تظاهرات فلسطینی‌ها در روز نکبت با استفاده از فضای مجازی

تهران-ایرنا- خبرگزاری رویترز گزارش داد که شهروندان فلسطینی بطور گسترده با حضور در فضای مجازی سالگرد اشغال فلسطین در روز نکبت (یوم النکبه) در سال ۱۹۴۸ را با پرچم‌های فلسطینی احیا کردند.

براساس این گزارش، شهروندان فلسطینی با حضور در فضای مجازی با پرچم فلسطین با انواع هشتگ های مختلف  به جای راهپیمایی ها روز نکبت برای بیان اندوه خود درباره این روز، رکورد بالایی را ثبت کردند. 

براساس این گزارش فلسطینی ها از تلفن های شخصی و گفت و گوهای ویدیویی با کمک برنامه ZOOM ، و برنامه های دیگر روز نکبت ۱۵ می که باعث اخراج آنها از سرزمین هایشان  و برپایی رژیم اسرائیل شد را احیا کردند.

نظامیان رژیم صهیونیستی سال گذشته میلادی در راهپیمایی های روز نکبت ۵۰ فلسطینی را زخمی کردند اما راهپیمایی های امسال به دلیل  شیوع ویروس کرونا لغو شده است و همه فعالیت ها به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که فلسطینی ها که هنوز محروم از یک کشور مستقل هستند راه های جدید را برای یاد آوری گذشته خود و تاکید بر هویت خود در فضای مجازی یافته اند.

"فلسطین وی آر" یکی از ابزارهای جدیدی است که میلیون ها فلسطینی که به دور از سرزمین آبا و اجدادی خود زندگی می کنند را به یکدیگر ارتباط می دهد.

سالم براهمه ۳۰ ساله موسس وی آر در رام الله در این گزارش می گوید که در حالی که شهروندان فلسطینی در سرزمین های اشغالی در تبعید به سر می برند اما این برنامه که در غزه و قدس و کرانه باختری در دسترس است امکان ارتباط شهروندان فلسطینی با یکدیگر را فراهم می کند و این یک یک نقطه تحول مهم است.

مجد الشهابی از آوارگان فلسطین در سوریه گفت که با این برنامه فلسطینی ها در هر مکانی می توانند جزییات تصویری از روستا های خود ببیند و اطلاعات مهمی درباره فلسطین پیش از اشغال به دست آورند. در این صفحات مجازی همچنین درباره فرهنگ، لباس و غذاهای بومی فلسطین به مخاطبان اطلاعات داده می شود.

 فلسطینی ها  در سال ۲۰۲۰ در سرتاسر سرزمین های فلسطینی هفتاد و دومین سالگرد اشغال فلسطین در سال ۱۹۴۸ میلادی را در شرایط استثنایی و اعمال محدودیت ها به دلیل شیوع ویروس کرونا احیا می کنند.

جنگ ۱۹۴۸ یا آن چه فلسطینی ها از آن به "یوم النکبه" (روز نکبت) یاد می کنند و اسرائیلی ها، تشکیل دولت موهوم خود، جنگی بود که در سرزمین فلسطین شکل گرفت و به تشکیل رژیم جعلی اسرائیل و رانده شدن فلسطینی ها از سرزمین مادری شان منجر شد.

آغاز این فاجعه در ماه می سال ۱۹۴۸ با اشغال بیش از سه چهارم منطقه تاریخی فلسطین ، کشته شدن۵۳۱ فلسطینی و اخراج و آوارگی حدود ۸۵٪ از جمعیت فلسطین در کشورهای همسایه با آن و برخی از کشورهای خارجی طبق گزارش دفتر مرکزی آمار فلسطین، بود.

دولت آمریکا در ۱۴ می ۲۰۱۸ همزمان با روز اشغال فلسطین، سفارت خود از تل آویو را به قدس اشغالی منتقل و این شهر را به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل به رسمیت شناخت.

این اقدام یک جانبه و خلاف مقررات بین المللی آمریکا در دو سال گذشته موجی از تنش ها را برانگیخته و در جریان راهپیمایی های بازگشت که در طول بیش از یک سال هر هفته در نقطه مرزی میان نوار غزه با سرزمین های اشغالی انجام می شد، هزاران فلسطینی کشته و زخمی شدند.

در سال جاری نیز کابینه جدید رژیم صهیونیستی در سایه حمایت های دولت آمریکا در تلاش است تا مناطقی در کرانه باختری از جمله الأغوار و شمال بحر المیت را به خود ملحق کند و در این راستا اقدامات امنیتی شدیدی در قدس اشغالی و شهرهای کرانه باختری در برابر واکنش های شهروندان فلسطینی بخصوی همزمان با سالگرد روز نکبت در پیش گرفته و در هفته گزارش شماری از فلسطینی کشته و زخمی و بازداشت شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha