کاخ سفید: ترامپ بازرس کل وزارت خارجه را به توصیه پمپئو اخراج کرد

تهران- ایرنا- کاخ سفید اذعان کرد که اخراج بازرس کل وزارت خارجه آمریکا توسط دونالد ترامپ، به توصیه "مایک پمپئو" انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از اعلام آغاز تحقیقات در کنگره آمریکا درباره اخراج«استیو لینیک» بازرس کل وزارت خارجه این کشور، کاخ سفید گفت که این کار از سوی «مایک پمپئو» وزیر خارج ایالات متحده توصیه شده و ترامپ آن را پذیرفته است.

یک مقام کاخ سفید بامداد یکشنبه گفت که پمپئو توصیه به اخراج بازرس کل وزارت خارجه آمریکا کرده و دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور با آن موافقت کرده است.

الیوت انگل رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان و سناتور باب منندز عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا روز شنبه (به وقت محلی) در نامه‌های جداگانه‌ای به کاخ سفید و وزارت خارجه این کشور، خواستار تحقیق درباره دستور ترامپ برای اخراج لینیک شدند.

این نمایندگان خواستار ارائه تمام گزارش‌های مرتبط با اخراج این فرد و ارسال آن به این کمیته‌ها تا جمعه پیش رو شدند.

انگل و منندز در این نامه نوشته‌اند: اخراج بی‌سابقه بازرس کل لینیک از سوی رئیس جمهوری، تازه‌ترین اخراج بازرسان کل، دیده‌بان کلیدی مستقل از آژانس‌های فدرال بر دولت است. ما بدون قید و شرط مخالف اخراج با انگیزه سیاسی بازرسان عمومی و دست بردن رئیس جمهوری در این پست‌های مهم هستیم.

دو عضو ارشد دموکرات کنگره آمریکا اضافه کردند: گزارش‌ها حاکی از آن است که پمپئو وزیر خارجه به شخصه اخراج لینیک را توصیه کرده است و درک ما این است که او این کار را کرد زیرا بازرس کل در مورد اقدامات خلاف خود پمپئو پرونده باز کرده بود.

انگل و منندز اظهار کردند: چنین اقدامی که به طور واضح برای محافظت از وزیر پمپئو در برابر پاسخگویی اقدامات شخصی طراحی شده است، بنیان نهادهای دموکراتیک ما را تضعیف می‌کند و ممکن است یک عمل تلافی‌جویانه غیرقانونی باشد.

در نامه دو عضو کمیته امور خارجی و روابط خارجی کنگره آمریکا تاکید شده است: این نگرانی با این واقعیت تقویت می‌شود که تنها ساعاتی پس از تصویب قانون قهرمانان در مجلس نمایندگان که شامل حمایت‌های قانونی اضافی برای بازرسان عمومی است، انجام شد.

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا در تازه‌ترین اقدام خود یکی دیگر از بازرسانی را که در استیضاح وی در جریان پرونده موسوم به «اوکراین گیت» دست داشت، برکنار کرد.

کاخ سفید لینیک را متهم کرده است بخشی از اسناد ارائه شده از سوی «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ را به اعضای کنگره ارائه داده است.

اما از نظر اعضای کنگره آمریکا، لینیک به تازگی پرونده تحقیق پیرامون عملکرد پمپئو را هم بازکرده بود که این خود می‌تواند از دلایل برکناری او باشد.

ترامپ در نامه‌ای خطاب به رهبران کنگره آمریکا، مدعی شده که لینیک دیگر از اعتماد کامل وی برخوردار نیست و باید ظرف ۳۰ روز پست خود را ترک کند.

وی همچنین، «استفان آکارد» را جانشین مقام تازه برکنار شده کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =