ظریف: کاظم‌پور نمونه خدمت‌گزاری صادقانه بود

تهران-ایرنا- وزیر امور خارجه، مرحوم حسین کاظم پور اردبیلی دیپلمات و نماینده ایران در اوپک را نمونه خدمت‌گزاری بی‌پیرایه و صادقانه برای مردم دانست و گفت: مردم مهم‌ترین دغدغه این دیپلمات حتی در روزهای آخر عمرش بود.

محمدجواد ظریف، روز یک‌شنبه در مراسم تدفین پیکر مرحوم کاظم‌پور اردبیلی اظهار داشت: کاظم پور برای همه ما که افتخار همکاری با ایشان را داشتیم، مرد بزرگی بود.

وی به سابقه آشنایی بیش از ۴۰ ساله خود با مرحوم کاظم‌پور اردبیلی اشاره کرد و گفت: چه کسانی که همفکرش بودند و چه کسانی که مخالف نظراتش بودند؛ هیچ کس جز خوبی، محبت، خدمت‌گزاری و نگرانی برای هم‌نوع و کشور چیزی از او ندیدند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: خدایا شاهد باش، ما جز خوبی و دغدغه برای کشور چیزی از «حسین» ندیدیم. او مردی امین، راستگو، صریح و بی‌تعارف بود؛ کسی که هیچ‌گاه دل کسی را نشکست اما همیشه در گفتن نظراتش برای منافع این کشور هم هیچ ملاحظه‌ای نداشت و هیچ چیز مانع نشد از اینکه صادقانه همه چیز را بگوید.

ظریف یادآور شد: ما در طول سه ماه گذشته در وزارت‌ امور خارجه دو «حسین» را از دست دادیم که اگرچه دو دیدگاه متفاوت داشتند اما یک چیز هر دو را به هم پیوند می‌داد و هر دو با هم خیلی رفیق بودند و آن صداقت و دلسوزی آنها برای کشور بود.

وی با بیان اینکه روز آخر که یکی از دوستان وزارت خارجه با حسین صحبت کرده بود، مهم‌ترین دغدغه آن مرحوم، مردم بود، گفت: آن مرحوم، همه عمرش تلاش و خدمت بود و نبودش، ضایعه‌ای نیست که به این راحتی‌ها جبران شود.

وزیر امور خارجه به حضور شهید کاظم‌پور اردبیلی در دفتر حزب «جمهوری اسلامی» در زمان انفجار آن اشاره و خاطرنشان کرد: این «شهید زنده» ما یادگار هفت تیر بود اما هیچ‌گاه این واقعیت را برای کسی بازگو نمی‌کرد.

ظریف با بیان اینکه بعید می‌دانم کسی مانند «حسین» به جمع خانواده وزارت‌های بازرگانی، خارجه و نفت بپیوندد، تأکید کرد: بار دیگر این مصیبت سنگین را به همسر گرانقدر و فرزندان بزرگوار و سایر بازماندگان، همچنین خانواده وزارت نفت و خارجه که خانواده واقعی وی بودند و کل ملت ایران که امروز فرزندی غیور و توانمند را از دست داد، تسلیت می‌گویم.

حسین کاظم‌پور اردبیلی در فاصله سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۴ سفیر ایران در ژاپن بود و از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۸ نیز نمایندگی ایران در اوپک را به‌عهده داشت. کاظم‌پور اردبیلی از سال ۱۳۹۲ تاکنون نیز در جایگاه نماینده ایران در اوپک فعالیت می‌کرد.

او در کسوت نماینده ایران در هیأت عامل اوپک در تمام طول خدمتش همواره مدافع منافع ملی کشور بود.

«تدوین استراتژی تعامل سازنده و شراکت در عین رقابت، تلاش‌هایی برای تشکیل IEF و شکل‌دهی به کشورهای صادرکننده گاز در سال ۲۰۰۱» از کارهای مهم کاظم‌پور در دوره مسوولیتش بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =