۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۴
کد خبرنگار: 2083
کد خبر: 83791346
۰ نفر

برچسب‌ها

بندخاکی کال «الحد» منطقه پل ابریشم میامی آبگیری شد

شاهرود - ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری میامی گفت: بدنبال بارندگی های چند روز گذشته ، آبگیری بند خاکی کال «الحد» منطقه پل ابریشم این شهرستان تکمیل و سرریز شد.

محمد علی رضایی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: گنجایش این بند خاکی ۹۰ هزار متر مکعب است که ظرفیت آن در اثر بارندگی های بهاری تکمیل شده است.

وی گفت : تقویت آب‌های زیر زمینی، مهار سیلاب های فصلی و جلوگیری از فرسایش خاک هدف ساخت این بند محسوب می شود.

رضایی ادامه داد : کشاورزان و دامداران روستاهای پل ابریشم مانند محمدآباد و حسین آباد و چاه شیرین از منابع آبی آن بهره مند می شوند، ضمن این که وجود چنین مخازن آبی در تلطیف آب و هوای منطقه نیز تاثیر مطلوبی دارد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میامی افزود: بند خاکی کال الحد در منطقه پل ابریشم با ارتفاع مفید ۸۰/۹ متر،  ۹۰ هزار متر مکعب حجم مخزن ،۴۵۰ متر مکعب حجم سنگ ملات ،۲۲هزار متر مکعب حجم عملیات خاکی طراحی شده است.

وی تصریح کرد : مردم منطقه پل ابریشم برای امنیت بیشتر از نزدیک شدن به حاشیه بند خودداری کرده و هشدارهای ایمنی را رعایت کنند.

رضایی افزود: بارش های شدید در شهرستان بویژه در منطقه پل ابریشم موجب آبگیری بند خاکی الحد وافزایش آب سفره های زیر زمینی و تقویت چاه های کشاورزی پائین دست می شود.

 بندهای خاکی می تواند حجم وسیعی از رسوبات ناشی از شستن خاک با باران را در خود نگه دارد و منبع خوبی برای تامین خاک مناسب کشاورزی در باغ ها، گلخانه ها و اراضی کشاورزی و جلو گیری از خسارت در پائین دست شود .

عملیات اجرایی این طرح در سال ۱۳۹۷ آغاز شد و حوضه آبریز آن مساحتی بیش از ۶۵۰ هکتار است .

عملیات آبخیزداری شامل اقدامات بیولوژیکی و بیومکانیکی است که اجرای آنها مانع از رسوب و فرسایش خاک می شود و این مهم در حفاظت از خاک، افزایش منابع آب های زیرزمینی و توسعه بسترهای اقتصادی و اجتماعی بسیار اثرگذار است.

مساحت اراضی ملی شهرستان میامی ۸۳۰هزار هکتار است .

شهرستان میامی دارای ۲ بخش مرکزی و کالپوش و حدود ۴٠ هزار تن جمعیت در شرق استان سمنان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =