۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۳
کد خبرنگار: 2048
کد خبر: 83790627
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

شرایط حاکم در بورس معقول و منطقی است

تهران – ایرنا – یک کارشناس بازار سرمایه گفت: شرایط بازار سهام در کل معقول و منطقی به نظر می‌رسد و به زودی شاهد بازگشت دوباره رشد به شاخص بورس خواهیم بود.

«روزبه شریعتی» امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به افت این روزهای شاخص بورس اشاره کرد و گفت: هر رشد پرشتابی نیاز به اصلاح دارد اما افت معاملات در بازار امروز و دیروز فراتر از روزهای گذشته بود و برخی از سهم‌ها از سوی حقوقی‌ها که صف‌های فروش سنگینی را ایجاد کردند ضرر و زیان بیشتری را نسبت به سایر سهم‌ها تجربه کردند.

وی با بیان اینکه در وضعیت کنونی کلیت روند بازار با مشکلی همراه نیست، افزود: بازاری که در ۴۰ روز کاری اخیر ۱۱۳ درصد رشد را به دست آورده است، طبیعی است که برای مدتی موقت اصلاحی را در پیش بگیرد.

شریعتی با تاکید بر اینکه صفوف فروش ایجاد شده در بازار در برابر کل حجم بازار چندان عدد قابل توجهی نیست، اظهار داشت: صف فروش ۷ هزار میلیارد تومانی که در بازار ایجاد شد صف عجولی است که اگر اقدام به جمع‌آوری آن شود روند بازار را به سمت تعادل پیش می‌برد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: از این به بعد رشد بازار یکپارچه نخواهد بود و سهم‌هایی که از دید کارشناسان زیر قیمت باشند و با ارزش جایگزینی بالاتری نسبت به ارزش بازار فعلی همراه باشند مورد اقبال بازار قرار می‌گیرند.

به گفته وی، میزان ورود نقدینگی به بازار از سوی حقیقی‌ها به حدی است که نقدینگی حقوقی‌ها را به عدد کوچکتری تبدیل کرده است.

 شریعتی با بیان اینکه در روز ۱۸ هزار میلیارد تومان سهم از سوی حقیقی‌ها خریداری می‌شود در حالی که حجم حقوقی‌ها حدود چهار هزار میلیارد تومان است، گفت: بازار با اصلاح شارپی که دارد خیلی زود به حالت اولیه و اشباع فروش باز می‌گردد و جذابیت خرید را برای سهامداران ایجاد می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: ما موافق رشد پرشتاب بازار نیستیم و اکنون هم موافق چنین ریزشی نیستیم اما ذات بازار با نوسان گره خورده و هر لحظه ممکن است نوساناتی را تجربه کند.

به اعتقاد وی،‌ بازاری که از شاخص ۶۰۰ هزار واحد در پایان اسفند ماه سال گذشته یکباره به کانال یک میلیون واحد ورود کرد طبیعی است که اصلاحی را به میزان ۱۰ درصد تجربه کند.

شریعتی با تاکید بر بازگشت روند صعودی شاخص بورس گفت: موج برگشت صعودی شاخص بورس به قدرت دو هفته گذشته نیست و پیش‌بینی می‌شود که دیگر شاهد صفوف خرید طولانی در سهم‌های مختلف نخواهیم بود و عیار سهم‌ها از یکدیگر جدا می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه سهامداران نباید دارایی خود را بفروشند و وارد بورس کنند، افزود:  بازار سرمایه بازار بلندمدت است و نباید سرمایه‌گذاران با کوچکترین اصلاحی رفتار هیجانی داشته باشند و به سمت فروش سهم‌های خود بروند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

سرخط اخبار اقتصاد