۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۱۳
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83791180
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بازخوانی رویکرد چین به مساله فلسطین

پکن-ایرنا- رهبران، ناظران و کارشناسان مسایل خاورمیانه و بسیاری از دست اندرکاران عرصه سیاست بین الملل در چین همواره در موضع گیری های خود از آرمان عدالتخواهانه فلسطین و پایان خشونت ها و مذاکرات صلح حمایت کرده اند.

به گزارش ایرنا، «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین در مورد مساله فلسطین تاکید کرده است که باید «راه حلی عادلانه و جامع» برای فلسطین پیدا شود راهی که برای جامعه جهانی مفید باشد.

از دیدگاه رهبر چین و بسیاری از مسئولان این کشور، موضوع فلسطین یک مساله اساسی و محوری در خاورمیانه است و به نفع جامعه جهانی است که راه حلی مطلوب برای حل مساله و همزیستی مسالمت آمیز طرفین پیدا کند.

شی در پیامی که پیشتر برای روز همبستگی فلسطین منتشر کرده بود آورده است: جامعه جهانی باید از شفافیت و عدالت حمایت کند و به قطعنامه‌های سازمان ملل در این رابطه و نیز اصل "زمین در مقابل صلح" و راه‌حل تشکیل دو کشور جهت ایجاد فضایی که به ازسرگیری مذاکرات صلح میان دو طرف منجر شود، پایبند باشد.

وی همچنین تاکید کرد: چین به عنوان دوست و شریک و برادر خوب فلسطینی‌ها حامی همیشگی مذاکرات صلح میان فلسطین و اسرائیل است.

رییس جمهوری چین در پیام خود تصریح کرده بود چین از مساله عادلانه فلسطینی‌ها برای بازگرداندن حقوق ملی و قانونی‌شان و نیز از فلسطین برای تشکیل یک دولت مستقل و با حاکمیت کامل بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ و پایتختی قدس شرقی حمایت می‌کند.

بر این اساس می توان دریافت که چین برای همکاری با جامعه جهانی جهت پیشبرد مذاکرات صلح فلسطین - اسرائیل و تلاش برای برقراری صلحی پایدار، عادلانه و جامع در خاورمیانه آماده است و این پیامی است که در طول سال های گذشته از پکن صادر شده است.


استاد دانشگاه چین و روز قدس

«هو جینگ»  از دانشگاه قومیت های چین در مصاحبه با ایرنا با اشاره به روز قدس به عنوان یادگار امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گفت: درآخرین جمعه ماه مبارک رمضان مردم ایران و مسلمانان کشورهای جهان در این روز به شیوه های مختلف حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام می کنند.

وی خاطر نشان کرد که در چنین روزی مردم از عدالت و آرمان عدالتخواهی فلسطین پشتیبانی می کنند و همزمان ندای مخالفت با زور و اشغال سر می دهند.

هو پیشتر هم در یکی از برنامه های ویژه روز قدس گفته بود: همه اقوام چین و مسلمانان این کشور صلح جو هستند و از عدالت حمایت کرده و مخالف تجاوز هستند ما همیشه از مردم فلسطین حمایت کرده ایم.

دیدگاه فعال رسانه ای درباره روز قدس

«لی شیائو لونگ»  کارشناس مسائل بین الملل و از فعالان رسانه ای در پکن خاطر نشان کرد که دنیا در چنین روزی شاهد حضور گسترده مردم در حمایت از فلسطین است.

او در مصاحبه با ایرنا خاطر نشان کرد که در چنین روزی که میراث امام خمینی (ره) است، جهان اسلام استکبار ستیزی خود را به گوش دنیا می رساند.

به گفته وی روز جهانی قدس در آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان از اهمیت فراوانی برخوردار است و در چنین روزی مردم با بزرگداشت روز قدس پیامی مهم به گوش دنیا می رسانند مبنی بر اینکه باید از آرمان فلسطین حمایت کرد و دست از یاری و همیاری از مردم فلسطین برنداشت.
 

تلاش چین برای مقابله با حاشیه ای شدن مساله فلسطین

چین همواره تأکید کرده است که سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نسبت به مسئله فلسطین سختگیرانه است و بن‌بست در مذاکرات بین دو طرف خاورمیانه موجب شده تا مسئله فلسطین در ماه‌های گذشته در حاشیه قرار گیرد.

از پیشنهادهای چین مرتبط کردن فلسطین با برنامه راه ابریشم،  پیشبرد این طرح،  افزایش مراودات و همکاری‌های تجاری دو طرف و ایجاد کشور مستقل فلسطین بوده است تا اجازه داده نشود این موضوع مهم خاورمیانه مورد کم توجهی قرار گیرد.

 چین با استفاده از طرح راه ابریشم می‌خواهد زمینه ورود فلسطین به این برنامه را هموار کند که این می‌تواند راهبردی مقابله جویانه با سیاست‌های رژیم صهیونیستی و ترامپ برای به حاشیه راندن فلسطین باشد.

تارنمای "یی سی چین" در همین باره می‌نویسد که مردم فلسطین نمی‌خواهند در حاشیه قرار گیرند آنها می‌خواهند دنیا توجه جدی تری به این مساله داشته باشد و کمک‌های خود را از فلسطین دریغ نکند و چین برای این منظور تلاش می‌کند.  

افزون بر این بررسی ها نشان می دهد چین در حال تشویق شرکت های چینی است تا همکاری‌های اقتصادی را با فلسطین افزایش داده و در فلسطین شهرک‌های صنعتی ایجاد کنند و با طرف‌های فلسطینی مراودات تجاری فزاینده داشته باشند.

دیدگاه یک کارشناس مسایل خاورمیانه

«وو این هونگ»  کارشناس مسایل خاورمیانه می‌گوید که پکن به دنبال ایفای نقشی فعالتر از گذشته و حتی میانجیگری در خاورمیانه است و در واقع در حال تزریق اندیشه‌های نوین به خاورمیانه است تا صلح در منطقه به پیش سوق داده شود و یکی از رکن‌های آن هم همکاری‌های تجاری و اقتصادی با طرفین خواهد بود.

وی تاکید کرد که چین باید نقشی سازنده در حل مساله خاورمیانه برعهده گیرد ماموریت آینده چین جلوگیری از تنش‌های فزاینده در خاورمیانه است اقدامی که مسئولان چین روی آن متمرکز هستند و به آن اهتمام می ورزند.

حمایت چین از فلسطین در شرایط همه گیری کرونا

چین در مقاطع مختلف تلاش کرده است تا همبستگی با فلسطین را مورد اهتمام قرار داده و حمایت های لازم را انجام دهد در شیوع ویروس کرونا نیز کمک هایی را در اختیار فلسطین قرار داده است.

مرکز اطلاع رسانی فلسطین در گزارشی در این باره به اظهارات رهبر چین اشاره کرده است مبنی بر اینکه کشورش به کمک‌رسانی به فلسطین و انتقال تجربیات خود به فلسطینیان جهت کنترل ویروس کرونا ادامه می‌دهد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در پیامی به رئیس جمهوری چین، پیروزی این کشور در مقابله با کرونا را تبریک گفته بود.

آخرین جمعه ماه مبارک رمضان توسط امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران روز جهانی قدس نامگذاری شد و این روز فرصت مناسبی است تا مسلمانان سراسر عالم، انزجار خود را از سیاست های نژادپرستانه رژیم صهیونیستی اعلام کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha