۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۸:۱۲
کد خبرنگار: 977
کد خبر: 83789037
۱ نفر

برچسب‌ها

ایست قلبی کتابفروشی‌ها در کرمان

ایرنا - کرمان - طی سال های گذشته با شرایط تورم و گرانی کاغذ نفس‌های کتابفروشی‌ها و خانواده کتاب به شمارش افتاده بود و با آغاز ویروس کرونا دیگر حیاتی برایش باقی نماند و به جرات می‌توان گفت که این روزها دچار ایست قلبی شده و حال و روز خوشی ندارند.

در این روزها بسیاری از مشاغل با چالش جدی مواجه شدند و در مقابل برخی کسب و کارهای اینترنتی پا گرفتند و به قدرت رسیدند، بسیاری از برنامه ها به صورت آنلاین برگزار شد، برخی ها فهمیدند که کلاس ها و جلسات آنلاین چقدر مناسب است و چه اندازه در وقت و هزینه صرفه جویی چشمگیری می‌شود.
 طی این مدت موسسات آموزشی، کانون های زبان و یا حتی مربیان باشگاه نیز کلاس های آنلاین برگزار می کردند حتی بسیاری از مشاغل خدماتی با پیک رایگان و افزودن دیگر خدمات به کار خود نفس دوباره ای بخشیدند، اما مسائل فرهنگی همیشه جزو آخرین اولویت های افراد در شرایط سخت بوده است.
کتاب فروشی همیشه جزو مشاغلی بوده است که نسبت به دیگر کسب و کارها (همانند بخش مواد غذایی)، از رونق کمتری برخوردار است، چالش دوران کرونا برای این قشر زحمتکش بیش از پیش بود.
موضوع کلی‌تر و همیشگی اینکه میزان مطالعه در کشورمان بسیار پایین بوده و اکنون تهیه کتاب و مجلات در کنار میل جامعه به سرگرمی با برنامه‌های اجتماعی و فضای مجازی و استفاده نادرست از تلفن همراه و اینترنت کمتر و کمتر شده است.
در این روزگار تلخ فرهنگی که کتاب قربانی کرونا شده است و ناشران و کتابفروشان دچار رکود و ورشکستگی باید مسئولان ذیربط فکر چاره کرده و به فریاد این عام‌ترین و مهمترین محصول فرهنگی یعنی کتاب و اصحاب آن برسند.
 مسئول  کتابفروشی باغ کتاب گفت،  طی این مدت هیچ فروشی نداشتم و با اینکه تبلیغات و امکانات گسترده ای از فروش اینترنتی منتشر شد اما تنها یک سفارش برای هر بخش داشتیم؛ در حالیکه هزینه ها اعم از اجاره و حقوق کارکنان ثابت بود، حتی پس از بازگشایی مجدد با رعایت موازین و پروتکل های بهداشتی، هیچ فروشی در کار نبود. 
زینب نصیری پور با اشاره به اینکه بیشتر کتاب های این کتابفروشی در حوزه زبان هستند گفت: با توجه به اینکه موسسات آموزش زبان هم در طی این مدت تعطیل بودند، در این حوزه هم فروشی صورت نگرفته است تنها تعداد کمی فروش در حوزه روانشناسی داشتیم، بنابراین در حال حاضر درصد ضرر بالایی را متحمل شدیم و نمی دانیم این موضوع تا کی ادامه خواهد داشت.
شهرزاد یوسفی، مسئول کتابفروشی طاقچه نیز گفت: طبیعتا ما نیز همانند دیگر مشاغل آسیب دیدیم، در زمان قرنطینه به طور کامل تعطیل بودیم اما اخیرا فعالیت کتابفروشی را مجددا آغاز کردیم. 
وی افزود: فروش آنلاین جایگزین فروش اصلی در کتابفروشی نمی شود و البته با زیر ساخت های ما صحبت درباره این موضوع شوخی محسوب می شود.  
رئیس گروه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: مشاغلی همانند کتابفروشی جز صنوفی هستند که باید حمایت شوند و از مالیات معاف هستند. 
به گفته حمید افشار، همچنین به دلیل شرایط خاص این مشاغل برای بیمه و اجاره به کتابفروشی ها مهلت داده می شود. 
وی افزود: در رویدادهای فرهنگی همانند نمایشگاه های کتاب می‌توانند حضور پیدا کنند و فروش داشته باشند. 
رئیس گروه فرهنگی ارشاد اسلامی کرمان با اشاره به ارائه تسهیلات به کتاب فروشی ها گفت: قبل از بیماری کرونا یکسری وام های نوسازی از سوی موسسه خانه کتاب برای این صنف در نظر گرفته شده بود. 
وی پیرامون طرح های حمایتی از خریداران کتاب گفت: طرح های بهارانه، تابستانه و همچنین پاییزه برای فروش آنلاین کتاب است که با تخفیف ۲۰ درصد عرضه می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =