حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی کشور نیازمند نگاه شبکه‌ای است

تهران- ایرنا- دبیر کارگروه حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: موضوع حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی کشور نیازمند یک نگاه علمی و تخصصی است و بررسی مباحث امنیتی در این حوزه به نگاه شبکه‌ای نیاز دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان پدافند غیرعامل، مجتبی عراقی زاده روز دوشنبه در مورد چیستی و اهمیت زیرساخت‌های حیاتی در کشور اظهارداشت: امروزه موضوع حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی یکی از موضوعات رایج و ضروری برای جوامع مختلف است. زیرا در حال حاضر ادامه حیات کشورها وابستگی شدیدی به این زیرساخت‌ها پیدا کرده است.  

دبیر کارگروه حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: در کشور عزیز ما ایران هم با وجود تهدیدات بالقوه مختلفی که هرساله و به بهانه‌های مختلف تشدید یا تداوم می‌یابد اهمیت این موضوع دوچندان است. ضمن آنکه کشور ما درگیر اشکال مختلفی از مخاطرات طبیعی نیز هست و سالانه هزینه هنگفتی را در اثر عدم توجه به نگاه علمی در حوزه حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی می‌پردازد که به عنوان نمونه می توان به حادثه ریزگردهای سال ۱۳۹۵ استان خوزستان و سیل سراسری سال ۱۳۹۸ اشاره کرد.

گستره وسیع زیرساخت‌های حیاتی کشور

عراقی‌زاده در مورد گستره زیرساخت‌های حیاتی نیز خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های حیاتی کشور حوزه بسیار گسترده‌ای از حوزه‌های فنی گرفته تا سایبری را شامل می‌شود در واقع زیرساخت‌هایی که به نوعی موضوع تداوم تامین نیازهای اساسی مردم از جمله آب، برق، گاز، انرژی، حمل و نقل، ارتباطات، بهداشت و درمان، غذا، امنیت و غیره را تامین می‌کند به عنوان زیرساخت حیاتی شناخته می‌شود.

دبیر کارگروه حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد:  این موضوع در ۲۰ سال گذشته در جهان با یک نگاه علمی و تخصصی مورد توجه و بررسی قرار گرفته است زیرا وابستگی انواع مختلف زیرساخت‌ها به یکدیگر به حدی افزایش یافته که بررسی مباحث امنیتی یک حوزه بدون توجه به دیگر حوزه‌ها به خصوص حوزه سایبری امکان‌پذیر نیست.

با شبکه‌ای از زیرساخت‌های حیاتی مواجه هستیم

عراقی‌زاده متذکر شد: در واقع ما با شبکه‌های از زیرساخت‌ها مواجهیم که تحلیل مباحث علمی و امنیتی آن نیاز به نگاه شبکه‌ای دارد.

دبیر کارگروه حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی سازمان پدافند غیرعامل عنوان کرد: با توجه به اهمیت این موضوع و لزوم بوم‌سازی در مورد این دانش مهم و استراتژیک، فعالیت‌های علمی انجام شده در دنیا مورد بررسی قرار گرفت و از سال ۱۳۹۵ این سرفصل به مباحث کلیدی پدافند غیرعامل کشور اضافه شد و هم اکنون در نقطه قرار گرفته‌ایم که باید از حالت انحصاری آن خارج شده و به مقوله حفاظت از زیرساخت های حیاتی در سطح یک انجمن ملی پرداخته شود.

لزوم گذار اهمیت حفاظت زیرساخت‌های حیاتی از کارگروه به انجمن ملی

دبیر کارگروه حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی سازمان پدافند غیرعامل در پاسخ به این سوال که این انجمن اکنون در چه مرحله‌ای از فعالیت خود قرار دارد نیز توضیح داد: انجمن حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی ایران در مراحل اولیه تاسیس رسمی یعنی ارائه مدارک لازم به وزارت علوم، تحقیقاتی و فناوری است. اما فعالیت‌های انجمن در قالب کارگروهی تحت عنوان حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی (CIP) از اواخر سال ۱۳۹۷ و با حضور متخصصان این حوزه از مجموعه سازمان پدافند غیرعامل و افراد بیرونی آغاز شد و تاکنون نیز تداوم داشته است. در واقع اکنون دقیقا در مرحله گذار از کارگروه به انجمن هستیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =