در کوچه اِستر  چه می‌گذرد
تصویری از مقبره اِستر و مُردخای - شهریور ۱۳۹۸

همدان- ایرنا- خبر آتش‌سوزی در کوچه «اِستر» شهر همدان همزمان با سالگرد بیرون راندن صدها هزار فلسطینی از سرزمینشان که از آن به نام روز «نکبت» یاد می‌شود، بار دیگر نام مقبره «اِستر و مُردخای» که از اماکن مشهور و مورد توجه یهودیان جهان است را به سوژه رسانه‌های داخلی و خارجی تبدیل کرد.

به فاصله کمی از میدان اصلی و مرکزی شهر همدان و در ابتدای خیابان شریعتی که امروز از آن به عنوان عباس آباد نیز یاد می شود کوچه ای به نام «استر» قرار دارد که وجه تسمیه نامگذاری این نام، وجود مقبره تاریخی دو شخصیت یهودی به نام های اِستر و مُردخای است؛ کوچه ای که روز گذشته /شنبه/ کانون توجه بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی شد.

برخی مقبره اِستر و مُردخای را پس از بیت المقدس دومین زیارتگاه ها یهودیان جهان معرفی و شماری هم این مقبره را عامل مهمی در شکل‌گیری و تداوم حضور جامعه یهودیان در همدان ارزیابی می کنند و از این رو وقوع هرگونه حادثه ای در این منطقه می تواند نگاه بسیاری از رسانه ها را به خود جلب کند.

به همین دلیل انتشار خبر آتش سوزی در مقبره اِستر و مُردخای به سرعت به سوژه اصلی رسانه‌های داخلی و خارجی و فضای مجازی تبدیل شد و این واقعه بازتاب و واکنش های زیادی به ویژه در رسانه های خارجی داشت؛ هر چند مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان در گفت ‌و گو با خبرگزاری میراث فرهنگی بروز حریق را به ساختمان جانبی این مقبره نسبت داد.

علی مالمیر با بیان اینکه مقبره اِستر و مُردخای جزو بناهای تاریخی و ثبت ملی همدان است، افزود: آتش‌سوزی در ساختمان جانبی این مقبره اتفاق افتاده و هیچ‌گونه آسیبی به بنای اصلی نرسیده است.

او دامنه این آتش‌سوزی را بسیار محدود توصیف کرد و گفت: حریق تنها باعث آسیب به سیم‌های برق و موکت کف ساختمان جانبی این مقبره شده که البته علت آن در دست بررسی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان اطمینان خاطر داد: هیچ‌گونه آسیبی بر اثر آتش‌سوزی به فضای اصلی مقبره اِستر و مُردخای وارد نشده و این بنای تاریخی آسیبی ندیده، بلکه آتش‌سوزی در یکی از ساختمان‌های اطراف این مقبره آن هم به صورت محدود بوده و سریع مهار شده و هیچ فرد یا بنایی در این آتش‌سوزی آسیب ندیده است.

مالمیر با بیان اینکه علت بروز این حادثه در دست بررسی است اضافه کرد: مرمت ساختمان جانبی آسیب دیده که شامل تعویض سیم‌های برق، موکت کف و نیز پاک‌سازی دیوارهای ساختمان است، هفته جاری آغاز می‌شود.

این توضیحات در شرایطی شب گذشته به روی درگاه خبری «میراث آریا» رفت که صبح روز شنبه در پیگیری خبرگزاری جمهوری اسلامی از برخی مسوولان امر، به خبرنگار ایرنا اعلام شده بود که هیچ گونه آتش سوزی در این مقبره رخ نداده و فقط ظهر روز پنجشنبه هفته گذشته فردی قصد ورود به محوطه این مقبره را داشت که در کار خود موفق نبوده و پیگیری برای شناسایی و دستگیری وی آغاز شده است.

اما در بررسی میدانی خبرنگار ایرنا، شاهدان عینی آتش سوزی احتمالی در مقبره اِستر و مُردخای را تایید کردند و با وجود اینکه آسیبی به نمای این بنا تاریخی وارده نشده بود، برخی لوازم نیم سوخته به بیرون این ساختمان منتقل می‌شد.

در همین ارتباط دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان نیز روز گذشته در گفت و گویی بیان کرد: پرونده آتش سوزی مقبره اِستر و مُردخای در دست بررسی است و هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده‌ایم.

حسن خانجانی افزود: نیروی انتظامی همدان در دو روز گذشته پیگیر این قضیه بوده، اما نتیجه‌ای حاصل و تاکنون فردی در رابطه با آتش سوزی دستگیر نشده است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضا در حال تحقیق در زمینه آتش سوزی مقبره استر و مردخای است، ادامه داد: جزئیات این پرونده هنوز مشخص نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =