آبرسانی شهرهای گروه الف مازندران متوقف در چند کیلومتر آخر

ساری - ایرنا - پروژه آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران یکی از پروژه‌های مهم استان است که در سالهای اخیر با توجه به تامین اعتبارات با مشکلات متعددی مواجه شد.

طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران از جمله پروژه های عمرانی کاغذی دولت قبلی بود که شامل شهرستان‌های بابل، امیرکلا، هادی شهر، بابلسر و فریدونکنار می شود و در سال ۸۸ کلنگ آن بر زمین کوبیده شد.

بر اساس این طرح که قرار بود حدود ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت مردم مناطق مرکزی مازندران از آب آشامیدنی کافی و تصفیه شده برخوردار شوند حدود ۸۰ کیلومتر خط لوله و تاسیس یک واحد تصفیه خانه برنامه ریزی شد.تصفیه خانه ای که قرار بود در مجاورت سد شهید آیت الله صالحی مازندرانی در منطقه بابلکنار شهرستان بابل افتتاح شود تا آب مورد نیاز مردم شهرهای یاد شده را تامین کند. 

اما این طرح پس از گذشت حدود یک دهه از زمان اجرای کاغذی ، در دولت تدبیر و امید با تامین اعتبار و پیگیری دولت و مدیران استانی جان دوباره گرفت و وارد فاز عملیاتی شد و در نخستین ایستگاه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دریافت کرد. 

ولی تحریم ها ، مشکلات اقتصادی ، عدم دسترسی به تجهیزات مورد نیاز برای تصفیه خانه مشکلاتی بود که از حوزه مازندران خارج بود تا اینکه دانشگاهیان استان برای تامین تجهیزات مورد نیاز این تصفیه خانه پاپیش گذاشتند. 

با این وجود بار دیگر به دلیل افزایش هزینه های ساخت تصفیه خانه ، پروژه آبرسانی به شهرهای گروه الف با سد بی پولی مواجه شد تا اینکه در هفته دوم فروردین ماه امسال هیات دولت اعتبار یک هزار میلیارد ریالی برای اتمام ساخت تصفیه خانه بابلکنار را تصویب و به سازمان مدیریت ابلاغ کرد. 

حال تنها نگرانی باقیمانده این است که با طولانی شدن پروژه ساخت تصفیه خانه بابل، شاهد بالا رفتن هزینه طرح آبرسانی و همچنین تعویق در اجرای آن باشیم. 

تخصیص اعتبار مساوی با اتمام پروژه

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران  در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: اعتباری که دولت در ایام نوروز برای اتمام پروژه تصفیه خانه بابل و به طور کلی طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف در نظر گرفته است با هزینه طرح همخوانی دارد. 

مهدی رازجویان با بیان اینکه افتتاح تصفیه خانه بابل مهم ترین دغدغه طرح آبرسانی است ، افزود: درصورت تامین به موقع اعتبارات این آمادگی وجود دارد که همین امسال پروژه به زیر بار بهره‌برداری برود. 

وی مشکلات اقتصادی در تامین اعتبارات را مهم ترین دغدغه طرح آبرسانی شهرهای گروه الف مازندران عنوان کرد و گفت: اگر تامین اعتبارات به طول بیانجامد پیش بینی افزایش هزینه ها دور از انتظار نیست. 

لوله‌گذاری‌ها در مرحله پایانی 

معاون عمرانی استانداری مازندران همچنین به وضعیت خط لوله انتقال آب طرح آبرسانی شهرهای گروه الف استان اشاره کرد و گفت: مجموع لوله گذاری ها حدود ۸۰ کیلومتر بود که تقریبا به پایان رسیده است. 

رازجویان اظهار داشت: حدود سه کیلومتر از خط لوله آب در منطقه شهر بابل باقی مانده است که ۵۰۰ متر آن داخل شهر بوده و به دلیل حجم بار ترافیکی به تاخیر افتاده است. 

وی با بیان اینکه تا ۲ ماه آینده عملیات لوله گذاری ها به پایان میرسد ، افزود: طبق برنامه ما پس از پایان لوله گذاری فاز نخست تصفیه خانه راه اندازی می شود تا برای تابستان در شهرهای گروه الف شاهد افت فشار و کمبود آب نباشیم. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران اتمام طرح آبرسانی شهرهای گروه الف را یکی از اولویت های عمرانی استان توصیف کرد و گفت: تلاش ما این است که این پروژه پیش از پایان سال به بهره برداری برسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها