کلاف سردرگم طرح ترافیک پایتخت

تهران-ایرنا- استاندار تهران در حالی می‌گوید طرح های ترافیکی پایتخت همچنان تا اطلاع ثانوی اجرا نمی شود که شهرداری تهران خبر از اجرای این طرح ها از ۲۹ اردیبهشت خبر می دهد.

در شرایط عادی، ۲ طرح «ترافیک» و «کنترل آلودگی هوا» (زوج و فرد سابق یا حلقه دوم طرح ترافیک) در محدوده مرکزی شهر تهران اجرا می‌شود و شرط ورود به این محدوده‌ها که مالکان خودروها جریمه نشوند، ثبت‌نام مالک و مشخصات خودرو در سامانه تهران من و شارژ حساب شهروندی است.

محدوده طرح ترافیک از شمال به خیابان مطهری، از جنوب به خیابان شوش، از غرب به خیابان کارگر و از سمت شرق به خیابان‌های شریعتی و ۱۷ شهریور است و از سوی دیگر طرح کنترل آلودگی هوا نیز از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی(ع)، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه‌های نواب و چمران محدود می‌شود.

زمان اجرایی طرح‌های ترافیکی تهران در نیمه دوم سال از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۸ شنبه تا چهارشنبه است ضمن اینکه روزهای جمعه و ایام تعطیل نیز این طرح‌های ترافیکی اجرا نمی‌شود. همچنین طرح کنترل آلودگی هوا علاوه بر روزهای شنبه تا چهارشنبه، روزهای پنجشنبه نیز از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳ اجرا می‌شود.

پس از شیوع ویروس کرونا در کلانشهر تهران و در پی تصمیم ستاد مقابله با کرونا اجرای این طرح های ترافیکی از ۲۳ فروردین لغو شد و تصمیم همچنان پابرجاست.

مبنای این تصمیم برای کنترل شیوع ویروس کرونا و حفظ فاصله اجتماعی بود اما با گذشت مدتی از این تصمیم ترافیک تهران به ویژه در مناطق مرکزی پایتخت افزایش یافت که این نکته بارها مورد انتقاد مدیریت شهری تهران قرار گرفت.

اشباع شدن ظرفیت معابر پایتخت بویژه در مناطق مرکزی که طرح ترافیک اجرایی می شود، کمبود پارکینگ خودرو در سطح شهر و مشکلات ناشی از آن و همچنین افزایش میزان آلاینده ها و آلودگی هوای پایتخت موجب شد تا لغو طرح ترافیک با انتقاداتی روبرو شود به طوری که اظهار نظر مسئولان موافق و مخالف این تصمیم موجب شد تا بار دیگر تصمیم گیری در مورد اجرای این مصوبه به وزارت کشور و سپس مسئولان استانی و شهری محول شود.

از این رو جلسه امروز (یکشنبه) شورای هماهنگی ترافیک استان تهران به تصمیم گیری در باره اجرا یا تداوم لغو طرح ترافیک پایتخت اختصاص داشت؛ انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در این جلسه گفت: وقتی هنوز مشکل طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در ناوگان حمل و نقل عمومی حل نشده نمی توان طرح ترافیک را اجرا کرد.

وی افزود: آنچه مسلم است از فردا (دوشنبه) ۲۹ اردیبهشت ماه طرح ترافیک اجرا نمی شود تا تصمیم گیری ستاد ملی کرونا در این زمینه انجام شود.

شهرداری: طرح ترافیک اجرا می شود

پس از اظهارات استاندار تهران و انعکاس آن در سطح رسانه ها، مشاور عالی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران عصر امروز در اظهار نظری متفاوت اعلام کرد: برابر تصویب شورای حمل ونقل و ترافیک پایتخت اجرای مجدد، محدوده های طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا ، از فردا دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

«شهریار افندی زاده» تصریح کرد: برابر پنجاه و نهمین مصوبه شورای حمل ونقل و ترافیک شهر تهران که هفته گذشته با حضور شهردار تهران، رئیس شورای اسلامی شهر، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر و فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران برگزار شد، از روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت مرحله اول محدوده های طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا اجرا می شود.

به گفته وی، در طرح مورد نظر شهرداری زمان اجرای طرح ترافیک که پیش از این از ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح تا ۱۹ بود به ساعت ۸ صبح تا ۱۶ کاهش یافته و در عین حال از ساعت ١٤ به بعد نیز خروج از محدوده‌ها مذکور  رایگان خواهد بود که با توجه به اینکه اکنون زمان کار ادارات از ساعت  ۷ صبح تا ۱۴ منظور شده است، لذا سفرهای کاری در این طرح ، مشمول پرداخت عوارض در محدوده های مذکور نخواهند شد‪.‬

به گفته او، در روزهای پنجشنبه تنها طرح محدوده کنترل آلودگی هوا از ساعت ٨ تا ١٣ اجرا می شود.

افندی زاده در ادامه، تاکید کرد: همچنین برای ساکنین محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا نیز تخفیف‌هایی بیش از تخفیف‌های معمول در نظر گرفته شده است که در صورت تصویب شورای اسلامی شهر تهران از ٥٠ به ٧٠ درصد تخفیف برای ساکنین محدوده های ترافیکی منظور خواهد شد، این در حالیست که لایحه پیشنهادی  در این خصوص از سوی شهرداری تهران به شورای اسلامی شهر ارسال شده است.

مشاور عالی معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران در توضیح دلایل تاکید این شورا بر اجرای مجدد طرح ترافیک گفت: افزایش ترافیک معابر اصلی در محدوده‌های مرکزی شهر، تردد سنگین وسایل نقلیه و افزایش تاخیر در ترددها و بروز ترافیک‌های شدید، اشباع فضای پارک حاشیه‌ای و افزایش پارک دوبله و در نتیجه، کاهش ظرفیت معابر از جمله نتایج لغو طرح ترافیک است‪.‬

به گفته او، جزئیات مربوط به نحوه اجرای مجدد محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا  در «سامانه تهران من» نیز درج شده است و شهروندان می توانند از طریق این سامانه نسبت به اخذ پاسخ سوالات خود اقدام کنند.

تاکید مجدد استانداری بر لغو طرح‌های ترافیکی

پس از این اظهارات این مقام مسئول، خبرنگار ایرنا با استاندار تهران تماس گرفت و محسنی بندپی بار دیگر بر اجرا نشدن طرح های ترافیکی پایتخت تاکید کرد.

این موضوع موجب سردرگمی بسیاری از شهروندان شده و به نظر می رسد مسئولان باید با هماهنگی بیشتر تصمیمات خود را به اطلاع مردم برسانند تا از دغدغه های فکری شهروندان در این روزهای کرونایی کاسته شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =