پوتین خواستار رسیدگی فوری به وضعیت مالی کادر درمانی روسیه شد

مسکو - ایرنا - رئیس جمهوری روسیه در واکنش به اعتراض‌های بوجود آمده از سوی کادر درمانی این کشور در عصر کرونا دستوراتی را برای حمایت مادی دولت از این قشر صادر کرد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا از مسکو، چند روز پیش رسانه‌های مخالف دولت در روسیه مدعی شدند که سه پزشک معترض به شرایط حاکم بر کادر در درمان روسیه از پنجره بیمارستان‌هایی که در آن مشغول به کار بوده اند سقوط کرده‌اند.

اگر چه مشخص نشده که این اقدام خودکشی یا موضوع دیگری بوده است اما بار دیگر موضوع حقوق پایین پزشکان و پرستان در روسیه را به صدر اخبار در این کشور تبدیل کرد که از زمان کمونیسم تاکنون تلاش کرده مردم به رایگان به بهداشت و سلامت دسترسی داشته باشند.

در تازه‌ترین تحولات در این زمینه، کاخ کرملین دستورات ولادیمیر پوتین به دولت مردان این کشور را منتشر کرده است که شامل مواردی برای حمایت مادی‌ از کادر دمان روسیه است که این روزها بی‌وقفه در حال تیمار بیماران کرونایی هستند.

پوتین در یکی از این دستورها، دولت روسیه را موظف کرده است از تاریخ ۱۵ ماه آوریل تا ۱۵ ماه جولای (۲۷ فروردین تا ۲۵ تیر ماه) به همه پزشکان علاوه بر حقوق خود ماهانه اضافه حقوق ۴۰ هزار روبلی (۶۷۰ دلار) پرداخت کند و در صورتی که پزشکان با بیماران کرونایی سر و کار دارند این اضافه حقوق ۶۰ هزار روبل (حدود ۸۰۰ دلار) خواهد بود. 

کادر درمانی رده میانی و پرسنل اداری بیمارستان‌ها اضافه حقوق ۲۵ هزار روبلی (۴۰۰ دلار) در ماه دریافت می کنند و در صورتی که بطور مستقیم با بیماران کرونایی سر و کار داشته باشند این اضافه حقوق ۳۵ هزار روبل (حدود ۵۸۰ دلار) خواهد بود.

بر اساس دستور پوتین، کادر درمانی رده پایین روسیه، ماهانه ۱۵ هزار روبل (حدود ۲۰۰ دلار) اضافه حقوق دریافت می کنند و درصورتی که بیماران کرونایی را مداوا کنند این اضافه حقوق ۲۰ هزار روبل (حدود ۲۷۰ دلار) خواهد بود.

 پرسنل فنی مراکز درمانی روسیه نیز ماهانه ۱۰ هزار روبل (۱۵۰ دلار) اضافه حقوق دریافت می‌کنند و این اضافه حقوق درصورتی که آنها با بیماران کرونایی سر و کار داشته باشند ۱۵ هزار روبل (۲۰۰ دلار) خواهد بود.

در دستور پوتین، میخاییل میشوستین نخست وزیر روسیه مسئول اجرا شده که خود در حال مبارزه با کرونا است.

رسانه های دولتی روسیه نیز گزارش داده اند که دیروز پوتین از خودداری تعدادی از مراکز درمانی این کشور برای پرداخت اضافه حقوق تعیین شده برای کادر پزشکی و پرستاری روسیه به شدت انتقاد کرده است.

بر اساس آخرین اطلاعات ستاد مقابله با کرونا در روسیه، شمار افرادی که در این کشور کرونا گرفته اند ۲۷۲ هزار و ۴۳ نفر است و ۶۳ هزار و ۱۶۶ نفر بهبود یافته و دو هزار و ۵۳۷ تن نیز فوت کرده اند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =