رنگرز: کرونا اجرای برخی طرح‌های موزه را به تعویق انداخت

تهران- ایرنا- عضو هیات امنا موزه ملی ورزش المپیک و پارالمپیک گفت که برخی از طرح‌های مهم نظیر راه‌اندازی تالار شهدای ورزشکار و کتابخانه موزه که در دستور کار قرار داشت به دلیل گسترش ویروس کرونا متوقف شد.

«حسن رنگرز» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره فعالیت انجام شده در یکسال تاسیس موزه ملی ورزش افزود: اصلاح اساسنامه قدیمی موزه ملی ورزش، برگزاری نشست هیات امنا به منظور تصویب اساسنامه و تعیین اعضای حقیقی و حقوقی هیات مدیره نخستین اقدامات در موزه بود.

وی اظهار داشت: هماهنگی با بیش از یکصد بازدید گروهی با مدیران آموزش و پرورش، شهرداری، خبرنگاران، انجمن جامعه معلولان ایران، سفیران، دانشجویان و دانش‌آموزان و نصب پلاک افتخار بر سر در منازل قهرمانان و پیشکسوتان ورزشی از دیگر فعالیت‌های یکساله این موزه است.

مدیر سابق موزه ملی ورزش به راه‌اندازی سایت و صفحه مجازی موزه، ساماندهی و تجهیز اتاق گنجیه، انعقاد تفاهم‌نامه با همکاری وزارت آموزش و پرورش، ستاد گردشگری شهرداری تهران و برخی فدراسیون در یکسال اخیر اشاره کرد.

رنگرز می‌گوید: برگزاری سه مراسم گرامیداشت از مفاخر و پیشکسوتان ورزش ایران و رونمایی از دست نوشته‌های مرحوم جهان پهلوان تختی و تجلیل از کشتی ایران از دیگر برنامه کیفی در این موزه بود که این روند تداوم دارد.

وی به بخشی از جمع‌آوری اشیا ورزشی مربوط به قبل و بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: این آثار از ابتدای فعالیت ورزش کشور جمع‌آوری شده است.  مانند ورزش زورخانه‌ای که از قدمت کهنی برخوردار است و مدال‌های المپیکی از ۱۹۴۸ لندن به بعد در این گنجینه قرار دارد و در مدت یکسال تلاش شده تا آنچه که ارزش موزه‌ای دارد در موزه ملی ورزش قرار بگیرد که تبیین‌کننده عقبه و غنای ورزش باشد. در واقع به دنبال انتخاب گزینشی و موضوعی میراث ورزش کشور هستیم.

عضو هیات مدیره موزه ورزش قدیمی‌ترین آثار در موزه ملی ورزش را  کالسکه‌ها و لوازم اسکی دانست و افزود: در مجموع قدمت آثار ورزشی در موزه ملی ورزش مربوط به یک سده اخیر است و صرف مدال و کاپ نیست بلکه اسناد و ابراز را هم شامل می‌شود.

رنگرز اضافه کرد که در یکسال اخیر به دنبال مرکز ملی آرشیو و اسناد تاریخی ورزش کشور بودیم که جزو اهداف میان مدت است.

وی به برخی از طرح‌های در دستور کار هم اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی تالار شهدای ورزشکار، نشست با قهرمانان هر دوشنبه‌ها، تقویت در بازدیدها، طرح کتابخانه موزه از دیگر برنامه جاری موزه بود که به دلیل شیوع گسترش ویروس کرونا متوقف شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =