سرفصل‌های برنامه آموزش مجازی معلمان تدوین شد

تهران-ایرنا- معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: سرفصل‌های برنامه آموزش مجازی ویژه معلمان تدوین شده است. در این سرفصل‌ها نحوه صحیح آموزش از طریق مجازی به آموزگاران آموزش داده می‌شود.

رضوان حکیم زاده روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش درباره آموزش معلمان در فضای مجازی برای سال تحصیلی آینده اظهار داشت: ضبط ویدئوهایی را برای تدریس به معلم در فضای مجازی آغاز کردیم و همچنین بسته‌هایی نیز تهیه شده است که از طریق پرتال آموزش و پرورش و سامانه شاد به آنها ارایه می‌شود.

وی افزود: در این برنامه به معلمان آموزش داده می شود که پیش و در حین تدریس در فضای مجازی چه اقداماتی باید انجام دهند و بازخورد و ارزیابی‌ها باید چگونه باشد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: به هر حال مختصات در فضای مجازی با تدریس در کلاس حضوری متفاوت است، از این رو سعی شده آموزش هایی برای معلمان در نظر گرفته شود و امیدواریم که این آموزش‌ها تداوم یابد.

آموزش از راه دور گامی برای تحقق عدالت آموزشی

حکیم‌زاده همچنین درباره فعالیت‌های آموزشی و عدالت آموزشی در زمان شیوع بحران کرونا اظهار داشت: شیوع کرونا اتفاقی بود که تمام جهان را درگیر کرد و با وجود مشکلاتی که داشت فرصت‌هایی نیز به وجود آورد.

وی افزود: شرایط بحرانی شیوع کرونا فرصت استفاده از فضای مجازی را برای یادگیری دانش آموزان و دانشجویان مهیا کرد؛ به طور مثال بسیاری از دختران دانش آموز در مناطق محروم و خاص پس از گذراندن دوره ابتدایی امکان ادامه تحصیل به دلیل مشکلات خاص خود را نداشتند اما فضای مجازی و آموزش از راه دور این امکان را مهیا کرد که آنها بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش یادآور شد: وزارت آموزش و پرورش هماهنگی ‌های لازم را با صدا و سیما انجام داده تا برنامه‌های تلویزیونی را به صورت مداوم ادامه دهند تا در دسترس همه دانش آموزان باشد و همگی بتوانند از تمامی محتوای کتاب‌ها  بهره مند شوند.

حکیم زاده ادامه داد: با استفاده از فضای مجازی تحقق عدالت آموزشی پیش بینی می‌شود، همچنین یکی از برنامه‌های جدی این وزارتخانه هم تامین شرایطی است که دانش‌آموزان در مناطقی که به اینترنت یا وسایل هوشمند ارتباطی مانند تبلت و تلفن همراه هوشمند دسترسی ندارند نیز بتوانند از امکانات لازم بهره مند شوند.

وی همچنین گفت: آموزش و پرورش به دنبال این است که دسترسی تمامی دانش آموزان به اینترنت و وسایل هوشمند ارتباطی در جهت عدالت آموزشی محقق شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش با استفاده از ضبط برنامه های آموزشی تلویزیونی به واسطه معلمان با تجربه این امکان را مهیا می کند تا دانش آموزان در دورترین نقاط هم از شیوه تدریس این معلمان بهره مند شوند.

حکیم زاده افزود: مصمم هستیم بیشتر از  گذشته به دلیل شرایط خاصی که وجود دارد نسبت به شناسایی راهکارهای اختصاصی متناسب با دوره تحصیلی و مناطق برای تحقق عدالت آموزشی اقدام کنیم.

به گزارش ایرنا، توقف آموزش حضوری در مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا سبب شد تا آموزش از راه دور برای دانش آموزان به شیوه‌های مختلف مورد توجه آموزش و پرورش قرار گیرد؛ بنابراین این وزارتخانه با کمک نهادهایی مانند صدا و سیما و وزارت ارتباطات و همچنین فعالیت معلمان شروع به اجرای آموزش به روش‌های مختلف کرد.

تعطیلی مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا از آغازین روزهای اسفند سال ۹۸، آموزش و پرورش را بر آن داشت که به دنبال راهکارهایی برای ایجاد ارتباط مجازی مناسب دانش آموزان با معلمان و بهره‌گیری از ظرفیت پیام‌رسان‌های داخلی برای آموزش باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =