کرونا ۸۰ درصد اصناف البرز را با مشکل مواجه کرد

کرج - ایرنا - استاندار البرز با بیان اینکه اکنون شاهد شیب نزولی کرونا در کشور و البرز هستیم،گفت: این بیماری برای ۸۰ درصد اصناف مستاجر استان مشکل ایجاد کرد.

عزیز اله شهبازی  روز یکشنبه در نشست شورای معاونان استانداری و فرمانداران استان البرز افزود: شیوع بیماری کرونا که عواقب بسیاری در کشور و به تبع آن البرز داشت، بطوریکه اول اسفند سال ۹۸ در شرایطی که هنوز برنامه ای برای مقابله با کرونا وجود نداشت و صحبت تنها در خصوص شیوع کرونا در ووهان چین بود، وزیر کشور نامه ای هوشمندانه به رییس جمهور ی نوشت و نکات با اهمیتی در ان  نامه مطرح شد و بلافاصله پس از این اقدام، قرارگاه زیستی در البرز نیز تشکیل جلسه داد.

وی ادامه داد: حدود سه ماه بسیاری از کسب و کارها تعطیل بود و افراد بسیار با زیان مواجه شدند که  البته حدود ۱۴۰ هزار صنف در البرز به صورت خودجوش برای فاصله گذاری اجتماعی با ما همراهی کردند و کسب و کار خود را تعطیل کردند.
استاندار البرز گفت : در سال ۹۷ حدود ۱۲ هزار نفر و در سال ۹۸ حدود ۱۶ هزار نفر و در اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹ تعداد کسانی که برای بیمه بیکاری ثبت نام کردند به ۲۶ هزار نفر رسید و از این تعداد ۱۵ هزار نفر دلیل بیکاری خود را ناشی از تعطیلی های کرونا اعلام کردند.
شهبازی با اشاره به اینکه  در جریان شیوع کرونا انسجام و اتحادی که در کشور و به تبع آن البرز شکل گرفت، ماندگار و پایدار شد، افزود: ۲ هفته پیش جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا علاوه بر حضور رییس جمهوری متبرک به حضور مقام معظم رهبری شد و ایشان از اقدامات رییس جمهوری برای  مدیریت بیماری کرونا و برنامه ریزی های روشنگرانه دولت در تمام ابعاد مراتب خرسندی خود را اعلام کردند.
وی عنوان کرد: ما ویروس کرونا و تحریم را توامان داشتیم و به واسطه این امر دشواری های بسیاری وجود داشت و البته همچنان نیز استرس ها مانده و بازارها کساد هستند و دهک ها پایین جامعه از این امر تاثیر پذیرفتند.
استاندار البرز گفت: در بورس بسیاری از شرکت های تنومند سهام خود را در معرض فروش گذاشتند و این فعالیت بورس به منظور خدمات رسانی به دهک های پایین جامعه است.
وی با اشاره به اینکه در بسیاری از اقلام کشاورزی اکنون تولید مازاد داریم و به دلیل کرونا مرزها بسته است و تبادل صورت نمی گیرد، افزود: درون مایه مشکلات پساکرونا، اقتصادی است و در حوزه اجتماعی باید به رفع مشکلات اقشار آسیب پذیر جامعه بپردازیم.
شهبازی ادامه داد: باید در حوزه اعتماد عمومی و کارآمدی نهادها، شفاف سازی اقدامات، فعال تر عمل کنیم چراکه اگر در حوزه سیاستگذاری عمومی پاسخ مثبتی به این موارد ندهیم تبعات بسیاری دارد.

وی با اشاره به اینکه ما با جامعه ای ساختار یافته و مشارکت عمومی می توانیم از پس آثار سوء پساکرونا برآییم، و با تاکید بر اینکه باید کسانی که از تحریم و کرونا آسیب دیده اند را دریابیم، گفت: توجه ویژه به وضعیت بیمارستان های خصوصی استان مورد تاکید است این بیمارستان ها در جریان شیوع کرونا به شدت دچار زیان شدند.
استاندار البرز افزود: اختیاراتی که استانداران و فرمانداران دارند برای  وظایف محوله از سوی دولت است و البته در راستای سیاست های کلان نمی توان قوانین را تغییر داد.
شهبازی با بیان اینکه امنیت و سلامت بسیار حایز اهمیت است و باید در این راستا برنامه محور عمل کنیم، گفت: از فرمانداران و مدیران انتظار دارم که با اقشار مختلف مردم ارتباط داشته باشند، باید از ظرفیت دانشگاه ها و پژوهش های صورت گرفته برای رفع مشکلات اجتماعی بهره برداری کرده و با بررسی متغییر ها، برنامه ریزی و اقدام کنیم.
وی افزود: فرمانداران باید تعامل ویژه ای با مجموعه مدیران استان در حوزه های مختلف کاری داشته باشند و البته ضرورت دارد که تمام تلاش ما این باشد که بحران ها از حوزه اجتماعی به سیاسی و امنیتی منتقل نشود.
استاندار البرز عنوان کرد: فرمانداران باید برای اختیاراتی که به آنها محول شده پاسخگو باشند و مسوولیت هایی که دارند را په نحو مطلوب پیگیری کنند، باید به گونه ای رفتار کنیم که پس از اتمام ماموریت در این استان، باری به دوش مسوولان بعدی نگذاریم.
وی گفت: کسانی هستند که به دنبال خوراک برای رسانه های بیگانه هستند ولی اعتماد و همدلی و اتحاد در ایران اسلامی روز به روز در حال افزایش است، اکنون  تمام رسانه های خارجی بر روی اقدامات و برنامه های داخلی حساس شده و به دنبال خوراک خود هستند.
شهبازی افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگ و کوچک البرز بارها اعلام همراهی و همکاری کرده اند که در شرایط حساس تولید و اشتغال خود حفظ و افزایش دهند.
استاندار البرز اضافه کرد: مردم شرایط کشور و محدودیت ها را درک می کنند و پاسخ ما به این سطح از شعور و دانایی مردم، درک متقابل است از این رو باید گوش شنوای دغدغه های آنها باشیم.
وی گفت: باید از تمام ارتباطات خود در راستای کسب رضایتمندی مردم و حل مشکلات آنها بهره برداری کنیم.

شهبازی یادآور شد:  مردم شرایط کشور و محدودیت ها را درک می کنند و پاسخ ما به این سطح از شعور و دانایی مردم، درک متقابل است از این رو باید گوش شنوای دغدغه های آنها باشیم.
وی افزود: به ویژه در انتخابات مجلس شورای اسلامی که استان البرز سربلند خارج شد چراکه در پاسداری از رای مردم، عدم جهت گیری و ورود نکردن به جریانی که به نفع و ضرر فرد خاصی باشد، انتخاباتی بدون ابهام برگزار شد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =