وزارت خارجه مکلف به پیگیری طرح برگزاری همه‌پرسی در فلسطین شد

تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت امور خارجه را موظف کردند تحقق طرح سیاسی جمهوری اسلامی ایران را برای فلسطین با عنوان برگزاری همه پرسی ملی در سرزمین فلسطین را در عرصه‌های سیاسی و دیپلماتیک پیگیری کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه و در جریان بررسی جزئیات طرح دو فوریتی مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی علیه صلح و امنیت و با تصویب ماده ۹ این طرح مصوب کردند؛ ورود و عبور هرگونه کالای شرکت‌ها و کمپانی‌های وابسته به رژیم اشغالگر صهیونیستی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران و نیز ورود کلیه صهیونیست‌های تابع رژیم اشغالگر صهیونیستی شامل اشخاص حقیقی یا حقوقی که تابعیت رژیم صهیونیستی را دارند، به جمهوری اسلامی ایران ممنوع است. در صورت ورود به حبس تعزیری درجه ۵ و اخراج از کشور محکوم می‌شوند.

بر اساس ماده ۱۰ این طرح؛ سفر اتباع ایرانی به سرزمین فلسطین اشغالی ممنوع شد، مرتکب به مجازات حبس تعزیری درجه ۵ و محرومیت داشتن گذرنامه به مدت ۲ تا ۵ سال محکوم می شود، همچنین مراوده و ارتباط غیراتفاقی بین اتباع ایرانی و اتباع رژیم اشغالگر صهیونیستی ممنوع است و مرتکب به مجازات حبس تعزیری درجه ۶ محکوم می شود.

با موافقت نمایندگان با ماده ۱۱ این طرح مصوب شد؛ دادستان کل کشور با همکاری وزارت امور خارجه و دفتر خدمات حقوقی ریاست جمهوری مکلف است با بهره مندی از ظرفیت‌های مراجع و نهادهای داخلی، خارجی و بین المللی نسبت به حمایت از مردم فلسطین و سایر قربانیان نسبت به طرح شکایت و محاکمه و اجرای احکام مجازات سران جنایتکار رژیم اشغالگر صهیونیستی به دلیل ارتکاب جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی، نسل کشی، جنایت و تجاوز و اقدامات تروریستی در داخل و خارج ازسرزمین های اشغالی در محاکم ذی صلاح داخلی و خارجی و دادگاه ها و دیوان بین المللی اقدام نماید.

بنابر این مصوبه؛ دستگاه های اجرایی موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ از جمله وزارت امور خارجه، وزارت دادگستری، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مکلفند به منظور آماده سازی شکایت با دستگاه‌های ذی صلاح همکاری لازم را معمول دارند.

بنابر ماده ۱۲ این طرح؛ وزارت امور خارجه موظف است تحقق طرح سیاسی جمهوری اسلامی ایران را برای فلسطین با عنوان برگزاری همه پرسی ملی در سرزمین فلسطین که با کد شماره ۲۰۱۹۰۶۲ که نزد سازمان ملل متحد به ثبت رسیده است در عرصه‌های سیاسی و دیپلماتیک پیگیری کند و گزارش اقدامات انجام شده را سالیانه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلام ارائه نماید.

با موافقت نمایندگان در ماده ۱۳؛ دولت موظف شد از فعالیت سایر دولت‌ها، ملت‌ها و سازمان‌های مردم نهاد داخلی و بین المللی و حامی آزادسازی قدس و محکومیت، محدودیت و تحریم رژیم اشغالگر صهیونیستی حمایت کند و اقدامات لازم را برای مقابله با هرگونه تلاش در راستای عادی سازی روابط با رژیم منحوس مذکور و حضور آن در منطقه و جهان اسلام معمول دارد. همچنین موضوع صهیونیسم بدتر از آپارتاید را در سازمان‌ها و مجامع بین المللی تبیین کند.

بر اساس ماده۱۴ این طرح، در اجرای ماده ۶ قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین کلیه دستگاه هایی فرهنگی کشور اعم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی موظف هستند که در جهت تبیین افشای جنایت صهیونیسم بین الملل و  رژیم منحوش اشغالگر قدس از همه توانمندی و ظرفیت خود در جهت تولید محصولات فرهنگی استفاده کند  و وزارت ارشاد موظف است از تولید محصولات و فیلم با محتوای مذکور حمایت ویژه نماید.

در ماده ۱۵ این طرح مصوب شد؛ بار مالی ناشی از مفاد این قانون از محل صرفه جویی دستگاه‌های موضوع این قانون تامین می‌شود.

بنابر ماده ۱۶؛ به منظور پیگیری و انجام هماهنگی‌های لازم برای اجرای این قانون کمیته ویژه ای، متشکل از نمایندگان دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات(سازمان اطلاعات خارجی و معاونت ضد جاسوسی)، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ونیروی قدس سپاه، دادستانی کشور، وزارت کشور، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دبیرخانه کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در مجلس شورای اسلامی تشکیل می شود.
 کمیته موظف است گزارش عملکرد دستگاه های مذکور در این قانون را به کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید، مسئولیت برگزاری و دبیری جلسات بر عهده شورای عالی امنیت ملی است.

علی لاریجانی در پایان تصوب مواد این طرح با تشکر از کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح به موقع  است درمقابل رفتارهای خصمانه رژیم صهیونیستی برای برهم زدن اوضاع منطقه لازم بود که این طرح به تصویب برسد؛ از نمایندگان محترم که همگی در این طرح مشارکت داشتند تشکر می کنم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =