۱۵۰۰مترمکعب پروژه پخش سیلاب در چهارمحال و بختیاری اجرا شد 

شهرکرد –ایرنا- معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در راستای ذخیره و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی یک هزار و ۵۰۰ مترمکعب پروژه پخش سیلاب در استان انجام شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، علی‌محمد محمدی اظهار داشت: سال گذشته بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به منظور اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به استان اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی عملیات مکانیکی و بیومکانیکی در ۴۲ حوزه آبخیز استان به مساحت ۴۲۲ هزار و ۷۰۹ هکتار اجرا شد، افزود: در این مدت ۱۳۵ مورد سازه مکانیکی با حجم ۱۳۸ هزار و ۲۷۳ مترمکعب و تعداد ۲۳ عملیات بیومکانیک در سطحی معادل یک هزار و ۳۲۸ هکتار اجرا شد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری بیان کرد: احداث پخش سیلاب در حجم یک هزار و ۵۰۰ متر مکعب، ۱۱۹ سازه سنگی ملاتی با حجم ۳۹ هزار و ۷۶۸ مترمکعب، ایجاد ۲ مورد دیوار ساحلی با حجم ۴۱۴۵ متر مکعب، اجرای پروژه بیومکانیک جنگل شامل احداث چاله‌های فلسی با نهال‌کاری در ۱۱ حوزه آبخیز با سطح ۹۸۴ هکتار، اجرای پروژه بیومکانیک مرتع شامل کنتورفارو در ۱۶ حوزه آبخیز با سطح ۵۸۸ هکتار، ۲ مورد تثبیت زمین لغزش در حوزه سرخون و کاج با حجم ۲۹۵۲ متر مکعب، اجرای ۱۱ مورد تورکینست و بند خاکی شامل ۶ مورد احداث در گنج، فرخشهر، نقنه، کرسنک و قلنگان و ۵ مورد ترمیم در چلگرد، قلعه تک، هرچگان و گنج و تومانک از جمله این اقدامات بوده است.

محمدی خاطر نشان کرد: این عملیات با هدف تغذیه آبخوان‌ها، کنترل رواناب، جلوگیری از حرکات توده‌ای زمین، بهبود رطوبت سطحی خاک، جلوگیری از فرسایش خاک، افزایش پوشش گیاهی و کنترل رسوب و سیل اجرا شده است.

به گزارش ایرنا، در استان چهارمحال و بختیاری با ۱.۶ میلیون هکتار وسعت ۴۵ حوضه آبخیز وجود دارد که اجرای طرح‌های آبخیزداری مکانیکی و بیولوژیک و بیومکانیک در استان به صورت تلفیقی اجرا می‌شود. 

استان چهارمحال و بختیاری با مساحت حدود ۱۶ هزار و ۵۳۳ کیلومترمربع مساحت یک درصد از مساحت کل کشور را شامل می شود که ۸۶.۵درصد این میزان مساحت را مراتع و جنگل تشکیل می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha