۳۵ هزار تن سیر در استان اردبیل برداشت می‌شود

اردبیل - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام‌کرد: امسال ۳۵ هزار تن محصول سیر از سطح مزارع ۱۱ شهرستان استان اردبیل برداشت می‌شود.

احمد شهریار روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، با اشاره به آغاز برداشت محصول سیر از یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار مزارع استان اردبیل گفت: بخش اعظمی از سیر استان در منطقه مغان کشت می‌شود به طوری که امسال بیش از یک‌هزار هکتار از اراضی زراعی شهرستان پارس‌آباد مغان به کشت این محصول اختصاص یافته است.

وی بیان‌کرد: برداشت محصول در ۲۵ درصد از مزارع استان اردبیل انجام شده و مابقی محصول نیز تا نیمه خردادماه برداشت شده و روانه بازار مصرف می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با بیان این که قیمت فعلی محصول سیر برداشت شده رضایت نسبی کشاورزان را تامین کرده ، اظهارکرد: هم‌اکنون هر کیلوگرم سیر خام و تر برداشت شده در مزارع، به قیمت ۳۵ تا ۳۶ هزار ریال فروخته می‌شود.

وی افزود: به علت حاکم بودن شرایط مناسب بر بازار سیر، امسال نیازی به مداخله برای خرید تضمینی محصول احساس نشده و ضرورتی برای این کار وجود ندارد.

شهریار با اشاره به کاهش سطح زیر کشت سیر در استان از سه هزار هکتار سال گذشته به یک‌هزار ۲۰۰ هکتار در سال جاری، علت این کاهش را افت شدید قیمت محصول در فصل برداشت محصول در سال گذشته و توجه سیرکاران به هشدار سازمان جهاد کشاورزی در زمینه عواقب کشت این محصول در سال زراعی جاری ذکر کرد.

به گزارش ایرنا، سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اوایل فصل کشت در سال گذشته، نسبت به کشت سیر در منطقه مغان هشدار داد و اعلام‌کرد: کشاورزان استان با توجه به نامشخص بودن وضعیت بازار و تضمینی نبودن خرید محصول، از کاشت سیر در کل استان بویژه در منطقه مغان خودداری کنند.

پارسال کشاورزان با توجهی به هشدارهای سازمان جهاد کشاورزی و با وسوسه فروش محصول به قیمت بالا، اقدام به کشت محصول به اندازه سه برابر سال‌های قبل کرده و در فصل برداشت به علت پایین آمدن قیمت محصول متحمل زیان شدند.

در فصل بهار سال گذشته، بیش از ۹۰ هزار تن محصول سیر از سطح سه هزار هکتار از اراضی منطقه مغان در شهرستان‌های پارس‌آباد و بیله‌سوار برداشت شد.

پارسال به علت افزایش میزان تولید، قیمت فروش سیر تازه برداشت شده به حدود ۱۰ هزار ریال در هر کیلوگرم کاهش یافت و همین امر سبب زیان هنگفت کشاورزان منطقه شد.

خلیل نیکشاد ،سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل سال گذشته در پی بروز تنش قیمت در محصول سیر، خواستار تکمیل زنجیره تولید، ایجاد واحدهای فرآوری و صنایع تبدیلی و نیز بسترسازی برای صادرات محصول تولیدی منطقه مغان شد ولی با توجه به فرابخشی بودن این موضوع، تاکنون اقدام موثری در این زمینه نشده است.

کشت محصول سیر در شهرستان‌های بیله‌سوار، پارس‌آباد و اصلاندوزمغان که از قطب‌های مهم کشاورزی کشور و استان اردبیل به شمار می‌رود، طی سال‌های اخیر گسترش یافته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =