جلوگیری از فعالیت حفاران غیرمجاز در محله خنجرخان ماکو

ارومیه- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماکو گفت: عملیات حفاری غیرمجاز در محله «خنجرخان» این شهرستان با اطلاع‌رسانی به‌موقع مردم و دوست‌داران میراث فرهنگی ناتمام ماند.

علی خورابلو روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طبق اخبار و گزارش‌های دریافتی دوست‌داران میراث‌فرهنگی و اهالی منطقه، عده ای سودجو و سوداگر میراث فرهنگی در داخل خانه‌ای قدیمی اقدام به حفاری غیرمجاز می‌کردند، که پیگیری موضوع  در دستور کار عوامل یگان حفاطت این اداره و کلانتری ۱۱ شهری ماکو قرار گرفت.

وی افزود: حفاران غیرمجاز با سوء استفاده از اوضاع فعلی مربوط به شیوع بیماری کرونا در منطقه، به طمع کشف اشیای زیرخاکی اقدام به حفر گودالی عمیق در داخل یکی از اتاق‌ها کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه حفّاران با استفاده از دستگاه و آلات حفّاری مانند کمپرسور، بیل و کلنگ اقدام به حفاری در سه مرحله به صورت عمقی کرده بودند، اضافه کرد: حفّاران تلاش داشتند از زیر زمین و خانه‌های همسایه تونلی به سمت محل مورد نظرشان حفّر کنند که قبل از رسیدن به مقاصد خود، عملیات ناتمام ماند و متوقف شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماکو گفت: با همراهی مردم از این امر جلوگیری شد و حفاران نیز تحت تعقیب قرار دارند. 

شهرستان ماکو با ۸۷ آثار تاریخی، فرهنگی  ثبت شده در شمال استان آذربایجان غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha