نیاز خراسان شمالی به یک مرکز خونگیری جامع

بجنورد- ایرنا- مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی گفت: این استان نیاز به یک مرکز خونگیری جامع دارد زیراکه، فضاهای محدود این مرکز پاسخ تمامی نیازها نیست.

دکتر حسین زارع روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه پایگاه های انتقال خون خراسان شمالی با کمبود فضای فیزیکی مواجه است افزود: فضای کنونی مرکز هم ۲ هزار متر مربع است که به علت نوع بنا، توسعه واحدها با محدودیت مواجه است.

وی گفت: برای ایجاد واحدهای جدید و توسعه سایر واحدها فضای کافی در این مرکز وجود ندارد، زیراکه باید فضاها استاندارد باشد.

وی افزود: همچنین هم اکنون بخش اداری، برخی از آزماشگاه ها، پذیرش این مرکز در فضایی بسیار محدود قرار دارد به نوعی که به سختی پاسخ می دهد.

زارع با بیان اینکه با توجه به افزایش بیمارستان ها و مراکز درمانی این استان نیز نیاز به یک مرکز خونگیری جامع دارد اظهار داشت: حداقل فضایی که برای این مرکز باید در نظر گرفته شود هزار و ۵۰۰ متر مربع است که باید برای آزمایشگاه ها، سالن خونگیری، پذیرش، سالن همایش و سالن آموزش، نماز خانه و سایر فضاها در نظر گرفته شود.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی گفت: از مسوولان و همچنین خیران می خواهیم که برای ایجاد یک مرکز جامعه خونگیری در این استان مشارکت داشته باشند زیراکه در آینده نزدیک یکی از ضروریات های استان خواهد بود.

زارع افزود: این استان واحد مجزای پلاسما آفریزیس ندارد و برای  راه اندازی آن رایزی هایی زیادی نیز داشته ایم که کمبود فضا تاکنون مانع اجرای آن شده بود.

وی اظهار داشت: در مرکز خونگیری استان از فرد خونگیری شده و پس از آن پلاسما از خون احصا می شود اما، در صورت داشتن دستگاه آفریزیس به طور مستقیم از فرد اهدا کننده پلاسما دریافت می شود.

وی گفت: در احصای پلاسما مجزا بیشتر برای پلاسما درمانی در بحث ویروس کرونا مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: از یک واحد خون سه محصول پلاکت، پلاسما و گلبول قرمز فشرده به دست می آید که در این استان این محصولات از خون احصا می شود.

وی اظهار داشت: درخواست دستگاه پلاسما آفریزیس را داده ایم که برای این منظور نیاز به فضای مورد نیاز، آموزش و تجهیزات را داریم که قول مساعد برای آینده نزدیکی در این خصوص داده اند.

وی با با بیان اینکه در سال گذشته ۱۴ هزار و ۵۳ واحد پلاسما در استان تولید شد افزود: از مجموع این واحد ها ۱۰ هزار و ۹۱۳ واحد پلاسما ارسال و باکس شد که در حال حاضر پلاسمای تولیدی این استان به کشورهای آلمان و اتریش برای تهیه دارو از مشتقات آن ارسال می شود.

زارع گفت: تمامی بازرسی ها و نظارت های لازم در زمینه استانداردهای لازم محیط خونگیری و دستگاه های مرتبط با آن توسط کشورهای مربوطه از این اداره کل انجام شده است.

 مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی اظهار داشت:  ۲۵ هزار و ۲۷۱ نفر، سال گذشته برای اهدای خون به مراکز ثابت و سیار خونگیری استان مراجعه کردند که از این تعداد ۱۹ هزار و ۹۷ نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی  اظهار داشت: انتقال خون خراسان شمالی نیاز خونی ۱۲ بیمارستان را برآورده می کند و پاسخگوی تمامی نیازهای خونی مراکز درمانی استان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =