۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۵۹
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 83790539
۰ نفر

برچسب‌ها

روزی فراتر از راهپیمایی  

بغداد – ایرنا – امام خمینی (ره) با درایت خاص خود، ۴۱ سال پیش در چنین ایامی، برای دفاع و زنده نگهداشتن قضیه فلسطین جمعه آخر ماه مبارک رمضان را به نام روز جهانی قدس اعلام کردند و از مسلمانان و آزادی خواهان خواستند حمایت آشکار خود را از ملت مظلوم فلسطین در این روز خاص بروز و ظهور دهند.

در طول چهار دهه گذشته هر ساله راهپیمایی میلیونی ملت های مسلمان در این روز، در آگاهی بخشی عمومی نسبت به قضیه فلسطین نقش موثری داشته و همین امر سبب شده است که راهپیمایی ویژه این روز، به خارج از مرزهای جهان اسلام کشیده شود و بسیاری از ملت های آزاده جهان نیز به راهپیمایی روز جهانی قدس بپیوندند.

روح روز جهانی قدس، در طول این همه سال فقط به فلسطین محدود نشده هرچند قضیه فلسطین همچنان قلب تپنده این مناسبت مهم است اما عملا همان گونه که امام راحل (ره) می خواستند به روز جهانی اعلام خشم و بیزاری ملت های مستضعف علیه قدرت های استکباری تبدیل شده است.

بنابراین ساده انگاری است که اگر تصور شود که روز جهانی قدس فقط در راهپیمایی محدود می شود هر چند راهپیمایی و اعلام برائت و بیزاری و سردادن شعارهای ضد صهیونیستی افدامی مهم و کلیدی برای دفاع از حقوق مشروع به شمار می رود اما بن مایه روز قدس، آگاهی بخشی عمومی است، چیزی که قدرت های استکباری و رژیم جعلی صهیونیستی در قضیه فلسطین بسیار از آن واهمه دارند.

استکبار و صهیونیزم جهانی می کوشد، در انظار و اذهان عمومی رژیم غاصب و دروغین اسراییل را تبدیل به یک واقعیت انکار ناپذیر در جهان امروز کند و ملت های جهان فراموش کنند که این رژیم یک رژیم جعلی و ساختگی است که با استفاده از حربه زر و زور و تزور، جایگزین یک ملت اصیل به نام ملت فلسطین شده است.  

تجربه نشان داده هر چه آستانه آگاهی و باور عمومی نسبت به قضیه فلسطین بیشتر می شود، راه رسیدن به حقوق سلب شده نزدیک تر شده است به عبارت دیگر آگاهی و باور همگانی نه تنها باعث بازپس گیری حق سلب شده فلسطینیان می شود بلکه می تواند کلید گشایشی در حقوق سلب شده دیگر ملت های مظلوم جهان باشد.

بر همین اساس روحانی برجسته اهل سنت عراق که به داشتن روحیه انقلابی و مقاومتی شهرت دارد، معتقد است که روح قضیه فلسطین فقط در راهپیمایی منحصر نمی شود بلکه قلب تپنده روز جهانی قدس در درجه نخست اهمیت ارتقا آگاهی و باور عمومی است.

شیخ «خالد الملا» رییس جماعت علمای اهل سنت عراق در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا گفت که روز جهانی قدس فقط در راهپیمایی ویژه این روز خلاصه نمی شود که اگر برگزار نشد، آیین های ویژه این روز مهم، اجرا نشود.

وی افزود که روز جهانی قدس یکی از مهمترین روزهای سال است که از مجموعه ای از فعالیت های مختلف تشکیل شده که راهپیمایی یکی از این آیین ها است اما همه روز قدس در راهپیمایی محدود نمی شود.

این روحانی برجسته عراقی ادامه می دهد که در این شرایط ویژه که ویروس کرونا بر همه کشورها تحمیل کرده، اگرچه امکان برگزاری راهپیمایی خاص این روز مهم وجود ندارد، اما فعالیت های دیگری وجود دارند که می توانند پیام این مناسبت خاص را برسانند.

شیخ خالد الملا تاکید کرد که حضور در شبکه های اجتماعی، اجرای برنامه های زنده در شبکه های ماهواره ای و ساخت ویژه برنامه ها در شبکه های تلویزیونی همگی می توانند، اقدام های مهمی در جهت گرامیداشت این روز مهم باشند.

وی ادامه داد که امام راحل (ه) قبل از اینکه متعلق به یک ملت یا مذهب خاص باشد یک رهبر انسان محور است و نامگذاری روز جهانی قدس نیز ناشی از همین دغدغه انسانی است که ایشان داشتند، بنابراین روز قدس روز ارتقا آگاهی اسلامی و انسانی است.

این روحانی برجسته اهل سنت تاکید کرد که اصل در روز جهانی قدس بر این است که ملت های مسلمان در خصوص قضیه فلسطین به یک همفکری و هم رایی برسند و یکصدا از هویت و تمامیت فلسطین دفاع کرده و با کلیه طرح های مشکوک از جمله طرح موسوم به معامله قرن مخالفت کنند.

به اعتقاد او، سکوت ملت های مسلمان در برابر معامله قرن که هویت و تمامیت قضیه فلسطین را هدف قرار داده ناشی از ضعف آگاهی عمومی است.

او با ابراز نا امیدی نسبت به اغلب دولت های عربی گفت که بسیاری از این دولت ها سر تعظیم در برابر رژیم صهیونیستی فرو آورده و برای عادی سازی روابط با این رژیم تلاش می کنند، بنابراین تمام چشم امید به ملت های مسلمان دوخته شده است.

وی ذلت و فرومایگی برخی از دولت های عربی را تا جایی دانسته که با پول ملت های مسلمان، سریال هایی (مانند «ام هارون» یا «مخرج ۷») در ماه مبارک رمضان امسال ساخته اند که به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی دعوت می کند.

او گفت که این گونه سریال ها دل های ملت فلسطین و جهان اسلام و عرب را آزرده کرده است.

شیخ الملا تاکید کرد که زمان آن رسیده که ملت های مسلمان به مناسبت روز جهانی قدس و با استفاده از شبکه های اجتماعی و رسانه ها و نوشتن مقالات و یادداشت ها به این یاوه گویی ها پاسخ داده و اجازه ندهند شعله حق خواهی فلسطین، کم سو شود.

راهپیمایی روز جهانی قدس امسال در عراق نیز به دلیل کرونا برگزار نمی شود اما رسانه های مختلف درصدد پخش ویژه برنامه هایی به این مناسبت هستند و شخصیت ها و تشکل های مختلف نیز بیانیه هایی صادر می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =