نارضایتی کشاورزان رشتخوار از روند پرداخت خرید حمایتی زعفران

تربت‌حیدریه- ایرنا- کشاورزان رشتخوار از روند پرداخت خرید حمایتی زعفران گله‌مند هستند و از مسوولان دستگاه‌های اجرایی خواستند برای رفع این مشکل تدابیر ویژه ای را اتخاذ کنند تا وضع معیشتی آنان بیش از این با بحران مواجه نشود.

طرح خرید حمایتی زعفران با هدف جلوگیری از کاهش قیمت این محصول مهم، از هشتم آبان ماه پارسال تا ۳۰ آذر در خراسان رضوی از جمله در شهرستان رشتخوار آغاز شد که بر اساس آن  زعفران به چهار صورت پوشال معمولی، پوشال مرغوب، شبه نگین و نگین به ترتیب به قیمت کیلویی ۸۲ میلیون، ۹۰ میلیون، ۹۵ میلیون و ۱۰۵ میلیون ریال از کشاورزان خریداری شد و تسویه حساب با کشاورزان نیز بر اساس چک لیست‌های ارسالی توسط اداره تعاون روستایی شهرستان‌ها انجام ‌شده بود.

در قالب اجرای طرح خرید حمایتی زعفران، پارسال در خراسان رضوی ۶۸ هزار و ۸۲۳ کیلوگرم زعفران از کشاورزان این خطه خریداری شد که رتبه نخست خرید و فروش زعفران نیز به این استان زرخیز اختصاص یافت اما با این حال کلاف سردرگم روند پرداخت مطالبات زعفرانکاران همچنان از جمله مشکلات اساسی کشاورزان است و پرداخت قطره چکانی مطالبات فعالان این عرصه نیز پس از پنج ماه از تحویل این محصول، صدای آنان را در آورده است.

کشاورزان رشتخوار که با در اختیار داشتن ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار مزرعه زعفران، سالیانه بیش از ۲۰ تن زعفران خشک تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند سهم مهمی از تولید این محصول در استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داه‌اند و اکنون پس از گذشت ماهها از تحویل زعفران به مراکز تعاون روستایی، هنوز موفق به دریافت تمام مطالباتشان نشده اند.

نماینده باشگاه کشاورزان جوان روستایی رشتخوار گفت: با توجه به این که تنها درآمد مردم روستاهای شهرستان رشتخوار و به ویژه بخش مرکزی، کشت و تولید زعفران است اکنون که بیش از پنج ماه از تحویل زعفران به اتحادیه تعاون روستایی می‌گذرد متاسفانه روند پرداخت مطالبات زعفرانکاران قطره چکانی است و این امر باعث بروز مشکلات زیادی برای کشاورزان این منطقه شده است.

حسن غلامی کریم‌آباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این که طرح خرید حمایتی و توافقی محصول زعفران با هدف حمایت از کشاورزان اجرا شده بود افزود: از مسوولان دستگاه‌های اجرایی در راستای اجرای این طرح قدردانی می کنیم اما اگر پرداخت بهای محصول به زعفران‌کاران مدیریت می‌شد اکنون کشاورزان منطقه با مشکلات کمتری مواجه بودند.

وی اظهار داشت: زعفران‌کاران این منطقه تا نیاز نداشته باشند محصول خود را به بازار نمی‌برند و کشاورزانی که محصول خود را به اداره تعاون روستایی تحویل دادند به طور قطع به پول آن نیز نیاز داشته اند اما با گذشت بیش ‌از پنج ماه از تحویل آن، همچنان منتظر دریافت بهای محصول خود هستند تا با استفاده از آن بتوانند بدهی‌های معوقشان را پرداخت کنند. 

نماینده باشگاه کشاورزان جوان روستایی رشتخوار گفت: شغل بیشتر مردم روستاهای رشتخوار کشاورزی است و محصول زعفران نیز از مهمترین محصولات کشت شده در این شهرستان است و جا دارد مسوولان دستگاههای اجرایی نسبت به رفع مشکلات زعفران‌کاران تدابیر ویژه‌ای اتخاذ کنند تا در فصل زراعی امسال، فعالان این عرصه با آسودگی بیشتری نسبت به کاشت و برداشت این محصول اقدام کنند.

غلامی افزود: پرداخت قطره چکانی مطالبات زعفران‌کاران رشتخواری توسط اداره کل تعاون روستایی استان خراسان رضوی، گره از از مشکلات کشاورزان منطقه باز نکرده است و بیشتر فعالان این عرصه از سوی طلبکاران و به ویژه برخی بانک‌های عامل زیر فشار اقتصادی زیادی هستند.

وی ادامه داد: کشاوزان رشتخوار پارسال و در قالب اجرای طرح خرید حمایتی، بیش از پنج تن زعفران تولیدی خود را به مراکز تعاون روستایی شهرستان تحویل و تاکنون حدود ۵۵ درصد مطالبه خود را دریافت کرده اند.

او اهتمام بیشتر دولتمردان به پرداخت فوری مطالبات زعفرانکاران رشتخواری را خواستار شد و گفت: با توجه به تورم موجود و افزایش کالاهای اساسی، قیمت بیشتر محصولات محصولات کشاورزی همچنان پایین است و این امر علاوه بر کاهش انگیزه کشاوزان، باعث شده تا فعالان این عرصه با مشکلات اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم کنند.

رییس اداره تعاون روستایی رشتخوار نیز گفت: در قالب اجرای طرح خرید حمایتی زعفران، بیش ‌از چهار تن و ۷۰۰ کیلوگرم از این محصول از کشاوزان رشتخواری خریداری شد و تاکنون ۶۰ درصد مطالبات زعفران‌کاران نیز تسویه شده است. 
سیدکمال میرزایی با بیان این که با تمهیدات صورت گرفته و در راستای رفع مشکلات کشاورزان، فردا یکشنبه تا سقف سه کیلو و ۷۳۵گرم زعفران تحویلی کشاورزان رشتخواری تسویه حساب می‌شود افزود: از ۴۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال پول زعفران تحویلی کشاورزان رشتخواری به مراکز تعاون روستایی، تاکنون ۶۰ درصد مبلغ طلب کشاورزان تسویه شده است.

بیش از ۱۰ هزار بهره‌برداری کشاورزی در شهرستان رشتخوار مشغول فعالیتند و رشتخوار با ۶۵ هزار نفر جمعیت در ۲۰۹ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =