انتقاد فرانسه از ناهماهنگی در بازگشایی سریع مرزهای اتحادیه اروپا

تهران- ایرنا- فرانسه در واکنش به اقدام رم برای بازگشایی مرزهای ایتالیا روی گردشگران اتحادیه اروپا و لغو قرنطینه اجباری بازدیدکنندگان خارجی، از ناهماهنگی اعضای اتحادیه در این زمینه انتقاد و اعلام کرد، مرزهای خود را تا اطلاع بعدی بسته نگه خواهد داشت.

به گزارش روزنامه «لو فیگارو»، همزمان با کاهش محدودیت‌های قرنطینه، ایتالیا که آسیب‌دیده‌ترین کشور اروپا از شیوع ویروس کروناست، دیروز(شنبه ۲۷ هردیبهشت) اعلام کرد، مرزهای خود را بازگشایی می‌کند.

طبق دستور جدید «جوزپه کونته» نخست‌وزیر ایتالیا، مرزهای این کشور از سوم ژوئن(۱۴ خرداد) برای گردشگران کشورهای عضو اتحادیه اروپا باز خواهد بود.

لو فیگارو نوشت: وزیر کشور فرانسه هماهنگی تصمیم‌ها برای بازگشایی مرزها در داخل اتحادیه اروپا را ضروری می‌داند.

به دنبال تصمیم دولت‌های ایتالیا و اسپانیا، «کریستف کاستانر» با ابراز تاسف از نبود این هماهنگی گفت: لازم است بتوانیم تصمیم‌های  هماهنگی را در سطح اروپا بویژه در حوزه شنگن داشته باشیم اما امروز این گونه نیست.
او در جریان سفر به «وُل له رُز» در «سِن ماریتیم» گفت: تصمیم یکجانبه اسپانیا در این هفته و در عین حال برنامه ایتالیا در روز شنبه، از آنچه که لازم است برای همبستگی تلاش کنیم پشتیبانی نمی‌کند.

کاستانر افزود: می‌خواهد برای تعطیلات پایان هفته با همتای ایتالیایی خود برای تطبیق قوانین در این ارتباط تبادل نظر کند.

ایتالیا، نخستین کشور اروپایی که در پی شیوع گسترده بیماری کووید-۱۹ شهروندان خود را در قرنطینه قرار داد از چهارم می(۱۵ اردیبهشت) برای کاهش برخی محدودیت‌ها و اعطای آزادی‌های مشروط و کنترل‌شده گام برداشت.

بنابر دستور جدید دولت ایتالیا سفر به داخل و خارج این کشور از سوم ژوئن (۱۴ خرداد) امکان‌پذیر می‌شود؛ این دستور همزمان با کاهش محدودیت‌های قرنطینه در این کشور تصویب شد و با گشودن مراکز تجاری و اجازه به ورود گردشگران، جان دوباره به این کشور کرونا زده می‌بخشد.

رسانه های ایتالیا گزارش دادند که گردشگران اتحادیه اروپا می‌توانند از سوم ژوئن بدون قرنطینه اجباری ۱۴ روزه، به عنوان بخشی از اقدامات برای لغو محدودیت‌ها از این کشور دیدن کنند.

این تصمیم شامل همه کشورهای منطقه شنگن خواهد بود و براساس گزارش روزنامه ایتالیایی ریپاپلیکا، افرادی که از کشوری اتحادیه اروپا وارد ایتالیا می‌شوند مجبور نیستند برای جلوگیری از سرایت کووید-۱۹ قرنطینه اجباری شوند.

همچنین با گذشت ماه‌ها از تعطیلی مطلق صنعت کلیدی گردشگری در اسپانیا و بسته بودن مرزهای این کشور، دولت مادرید از بازگشایی مرزها به روی گردشگران کشورهای حوزه شینگن با رعایت تدابیر جدی ایمنی و بهداشتی خبر داد.

مادرید این هفته اعلام کرد برای هر فردی که از خارج از کشور وارد اسپانیا می‌شود یک قرنطینه دو هفته‌ای اعمال می‌کند. به نوشته لو فیگارو، ابتکار عملی که مورد استقبال فرانسه قرار نگرفت.

کمیسیون اروپا چهارشنبه گذشته خواستار بازگشایی مرزهای داخلی کشورهای عضو شد؛ این نهاد اروپایی از ۲۷ کشور عضو این اتحادیه خواست که مرزهای داخلی خود را با توجه به نزدیک شدن تعطیلات تابستانی بازگشایی کنند.

تقریبا" همه مرزهای منطقه اروپا (منطقه شینگن، اتحادیه اروپا و انگلیس) مشمول محدودیت‌ها هستند اما هدف این است که مرزها دوباره بازگشایی شوند.
 

با وجود این که کمیسیون اروپا بر بازگشایی مرزهای داخلی اتحادیه اروپا به صورت هماهنگ و غیرتبعیض‌آمیزانه تاکید کرده بود، اما در این میان ایتالیا و اسپانیا بدون ایجاد یک هماهنگی در سطح اتحادیه اروپا اقدام به بازگشایی دوباره مرزهای خود کرده‌اند.

در عین حال، چهارشنبه گذشته به دنبال اعلام دولت مادرید برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران کشورهای حوزه شینگن، روزنامه «لا نوول ابزروتوآر» فرانسه از تصمیم برلین و وین برای اقدامی مشابه خبر داد.

این روزنامه فرانسوی نوشت: دولت اتریش اعلام کرد که این کشور و آلمان قصد دارند از ۱۵ ژوئن(۲۶ خرداد) مرز مشترک خود را که از اواسط ماه مارس گذشته بسته شده بود بازگشایی کنند.

قاره اروپا که با ثبت بیش از ۱۵۰ هزار مرگ ناشی از بیماری کوویدـ۱۹ بیش از هر نقطه دیگر جهان از شیوع این بیماری آسیب دیده، در پی گشایش گام به گام مرزهای داخلی خود است.

با اینکه کمیسیون اروپا خواستار بازگشایی تدریجی مرزهای داخلی کشورهای عضو این اتحادیه شده اما پیشنهاد کرده بسته بودن مرزهای خارجی منطقه شنگن تا ۱۵ ژوئن تمدید شود.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه به نقل از مقام‌های فرانسه، اگر تغییر و تحول جدیدی در رابطه با شیوع ویروس کرونا ایجاد نشود، مرزهای این کشور و آلمان، اتریش، سوئیس از ۱۵ ژوئن باز می‌شود.

در آلمان هم محدودیت‌ها کاهش یافته اما دولت این کشور گفته است که شهروندان عضو اتحادیه اروپا برای گشایش مرزهای این کشور چند هفته دیگر باید منتظر بمانند. با این حال، این کشور برخی از محدودیت‌های مرزی خود را با کشورهای لوکزامبورگ، اتریش و سوئیس برداشته و امکان رفت‌وآمد زمینی را تحت شرایط خاصی فراهم کرده است. مرزهای هوایی آلمان همچنان بسته هستد.


با توجه به احتمال شیوع موج جدید شیوع بیماری کوویدـ۱۹، بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از بازگشایی مرزهای خود هراس دارند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در تلاشی مشترک با موضوع بازگشایی مرزها به صورت تدریجی و هماهنگ تشکیل جلسه خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری افه، «آرانچا گونزالس لایا» وزیر امور خارجه اسپانیا گفته نشستی مشترک به ریاست آلمان و با حضور ۱۰ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا در دوشنبه هفته جاری (۲۹ اردیبهشت) برگزار می‌شود.

او هدف از این نشست را «بازگشایی تدریجی» مرزها با همکاری مشترک کشورهای عضو اتحادیه پس از پشت سر گذاشتن بحران بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ اعلام کرد.

۲۰۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =