۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۹:۵۸
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 83790717
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

روز قدس؛ حکام نااهل و ملت‌های مسوول  

بغداد – ایرنا – یکی از دستاوردهای مهم روز جهانی قدس در طول چهار دهه، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، خارج کردن پرونده فلسطین از ناکارآمدی حکام وابسته و نااهل عربی و تحویل آن به ملت‌های آزاده و مسوولیت‌پذیر منطقه است. خالد الکنانی یک نماینده پارلمان عراق در این خصوص می‌گوید که حاکم شدن ملت‌های مسلمان بر قضیه فلسطین، تحول بزرگی در تاریخ هفت دهه‌ای این مبارزه نفس‌گیر محسوب می‌شود.

کارشناسان، «طرح معامله قرن» را یکی از شاخص ترین معیارها برای بی خاصیت بودن بسیاری از حکام نااهل عرب در قضیه فلسطین و در مقابل اثرگذاری ملت های مسلمان و عرب در این قضیه می دانند.

آمریکا و رژیم صهیونیستی که امیدوار بودند طرح معامله قرن را از طریق حکام عرب در کمترین زمان ممکن بر فلسطینیان و ملت های منطقه تحمیل کنند در عمل به دلیل مخالفت و مقاومت گسترده ملت های مسلمان و در حالی که دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در ماه های آینده پایان خواهد یافت هنوز این معامله به نتیجه نرسیده است. بر همین اساس روز جهانی قدس به دلیل خارج کردن حکام نااهل از دایره اثر گذاری و واگذاری پرونده فلسطین به دست ملت های مسلمان، تبدیل به یکی از مناسبت های مهم مورد اجماع ملت های مسلمان از ملل و نحل مختلف شده است.

در همین خصوص ،‌ «خالد الکنانی» نماینده پارلمان عراق، اثرگذاری ملت های مسلمان بر قضیه فلسطین به جای حکام نااهل عرب را تحول بزرگی در تاریخ هفت دهه این مبارزه ذکر می کند، اما در عین حال بر ضرورت آسیب شناسی در این تحول عظیم تاکید دارد.

وی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا تاکید کرد که از وقتی ملت های مسلمان و عرب در پرونده فلسطین اثرگذار شده و نقش و تعیین کنندگی حکام عرب کم شده، پاره ای تحرکات برای ضربه زدن به این تحول مهم آغاز شده است.

الکنانی القای شبهه اختلافات دینی و سوق دادن قضیه روز جهانی قدس به سمت مسائل فرقه ای و مذهبی برای تفرقه افکنی در این مناسبت را یکی از تهدیدهای جدی دانست.

به گفته وی، ملت های مسلمان در طول دهه های گذشته در قضیه روز جهانی قدس و راهپیمایی این روز مهم با هم متحد و یکپارچه بودند اما اخیرا  عده ای می کوشند آن را به سمت اختلافات فرقه ای و مذهبی سوق دهند.

الکنانی یادآور شد: وقتی امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، جمعه آخر ماه مبارک رمضان را به نام روز جهانی قدس نامگذاری کردند هیچ انگیزه ای جز اینکه می خواستند ملت های مسلمان حول قضیه مرکزی جهان اسلام یعنی فلسطین، متحد و یکپارچه شوند، نداشتند.

وی ادامه داد، روز جهانی قدس در طول دهه های گذشته نشان داده که به مثابه منبر و سکوی اعلام وحدت مسلمانان در قبال رژیم غاصب صهیونیستی است.

این نماینده پارلمان عراق با اشاره به اثرات مبارک روز جهانی قدس در حفظ و زنده نگه داشتن قضیه فلسطین تاکید کرد که این امیدواری اینک وجود دارد که فلسطین و قدس شریف در نهایت به دست بازوان پرتوان مردان مقاومت از چنگال رژیم صهیونیستی آزاد شود.

وی گفت که ملت های مسلمان منطقه در قضیه فلسطین باید خود را از زیر سایه دولت های منطقه که عموما پادوی آمریکا و رژیم صهیونیستی برای پیشبرد معامله قرن هستند، جدا کنند.

عراق از جمله کشورهایی است که هر سال آیین های ویژه روز جهانی قدس از جمله راهپیمایی در آن برگزار می شود اما امسال به دلیل تبعات ویروس کرونا، مراسم ویژه راهپیمایی در این کشور برگزار نمی شود.

اغلب گروه های مقاومت اسلامی عراق بارها بر آمادگی خود برای آزادی قدس شریف از چنگال رژیم صهیونیستی و جهاد در کنار مبارزان فلسطینی تاکید و برخی از آنها یگان هایی ویژه ای تحت عنوان «قدس» ایجاد کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha