۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۰۱
کد خبرنگار: 864
کد خبر: 83791018
۰ نفر

برچسب‌ها

۲ هزار هکتار جنگل‌کاری در استان مرکزی آغاز شده است

اراک - ایرنا - استاندار مرکزی گفت: ۲ هزار هکتار جنگل‌کاری شامل کاشت یک هزار هکتار در شرق نیروگاه شازند و بقیه سایر نقاط این استان آغاز شده‌ است.

«سید علی آقازاده» شامگاه یکشنبه در آیین بهره‌برداری از طرح جنگل‌کاری ۴۰۰ هکتاری سرسختی شهرستان شازند از شناسنامه دار شدن دره گردو اراک در سال جاری خبرداد و افزود: ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار توسط استانداری مرکزی و شهرداری به این منطقه اختصاص یافته‌ است.

وی ادامه داد: هزاران نهال بلوط و بادامچه کوهی در منطقه سرسختی شازند کشت شده که با کمک مردم و جوامع محلی این منطقه در سال‌های آینده به منطقه جنگلی تبدیل می‌شود.

استاندار مرکزی با یادآوری بهره‌برداری از طرح جنگل‌کاری ۴۰۰ هکتاری سرسختی شهرستان شازند خاطرنشان کرد: نیاز است این طرح در مرحله نخست با همکاری استانداری و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به یک هزار هکتار افزایش یابد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز در این نشست گفت: یک هزار و ۸۰۰ هکتار جنگل‌کاری از ۲ سال گذشته تاکنون در این استان انجام شده‌ است.

«عبدالحسین محمدی» افزود: ۲ هزار و ۶۹۶ هکتار پارک جنگلی نیز در ۲ سال گذشته در استان مرکزی ایجاد شده بود.

وی ادامه داد: ۳۳۰ میلیارد ریال اعتبار سال گذشته برای اجرای طرح‌های آبخیزداری و جنگل‌کاری به استان مرکزی اختصاص یافت که با پیگیری‌های انجام شده این اعتبار به ۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: ۸۰ میلیارد ریال این اعتبارات برای اجرای طرح‌های آبخیزداری و جنگل‌کاری به شهرستان شازند اختصاص یافت.

محمدی با یادآوری دبی آب مناسب دره بزرگه شهرستان شازند گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری همانند دره گردو اراک در این منطقه در دستور کار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی قرار دارد.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.

استاندار مرکزی همچنین در سفر یکروزه به شهرستان شازند پروژه‌های عمرانی و فرهنگی روستای بصری شامل مدرسه ۶ کلاسه، زیرسازی، آسفالت و جدول‌گذاری معابر و پروژه برق رسانی به مشترکان جدید را افتتاح کرد.

برای بهره برداری از پروژه مدرسه ۶ کلاسه بصری ۲۵ میلیارد ریال و برای پروژه زیرسازی و آسفالت معابر و بلوار ورودی این روستا نیز در مجموع ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

استاندار مرکزی همچنین از محور خاکی مهاجران - کزاز و پروژه عمرانی راهدارخانه ۲ راهی شازند نیز بازدید کرد.

دیدار با امام جمعه شهرستان شازند و خانواده شهید امین سربندی از دیگر برنامه های سفر استاندار مرکزی به شازند بود.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند.
ذخیره‌گاه جنگلی بلوط سرسختی علیا در ۱۰ کیلومتری شهر شازند و در کنار محور اصلی شهر آستانه به هندودر واقع شده است.
ذخیره‌گاه جنگلی بلوط با مساحت ۲۱۰ هکتار، حدود ۳۳ و نیم هکتار پوشش جنگلی بلوط دارد.

شهرستان شازند با جمعیت بیش از ۱۱۷ نفر در ۳۳ کیلومتری اراک واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها