دستگاه ضدعفونی کننده محیط با فناوری مه خشک در ایران تولید شد

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان عضو پارک فناوری پردیس موفق به ساخت دستگاه ضدعفونی کننده سطوح و محیط با فناوری مه خشک، موسوم به «نوکو پرشیا» شد.

به گزارش روز یکشنبه پارک فناوری پردیس، بابک شهبازیان عضو هیات مدیره شرکت دانش بنیان آرکا افشان سان گفت: در روش مه خشک موتور توربوجت دستگاه، هوا را گرفته و آن را بسیار متراکم کرده است و به نازل دستگاه می‌دهد، این جریان منجر به تولید مه خشک می‌شود،  مه خشک تولید شده شامل قطرات کوچکی از محلول ضدعفونی کننده با قطر کمتر از ۵ میکرون است، این اندازه از ذرات، باعث می‌شود که محلول ضدعفونی کننده به بهترین شکل ممکن در محیط منتشر شود.

وی خاطرنشان کرد: در واقع این دستگاه به مانند یک ابر، توزیع یکنواختی از ذرات محلول ضدعفونی کننده را به محیط و تمام خلل و فرج سطوح می‌رساند، فناوری مه خشک، پروکسید هیدروژن را به صورت یون‌های OH منفی متصاعد می‌کند. این یون‌ها به دلیل بار الکتریکی که دارد به همه نقاط حتی نقاط غیرقابل نفوذی مانند بین پره‌های شوفاژ، در کانال‌های هواساز، داخل کمدها  نفوذ می‌کند.

عضو هیات مدیره شرکت دانش بنیان آرکا افشان سان افزود: بدنه میکرو ارگانیسم‌هایی مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها بار الکتریکی مثبت دارند، به همین دلیل یون‌های OH منفی جذب آنها شده و با از بین بردن دیواره‌ی آنها موجب از بین رفتن‌شان می‌شوند.

شهبازیان در مورد مصارف نوکوپرشیا گفت: با وجود اینکه این دستگاه در منازل نیز قابل استفاده است اما استفاده از آن در منزل هنوز رایج نیست و مقداری نیاز به فرهنگ‌سازی دارد،  در حال حاضر، استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده محیط و سطوح در بیمارستان‌ها، اتاق‌های عمل و بخش‌های اورژانس و صنایع داروسازی متداول است،  همچنین این دستگاه به دندان‌پزشکی‌ها، مراکز تولیدی که احتیاج به اتاق clean room دارند و دیگر حوزه‌ها معرفی شده و به تدریج مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی با بیان این که این دستگاه ساخت داخل است، یادآور شد: دستگاه ضدعفونی کننده با تکنولوژی مه خشک که توسط شرکت ما تولید شده است، نمونه خارجی دارد، فناوری این دستگاه را با مهندسی معکوس، دریافت و طراحی مجدد کردیم البته بخش‌هایی از این دستگاه کاملا طراحی داخلی است.

عضو هیات مدیره شرکت دانش بنیان آرکا افشان سان در مورد فرآیند تولید این دستگاه اظهار داشت: فرآیند ساخت این دستگاه از سال ۱۳۹۵ شروع شد و اواخر سال گذشته، به اتمام رسید،  این دستگاه در حال حاضر تنها دستگاه تولیدی ضدعفونی محیط و سطوح است که تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آمورش پزشکی را دارد، به عبارت دیگر پروانه ساخت وسیله پزشکی برای این دستگاه صادر شده است.

شهبازیان در مورد آمادگی شرکت برای تامین نیاز بازار گفت: دستگاه ضدعفونی کننده با مه خشک، در حال حاضر وارد بازار شده است و خوشبختانه توانسته‌ایم با ارائه این دستگاه در زمان شیوع ویروس کرونا، به حل بخشی از این بحران کمک کنیم،  ما هماهنگی‌های لازم را برای فراهم کردن زیرساخت تولید این دستگاه در تعداد بالا انجام داده‌ایم و در صورت نیاز بازار به تعداد زیادی از دستگاه قادر به تامین آن هستیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =