مدیریت نرخ دلار به جای تعطیلی بازار گواهی سپرده سکه

تهران - ایرنا - توقف معاملات بازار سپرده گواهی سکه طلا که زمزمه آن از روزهای گذشته به گوش می‌رسید و به عقیده کارشناسان اقدامی غیرمنطقی عنوان شده بود، از روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای از سوی بورس کالا رنگ واقعیت به خود گرفت. 

 آلبرت بغزیان امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در واکنش به توقف معاملات بازار سپرده گواهی سکه طلا گفت: تا زمانی که دستکاری قیمتی در بازار ارز وجود دارد نگرانی بانک مرکزی در مورد افزایش تقاضا در بازار سکه طلا، بی مورد است.

وی ادامه داد: سیاست مدیریت نرخ دلار راهکار مناسبی برای کاهش تقاضا برای طلا در ایران است و این اقدام به مراتب اثرگذاری بیشتری در قیاس با تعطیلی بازار گواهی سپرده سکه طلا بر روند سرمایه‌گذاری و تقاضای طلا خواهد داشت. 

بغزیان گفت: به نظر می‌رسد با کاهش نگرانی‌های جهانی در مورد کرونا، تقاضا برای طلا در جهان افزایش داشته و مسوولان نگران‌اند که این افزایش تقاضا در داخل هم رخ بدهد و زمینه رشد قیمت در بازار فراهم شود.

وی ادامه داد: بازار گواهی سپرده سکه طلا دارای مجوز از شورای عالی بورس با حضور مسوولان ارشد اقتصادی است، اما اینکه بعد از راه‌اندازی این ابزار مالی و استقبال سرمایه‌گذاران به دنبال تعطیلی آن باشیم منطقی به نظر نمی‌رسد. 

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: نکته‌ای که سیاستگذاران ما کمتر به آن توجه می‌کنند این است که قیمت طلا در ایران از عواملی متاثر است که کشف قیمت را به متغیرهای بیرونی وابسته می‌کنند.

بغزیان گفت: قیمت طلا به صورت جهانی تغییر می‌کند و عمدتاً متاثر از نرخ دلار است، اما همین نرخ دلار که در نهایت باید به ریال تبدیل شود و توسط مصرف‌کننده برای خرید طلا کنار گذاشته شود، در سال‌های اخیر در ایران قابلیت پیش‌بینی‌پذیری خود را از دست داده است.

بغزیان اظهار داشت: از طرف دیگر، بانک مرکزی ایران نرخ دلار را به صورت دائم دستکاری می‌کند و همین موضوع موجب می‌شود بازار طلا هم نوساناتی داشته باشد که این موضوع باعث ایجاد جذابیت این بازار از دید مصرف‌کنندگان عادی شده است.

این اقتصاددان در پایان گفت: در واقع به نظر می‌رسد کنار گذاشتن بازار گواهی سپرده سکه طلا اقدام مناسبی نباشد و اگر بانک مرکزی نگران است که سرریز نقدینگی از بازارهایی نظیر بازار سرمایه به بازار طلا و ارز بیاید، بهتر است اقدامات بنیادینی انجام دهد که به تثبیت قیمت ارز ختم شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =