۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۳:۰۷
کد خبرنگار: 1573
کد خبر: 83790336
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

حوزه ارتباطات به سرمایه‌گذاری ۱۰۰ برابری نیاز دارد

تهران - ایرنا - معاون اول رئیس جمهوری گفت:‌برای شرایط پسا کرونا نیازمند توسعه ارتباطات هستیم و از همین رو حتی نیاز است برای این کار ۱۰۰ برابر بودجه فعلی سرمایه‌گذاری کرد. 

«اسحاق جهانگیری» امروز (یکشنبه) در مراسم روز جهانی ارتباطات، گفت: پس از شیوع کرونا زیرساخت های حقوقی و اجتماعی باید مبتنی بر یک انسان هوشمند مهیا شود.

وی ادامه داد: در تمام اتفاقاتی که به اسم پساکرونا به آنها نگاه می کنیم،‌ لنگرگاه مهم و اصلی وزارت ارتباطات است و حتی نیاز است برای این کار ۱۰۰ برابر بودجه فعلی سرمایه‌گذاری کرد. 

معاون اول رییس جمهوری افزود: اقدامات شایسته‌ای در دولت دوازدهم صورت گرفته که یکی از آنها رساندن اینترنت به روستاها بوده که تمام مردم به این واسطه از  همه خدمات کشور به طور مساوی برخوردار باشند.

اسحاق جهانگیری اضافه کرد: سال آخر فعالیت دولت دوازدهم است و تصمیم گرفتیم به وزارتخانه‌ها برویم و با شرکت در جلسات مدیران ارشد آن‌ها بتوانیم با برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری امسال را پشت سر بگذاریم.

او افزود: خوشبختانه جلسه با وزارت ارتباطات با روز جهانی ارتباطات مصادف شد. با شیوع کرونا تمام بخش‌های کشور درگیر شدند و برنامه‌های توسعه‌ای و امور جاری کشور به صورت طبیعی تحت تاثیر کرونا قرار گرفت. مساله کرونا امروز قطب نمای سیاست گذاری است تا بتوانیم به واسطه آن در وضعیت اقتصادی کشور تعادل ایجاد کنیم.

جهانگیری اشاره کرد: اکنون جامعه و جهان تحت تاثیر کرونا قرار گرفته و آموزش به یک مساله مجازی و هر خانه‌ای تبدیل به مدرسه و دانشگاه شده است. امروز دغدغه ما این است خانواده ای که به این ابزار دسترسی ندارند چطور این بستر برایشان فراهم شود؟ این رخدادها ساده نیست و باید به آن درست فکر کرد. ما باید به سمتی حرکت کنیم که در آینده دچار شکاف در جامعه نشویم.

معاون اول رییس جمهوری افزود: پیش از شیوع بیماری کرونا این حساسیت در مدارس وجود داشت که دانش آموزان موبایل با خود به همراه نداشته باشند، اما امروز به تعبیری می توان گفت که مدرسه و دانشگاه به درون تلفن های همراه رفته است و یکی از دغدغه‌های کنونی، عدم دسترسی برخی خانواده‌ها و دانش آموزان به ابزار مورد نیاز برای آموزش از طریق فضای مجازی است که باید تلاش کنیم با فراهم کردن ابزار مورد نیاز، فرصت آموزش برای این دانش آموزان فراهم شود.

کرونا و کاهش مصرف انرژی در جهان

جهانگیری با بیان اینکه اتفاقات، تصمیمات و تغییرات ایام کرونا موضوعاتی ساده نیست و نمی توان در دوران پساکرونا از کنار آن عبور کرد، اظهار داشت: کرونا پیامدهایی را با خود به همراه داشت که افزایش دورکاری و کاهش شدید مصرف نفت و انرژی در جهان از جمله این پیامدها است.

معاون اول رییس جمهوری افزود: در گذشته و در شرایط پیش از کرونا وقتی که کشورهای اوپک تصمیم به کاهش تولید یک میلیون بشکه نفت می گرفتند این تصمیم به سرعت با تبعات اقتصادی و افزایش بهای نفت همراه می شد، اما امروز که کشورهای اوپک و غیراوپک میزان تولید را تا ۱۰ میلیون بشکه کاهش می دهند نیز قیمت همچنان نزولی است به گونه ای که حتی برخی معتقد هستند برداشت و تولید نفت در این شرایط صرفه اقتصادی ندارد.

جهانگیری با اشاره به پیش‌بینی‌ها مبنی بر اینکه با بزرگترین رکود جهانی اقتصاد در صد سال اخیر روبه‌رو هستیم، گفت: باید ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را متناسب با این تحولات پرشتاب شناسایی کنیم و به تقویت مزیت های نسبی در این عرصه بپردازیم.

معاون اول رییس جمهوری با تأکید بر اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئولیت مهمی برای تدوین برنامه های دقیق برای دوران پساکرونا دارد، گفت: هیچ دستگاهی نمی‌تواند بدون تعامل مناسب با سایر دستگاه‌ها و بخش‌ها برنامه‌های خود را به شکل مناسب اجرایی کند و تلاش موفق وزارت ارتباطات برای تحقق برنامه‌های خود نیز در گرو اجماع و تعامل با سایر بخش ها است.

وی خاطرنشان کرد: توسعه دولت الکترونیک دسترسی برخط و امکان فراگیر به همه شهروندان می دهد و ضمن ایجاد شفافیت و جلوگیری از فساد، می تواند موجبات رضایت‌مندی مردم را نیز فراهم کند.

اسقرار دولت الکترونیک تا پایان سال ۹۹

جهانگیری همچنین با اشاره به پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی به ۲۰ میلیون خانوار بدون حتی یک مراجعه حضوری تصریح کرد: تا پیش از این روال دریافت تسهیلات نیازمند حداقل پنج شش بار مراجعه افراد به نظام بانکی بود، اما در ایام کرونا مردم توانستند با ساده ترین اقدامات و از طریق ارسال یک پیامک، تسهیلات خود را دریافت کنند که تا کنون به بیش از ۲۰ میلیون خانوار پرداخت شده است.

معاون اول رییس جمهوری از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان امور اداری و استخدامی و سایر دستگاه های مرتبط خواست که با جدیت تلاش کنند تا دولت الکترونیک تا پایان سال ۹۹ به صورت کامل در کشور مستقر شود و چنانچه دستگاهی همکاری و تعامل لازم را نداشت گزارش آن را اعلام کنند.

او در ادامه به چندین نکته محوری اشاره کرد و افزود: مردم یادشان است که در گذشته برای برقراری یک ارتباط ساده باید چه مسیر طولانی را طی می کردند اما اکنون اقدامات هر کدام از وزارتخانه های ما به ویژه اقدامات وزارت ارتباطات با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست.

به گفته جهانگیری، وزارت ارتباطات وزیر جوان و خوش ذوقی دارد و کارهایی که قرار بود طی مدت یک سال انجام شود را با گذشت دو ماه زمان و شیوع کرونا انجام داد، آن‌ها توانستند به کمک نخبگان کشور ماهواره بسازند، اما به این حد نباید اکتفا کرد باید به ماهواره های بزرگ تر فکر کرد. اگر در این زمان خدمات پستی، زیرساخت آموزشی و توانمندی در حوزه ارتباطات نبود مگر می‌توانستیم مردم را در خانه نگه داریم؟

جهانگیری اضافه کرد: در حوزه ارتباطات و اینترنت به جهت کمیت مناسب، توانستیم نیاز مردم را تامین کنیم اما به جهت کیفیت در برخی از شهرها مشکلات اینترنت وجود داشت. به همین دلیل نیاز است به سرعت  امکاناتی مانند تامین پهنای باند مورد نیاز به وزارت ارتباطات اختصاص داده شود. برداشت من این بود که بتوان اختلاف نظری که در خصوص آزادسازی فرکانس‌ها میان صدا و سیما و وزارت ارتباطات وجود دارد را  حل و فصل کنیم. اما نمی دانستیم اختلاف به این حد رسیده که مطالب و خبرهای وزیر ارتباطات منعکس نمی‌شود، مردم باید این خبرها را بشنوند.

او افزود: توسعه ظرفیت ها و منابع که مهم ترین آن شبکه ملی اطلاعات است، مساله دیگری است که باید به آن توجه کرد. دستور رهبر معظم انقلاب این بود که شبکه ملی به سرعت تکمیل شده تا فرصت بسیاری خوبی برای ارتباطات ایجاد شود. اگر دولت این امکان را در اختیار نداشت، نمی توانست به راحتی با مردم ارتباط برقرار کند و مردم نیز از آن بهره مند شوند همین شبکه می‌تواند آغاز حکمرانی جدید در کشور باشد. تکمیل این شبکه و ظرفیت امر بسیار ضروری و نیاز ملی کشور است که باید برای آن تلاش کنیم تا عملیاتی شود.

اجرای ۲۳ پروژه الویت‌دار در شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال

معاون اول رییس جمهور با اشاره به این که وزارت ارتباطات از منظر شبکه ملی اطلاعات در کرونا درخشید خاطرنشان کرد: موضوع بعدی دولت الکترونیک است همانطور که وزیر ارتباطات اشاره کرد، ۲۳ پروژه الویت دار برای این امر طراحی شده است و پایان امسال باید به نتیجه برسد. کاری که به نتیجه رسیدن آن به رضایتمندی مردم منجر می شود. در هر سه موضوع غربالگری، پرونده سلامت الکترونیک و شبکه بهداشت و درمان بار اصلی بر شبکه ملی اطلاعات است که در دوران کرونا به کشور کمک شایانی کرد. باید تلاش کنیم دولت الکترونیک به سرعت تکمیل و حضور مردم در دستگاه های دولتی اندک شود.

حمایت از استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان 

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه استارت آپ ها یکی از زیرشاخه های مهم اقتصاد دیجیتال هستند، توجه به آنها را مورد تأکید قرار داد و گفت: توجه به استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی باید به صورت جدی دنبال شود به گونه ای که بخش خصوصی به معنای واقعی میدان دار اقتصاد در کشور باشد.

جهانگیری افزود: در ایام شیوع کرونا که با مشکلاتی برای تأمین لوازم حفاظت شخصی کادر درمان و اقلامی نظیر دستکش، ماسک و محصولات ضدعفونی مواجه بودیم، شرکت های دانش بنیان توانستند ظرف مدت دو سه ماه این محصولات را تولید کنند و امروز در جایگاهی قرار داریم که نه تنها نیازهای داخلی به کیت های تشخیص بیماری، نیازهای آزمایشگاهی و سایر اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا در داخل کشور تأمین می شود، بلکه قادر هستیم برخی از این محصولات را صادر کنیم.

وی ادامه داد: مساله بعدی دیجیتالی شدن اقتصاد است، اگر نتوانیم به این سمت حرکت کنیم از چرخه اقتصاد دنیا عقب می افتیم. حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال پر شتاب است ما نیز باید با شتاب عمل کنیم. در پایان از عملکرد درخشان در بخش وزارت ارتباطات تشکر می کنم. کار بزرگی انجام گرفته اما از آنجایی که کار جدید است هنوز برای نظام بانکی و سرمایه خوب تعریف نشده باید تلاش کنیم که تعریف‌ها را جا بیندازیم. روی این وزارتخانه ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است که باید آن را ده برابر، صد برابر کرد تا آینده مطمئن و توسعه یافته ای داشته باشیم.

معاون اول رییس جمهوری با تأکید بر اینکه شورای عالی آموزش فنی و حرفه ای کشور باید با نگاه به آینده، برنامه های آموزشی و مهارت ها را به متقاضیان آموزش دهد، خاطرنشان کرد: در دوره ای که سهم اقتصاد دیجیتال سال به سال افزایش پیدا می کند دستگاه‌هایی نظیر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارائه تحلیل جامع و دقیق از اقتصاد ده سال آینده به شورای عالی آموزش فنی و حرفه ای می توانند به مهارت ها و آموزش ها متناسب با نیازهای آینده جهت دهی کند.

در این جلسه‌ همچنین دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران و نیز رییس انجمن صنفی رایانه ای کشور از طریق ویدئو کنفراس گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه و نظرات و پیشنهادات خود را برای بهبود خدمات مطرح کردند.

جهانگیری در این دیدار از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی با روستای سیدان استان خراسان جنوبی، دستور آغاز دسترسی ۱۵۷۸ روستای کشور به شبکه ملی اطلاعات از طریق خدمات نسل سوم و چهارم توسط همراه اول را صادر کرد و استاندار خراسان جنوبی و مدیرعامل همراه اول در این ویدیو کنفرانس گزارشی در این خصوص ارائه کردند.
همچنین در این مراسم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مجموعه آثار فرهنگی پیام رسان این وزارتخانه، آلبوم تمبرهای سال ۹۲ تا کنون و آخرین تمبر تحت عنوان قهرمانان وطن را به پاس خدمات و حمایت‌های معاون اول رییس جمهوری از بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، به وی اعطا کرد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha