تعبیر رویای خصوصی‌سازی با تدبیر وزارت ورزش

تهران- ایرنا- به نظر می‌رسد که داستان خصوصی‌سازی سرخآبی‌ها به صفحات پایانی خود نزدیک شده و اگر دیگر نهادهای دخیل در این امر با وزارت ورزش و جوانان همراهی کنند در سال پایانی دولت دوازدهم این کار برای همیشه به سرانجام خواهد رسید.

برنامه واگذاری ۲ باشگاه فوتبال استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی ریشه در دولت‌های نهم و دهم دارد، جایی که در آن زمان تلاش شد که این ۲ تیم پرطرفدار به بخش خصوصی واگذار شوند تا سازمان تربیت‌بدنی سابق و وزارت ورزش کنونی از تیمداری رهایی یابد اما حواله دادن مکرر این واگذاری به زمان نامشخص موجب شد تا در سال ۹۲ و پایان آن دولت، تیم‌ها همچنان زیر نظر وزارت ورزش اداره شوند،  تا دولت یازدهم و دوازدهم متصدی برنامه خصوصی‌سازی باشد.

یکی از مهم‌ترین دستورالعمل‌های دولت یازدهم در ورزش ایران خصوصی‌سازی ۲ باشگاه بود و این کار از سال ۱۳۹۳ در دستور کار قرار گرفت. ۲ باشگاه به مزایده گذاشته شدند اما تجربه نخست عرصه این ۲ تیم ناموفق بود زیرا برای استقلال کسی پای‌کار نیامد و برای پرسپولیس نیز خریداران اهلیت لازم را نداشتند. پروژه خصوصی‌سازی مدتی دیگر به کما رفت اما در سال ۱۳۹۸ دوباره روح تازه‌ای در آن دمیده شد، روحی که هم‌اکنون نشانه‌هایی از زندگی غیردولتی در آن دیده می‌شود و این امید را به هواداران خواهد داد تا در آینده ۲ تیم از چنبره دولت خارج و توسط مردم و هواداران اداره شود.

در این زمینه نباید از تلاش‌های دولت و وزارت ورزش برای خصوصی‌سازی ۲ باشگاه چشم‌پوشی کرد. «حسن روحانی» رییس جمهوری روز ۲۲ فروردین‌ماه سال جاری در گفت‌وگویی با «فرهاد دژپسند» وزیر امور اقتصادی و دارایی دستور داد تا سازوکار عرضه سهام بنگاه‌هایی را که در اختیار دولت، نهادهای عمومی و نیروهای مسلح هستند در بورس فراهم شود.

همچنین پیش از این دستور در سال ۱۳۹۸ وزاری امور اقتصادی و دارایی، وزیر ورزش و جوانان، وزیر دادگستری و رییس سازمان خصوصی‌سازی در جلسه‌ای با بررسی واگذاری این ۲ باشگاه به بخش خصوصی اعلام کردند که واگذاری سرخآبی‌ها در سال ۱۳۹۹ به تصویب رسیده و امکان آن در سال ۱۳۹۹ فراهم است.

تاکید رییس جمهوری و تصویب واگذاری سرخابی‌ها در سال ۱۳۹۹ موجب شد تا «مسعود سلطانی‌فر» در نخستین روزهای سال ۱۳۹۹ اعلام کند واگذاری ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس از مهم‌ترین برنامه‌های این وزارت در سال جاری خواهد بود؛ این اقدام در راستای برنامه‌های توسعه‌ای این ۲ باشگاه صورت می‌گیرد و وزارت ورزش و جوانان در اجرای آن بسیار مصمم است.

با این وجود، برخی گلایه دارند که چرا در روزهایی که بازار بورس ایران در حال تجربه یک رکورد بی‌نظیر است خصوصی‌سازی انجام نمی‌شود. در این زمینه باید گفت که تغییرات مکرر مدیران ورزشی ۲ تیم پرطرفدار کشور موجب شده تا همکاری با سازمان خصوصی‌سازی به کُندی پیش برود و این همان نکته‌ای است که «ابوالقاسم شمس» معاون سازمان خصوصی‌سازی  آن را کُندی در طرح واگذاری قلمداد می‌کند.

حال با این شرایط و اوج‌گیری بازار بورس در ایران به نظر می‌رسد رویای چندساله خصوصی‌سازی ۲ باشگاه فوتبال ایران با تدبیر دولت دوازدهم در حال محقق شدن است، زیرا دولت با طرح واگذاری بنگاه‌هایی که در اختیار دولت، نهادهای عمومی و نیروهای مسلح هست در بورس عملا توانسته، سرمایه سرگردان بازار که در بسیاری از مواقع موجب تورم و افزایش نقدینگی شده است را به سمت بورس هدایت کند و نتیجه این تدبیر نیز سبز بودن تابلو بورس تهران در روزهایی است که سایه کرونا شاخص بورس‌های معتبر دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.

امید است که تا قبل از شروع رقابت‌های لیگ برتر در فصل بیستم شاهد تحولی بزرگ در ورزش ایران باشیم و این ۲ تیم پس از چهار دهه به‌صورت خصوصی اداره شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha