فرصت‌ها و تهدیدات کرونا برای اقتصاد ایران بررسی شد

تهران- ایرنا- نشست تخصصی بررسی ابعاد و پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا با حضور رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور و جمعی از معاونین و مسئولان سازمان و همچنین اساتید اقتصادی کشور برگزار شد.

به گزارش سازمان پدافند غیرعامل کشور، نشست تخصصی بررسی ابعاد و پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا روز یکشنبه با حضور رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور و جمعی از معاونین و مسئولان سازمان و همچنین اساتید اقتصادی کشور برگزار شد.

اهم موضوعاتی که در این نشست مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت،  تاثیرات کرونا بر اقتصاد بین‌الملل و گرایش به ملی‌گرایی اقتصادی، مکانیسم‌های تامین کالاهای اساسی در شرایط بحران، ارزیابی تاثیر تکانه‌های ناشی از کرونا بر کانال‌های عرضه و تقاضا، فرصت‌ها و تهدیدات شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد ایران و جهش تولید عنوان شد.

در این نشست همچنین بررسی پاسخ‌های سیاستی دولت‌ها در سطح جهانی و ایران به تبعات اقتصادی شیوع کرونا،  راهکارهای تقویت خودکفایی در کالاهای اساسی در شرایط بحران،  ضرورت تقویت بانک‌های اطلاعاتی جهت هدفمندسازی حمایت‌ها از اقشار کم درآمد و آسیب دیده نیز مورد ارزیابی قرار گرفت.

در این نشست راهکارها و پیشنهاداتی جهت بهبود شرایط اقتصادی کشور از جمله کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد از شیوع ویروس کرونا با توسعه اقتصاد دیجیتال،  تسهیل فعالیت شرکت های دانش بنیان با اقدامات قانونی در حوزه صادرات،  تدوین ساز وکارهای لازم جهت جذب مطمئن نقدینگی در بورس مطرح شد.

همچنین حمایت از کسب و کارهای خرد و خانگی توسط نظام بانکی با ارائه تسهیلات،  تعیین برخی کالاهای اساسی به عنوان اقلام حاکمیتی و تضمین تولید در هر شرایط نیز به عنوان دیگر پیشنهاد جهت بهبود شرایط اقتصادی کشور عنوان شد.

در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم، حجت‌الله عبدالملکی، امیر رضاخواه، علی روحانی، علی سرزعیم، مصطفی زمانیان و علی مروی به تشریح دیدگاه‌های خود پرداختند.

سازمان پدافند غیرعامل کشور در راستای بررسی هرچه بیشتر شرایط کشور در دوران کرونا و استفاده از نظرات اساتید دانشگاه اقدام به تشکیل نشست‌های مشورتی با اقتصاددانان کرده است که نتایج این جلسات در تدوین سیاست‌ها و راهبردها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =