جنبش عدم تعهد اقدام تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی را مردود دانست

تهران - ایرنا - «جنبش عدم تعهد» مستقر در مقر سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای، طرح‌های تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی مبنی بر الحاق بخش‌های وسیعی از کرانه باختری و بخش شرقی «بیت‌المقدس» به سرزمینهای اشغالی فلسطین را مردود دانست.

به گزارش روز دوشنبه روزنامه «القدس العربی » چاپ لندن، این بیانیه اقدامات اسراییل را نقض آشکار قوانین بین‌الملل از جمله معاهده سازمان ملل و توافقنامه چهارم ژنو و بسیاری از قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل برشمرد.

جنبش عدم تعهد هشدار داد که تحقق یافتن نقشه‌های صهیونیستها پیامدهای ویرانگر دراز مدتی در منطقه به همراه دارد و بر حق تعیین سرنوشت فلسطینیان و استقلال آنها و تشکیل کشور مستقل فلسطینی و تضمین صلح و امنیت عادلانه و دائمی بر اساس مرزهای سال ۱۹۶۷ تاثیر منفی می‌گذارد .

بیانیه جنبش همچنین بر اصل غیرقانونی بودن تصرف سرزمینها با توسل به زور و لزوم توقف سیاست شهرک‌سازی و الحاق سرزمین‌های فلسطینی به طور کامل و فوری تاکید کرد.

جنبش عدم تعهد از جامعه بین‌الملل خواست تا از اقدامات غیرقانونی اسراییل و نادیده گرفته شدن معاهده‌ها و قطعنامه‌های سازمان ملل و قوانین بین‌الملل توسط اسراییل جلوگیری کند.

بیانیه مزبور تاکید کرد: اسراییل بخاطر اقدامات غیرقانونی باید از سوی نهادهای بین‌المللی مورد بازخواست قرار گیرد و شورای امنیت به قطعنامه‌های صادر شده، در خصوص موضوع فلسطین عمل نماید.

جنبش عدم تعهد در سال ۱۹۵۰ در شهر «باندونگ» در اندونزی با حضور ۲۹ کشور تاسیس شد و اجلاس سران آن همچنان هر سه سال یک بار برگزار می‌شود. آخرین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در باکو پایتخت آذربایجان در سال ۲۰۱۹ برگزار شد و مشکلات سیاسی ، اقتصادی و زیست محیطی این کشورها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =