حقوقی متقاضی راه‌اندازی مراکز مثبت زندگی از ۲۲ اردیبهشت منتشر شده‌است و متقاضیان می‌توانند به صورت آنلاین درخواست خود را ارائه دهند.

حاجیونی اضافه کرد: مراکزی  که تاکنون با بهزیستی همکاری داشته و یا نداشته‌اند مانند خیریه‌ها، مشاوره و سایر موسسه‌ها درصورتی که شرایط لازم را داشته باشند می‌توانند ارائه درخواست کنند و درخواست‌ها پس از دوهفته بررسی می‌شود.

 وی ادامه داد: این مراکز در محله‌هایی با تراکم بالای مددجویان، در فضایی با حداقل ۷۰ متر و مناسب‌سازی شده برای دسترسی معلولان ایجاد می‌شود و در هر مرکز تا ۴۵۰ پرونده خانوار و به ازای هر ۱۵۰ خانوار یک کارشناس با تخصص مددکاری و امور اجتماعی و به فراخور نیاز کارشناسان پاره وقت حضور دارد.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر گفت: این مراکز قابل واگذار به غیر و انتقال از شهرستانی به شهرستان دیگر نیست، هر شخص حقیقی و حقوقی تنها می‌تواند مجوز راه‌اندازی یک مرکز را داشته باشد، تعطیلی این مراکز بدون دلیل موجه و اطلاع دهی از ۳ ماه قبل غیر ممکن است و ساعات کاری آن منطبق با دستگاه‌های دولتی است.

حاجیونی با اشاره به سیاست چابک سازی و لاغرسازی بدنه دولت، اضافه کرد: با راه‌اندازی این مراکز به ازای هر مرکز پنج نفر جذب می‌شوند و از این میان تحصیل کرده‌های مددکاری و علوم اجتماعی که سهم کمی برای ورود به بدنه دولت داشتند در این مراکز غیر دولتی مشغول به کار می‌شوند.

وی افزود: با توجه به جمعیت شهرستان‌های استان، شهرستان‌های بوشهر و دشتستان بیشترین و شهرستان‌های جم، دیلم و عسلویه کمترین تعداد مراکز مثبت زندگی را دارند.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر گفت: پیش‌بینی می‌شود روز ۲۵ تیرماه  و مصادف با روز بهزیستی به صورت همزمان در سطح کشور از این مراکز  راه‌اندازی شود.

حاجیونی بیان کرد: آمادگی برای مدیریت و حل مشکلات آغاز به کار این مراکز وجود دارد و در صورتی که فعالیت این مراکز بخوبی صورت گیرد بیش از همه مددجو از آن سود خواهد برد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =