۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۹:۲۵
کد خبرنگار: 2534
کد خبر: 83791163
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تواضع مدرن

تهران- ایرنا- تواضع مدرن در مقابل تواضع سنتی، میراثی و موروثی‌ست. تواضع مدرن، تواضع و فروتنی از روی عادات و آداب گذشته و تقلیدی دیروزین نیست؛ بلکه تواضع مدرن، تواضع آگاهانه و بالغانه است. تواضع مدرن، نه از روی ذلت، زبونی، عقب‌افتادگی و بردگی‌ست، بلکه خاضع بودن از روی عزت و عظمت انسانی و عقلانی‌ست‌.

روزنامه همدلی در یادداشتی به قلم محمدعلی نویدی، مدرس دانشگاه آورده است: تواضع انسان در مقابل انسان، تواضع ذات خویشتن است. خویشتن ما واحد است، ما خویش هستیم و جز خویشتن، نیستیم. تواضع انسانیت، اصل و قانون بقای انسان است. لطفا امور اعتباری را رها کنید. لختی و قدری به آن خویش اصیل بیاندیشیم. رئیس، پادشاه، سلطان و حاکم کیست؟ انسانیت. در زمان بحران، امور اعتباری و قراردادی، بیشتر بی‌اعتبار می‌شوند که در اصل چنین‌اند. و چون آدمی، فراموش‌کار و غفلت‌ورز است، از ریشه و اصل خود، غفلت می‌کند. کرونا، ناقوس این غفلت را به صدا در آورده است. کرونا ویروس با دیده حقارت به ما می‌نگرد و با تکبر و تبختر، ناقوس مرگ انسان و انسانیت می‌نوازد. از جا برخیزیم و گوهر اصیل خویش طلب کنیم و به‌کار گیریم، گوهر خرد، حکمت، دانش و تجربه.
تواضع، فروتنی و پذیرش قوی از ضعیف، کامل از ناقص، دارا از ندار، جوان از پیر و سالم از مریض، از مراتب عملی و عینی تواضع است. تواضع، بی‌تفاوت نبودن و نقش انسانی ایفا کردن است. نردبان انسانیت، همانند کشتی واحد است. شاید این ویروس، آزمون انسانیت و پله‌های آدمیت باشد. در هر پله‌ای ایستاده‌ایم و در هر جایی از کشتی نشسته‌ایم، به هم پیوسته‌ایم. تواضع، حواس‌جمعی و مراقبت از رشته اتصال بنی‌آدم است. هنگامه خودبینی و خودخواهی نیست. انسان در خطر است، یعنی همه. هنگامه تأمل به اصل است، به‌جای فرع‌ها. زمان تفکر به جان است، به‌جای کالبدها. گاه بیداری از غرق شدن در ظواهر و پوسته‌هاست، و وقت دریافتن مغز و مخ است.
تواضع در برابر راستی و درستی، راه حق و نیکی واحد است. فقط مراتب و درجات دارد. این حقیقت است که جهان و دنیای ما در قرن بیست و یکم با دنیای باستان فرق‌ها دارد، چون مسئله‌ها، مشکلات و نوع بحران‌ها و سطح علم و آگاهی با گذشته فرق‌ها دارد، اما بدون انسان و زندگی وی، دیروز و امروز و فردایی نیست. بسیاری از مسائل ما امروز، جهانی هستند، مثل تغییرات آب و هوا، رقیق شدن لایه ازون و مانند بیماری کرونا. حق و راستی این است که در مسائل جهانی، به عقل جهان کمک کنیم و از خرد جمعی یاری جوییم. تواضع یعنی، راستی را پیشه کردن. راستی با عقل جمعی و اثرهای اصیل قابل درک و فهم است. مثلا، هر امری که به سلامتی و رفاه بشر کمک کند، راستی است.
تواضع، درمان خشم، کینه و عصبانیت است. این گزاره تا حدودی می‌تواند یک راه حل و راهکار کاربردی باشد. مدل عملی برای ورود به قلمرو و میدان نیک تواضع، جلوگیری از عنان‌گسیختگی خشم و کینه‌هاست. اولا آموزش لازم است و ثانیا تمرین کافی. اندیشه‌ورزی به ما یاری می‌رساند تا قوت فکر و قوام شخصیت پیدا کنیم.
اما مراد از تواضع مدرن چیست؟ تواضع مدرن در مقابل تواضع سنتی، میراثی و موروثی‌ست. تواضع مدرن، تواضع و فروتنی از روی عادات و آداب گذشته و تقلیدی دیروزین نیست؛ بلکه تواضع مدرن، تواضع آگاهانه و بالغانه است. تواضع مدرن، نه از روی ذلت، زبونی، عقب‌افتادگی و بردگی‌ست، بلکه خاضع بودن از روی عزت و عظمت انسانی و عقلانی‌ست‌. تواضع مدرن، در اصل با تواضع وجودی یکی‌ست، چون اثر واحد و یکسان دارد. از منظر تفکر اثربخش اما، تواضعی است که در مسیر آگاهی و رشد عقلانی و علمی کسب شده است. امروزه به این تواضع حاجت مبرم داریم. تواضع مدرن، یعنی فهمیده و از روی خرد و خردمندی به یاری هم می‌شتابیم. تواضع مدرن یعنی غرور کاذب و قرن بیست و یکمی خود را می‌شکنیم و به اصل انسانی خود باز می‌گردیم. تواضع مدرن یعنی مسئولیت شهروندی و مدنیت را می‌پذیریم. تواضع مدرن یعنی زندگی و بحران‌های آن امر فانتزی و شیک نیست، واقعیت دارد و خوش‌اثر یا بداثر هستند. تواضع مدرن، مسئولیت وضعیت کنونی را پذیرفتن و دنبال علاج بودن است. تواضع مدرن، فروبستگی‌ها، پیچیدگی‌ها، گره‌ها و معضلات را آگاهانه و خردمندانه، گشودن و راه حرکت و پویایی را باز کردن است. انسان مدرن، راهی جز تواضع مدرن ندارد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha