کرونا در هرمزگان همچنان می‌تازد

بندرعباس- ایرنا- ویروس کرونا که این روزها اخباری از شیب ملایم نزولی آن در کشور به گوش می رسد ولی در استان هرمزگان همچنان در کانال صعودی است و به ظاهر قصد قرارگیری در شیب نزولی را ندارد.

تا زمانی که مسوولان نسبت به رعایت هر چه بیشتر پروتکل های بهداشتی تاکید و هشدار می دادند، روند ابتلا به کرونا در هرمزگان چندان شیب تندی نداشت اما متاسفانه در چند وقت اخیر کم توجهی به الزام های بهداشتی و جدی نگرفتن هشدارها از سوی مردم، شیب ابتلا به این ویروس را در استان بسیار تند کرده و موجی از نگرانی را در میان مسوولان، مردم و دوستداران سلامت ایجاد کرده است.

نگاهی به آمارهای اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان حکایت از آن دارد که میانگین ابتلا به ویروس کرونا در طول یک شبانه روز در مدت دو هفته اخیر بین ۵۰ تا ۷۰ مورد بوده،این افزایش ابتلا در شرایطی است که هرمزگان در زمان اوج کرونا در کشور، در وضعیت بسیاری خوبی قرار داشت.

نگاهی به شرایط شهرها و بی توجهی برخی از مردم و گروه های صنفی به رعایت پروتکل های بهداشتی خود گواه واقعیتی خطرناک است که اگر به موقع جلوی آن را نگریم، می تواند خسارات مالی و جانی زیانباری برای مردم هرمزگان و حتی دیگر مناطق کشور به دنبال داشته باشد.

عادی سازی شرایط از مهمترین دلایل افزایش ابتلا به کرونا

برخی از شهروندان در هرمزگان معتقد هستند که عادی سازی شرایط و از سرگیری بیشتر فعالیت ها، موجب شده تا مردم تصور بر تمام شدن کرونا داشته باشند و از همین رو خیلی رعایت نکات و توصیه های بهداشتی را جدی نگیرند.

مریم میرزایی که در یک مرکز خریددربندرعباس کار می کند، در مورد علت استفاده نکردن از ماسک و دستکش می گوید: دیگر شرایط به حالت عادی برگشته و نیازی نیست که این قدر به خودمان سختی بدهیم.

وی ادامه داد: الان در برنامه های تلویزیون برخی از کارشناسان و یا حتی خود مسوولان که در نشست هایی حضور دارند، از ماسک و دستکش استفاده نمی کنند.

جابر کریمی که در اسکله شهید رجایی بندرعباس مشغول به کار است، می گوید: تا چند وقت پیش خیلی سخت گیری می شد اما الان سرویس های جابجایی نیروها با تمام ظرفیت کار می کنند و همه صندلی اتوبوس و یا مینی بوس ها موقع رفت و یا برگشت از محل کار پر است و حدود ۵۰ یا ۶۰ درصد نیروها از ماسک و دستکش استفاده می کنند.

تداوم روند صعودی کرونا در هرمزگان دور از انتظار نیست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان دراین باره گفت: با وضعیت این روزهای شهر بندرعباس و رعایت نکردن اصول بهداشتی توسط برخی مردم، افزایش تعداد مبتلایان به کرونا ویروس دور از انتظار نیست.

دکتر محمود حسین پوردر گفت وگوبا ایرنا بیان داشت: هرچند خیلی از شهروندان نیز با رعایت اصول بهداشتی بیرون می آیند، اما همچنان اماکن عمومی آلوده ترین مناطق از نظر کرونا ویروس هستند.

وی ادامه داد: تعداد افرادی که بدون علامت بیماری شناسایی می شوند ، نشان می دهد چرخش ویروس در جامعه چقدر برقرار است و چه شدتی می توان برای آن در نظر گرفت.

وی تصریح کرد: هر جایی که افراد گوناگون با یکدیگر تماس داشته باشند مانند بانک ها، پمپ‌بنزین ها، فروشگاه های بزرگ، وسایل رفت و آمد عمومی و به عنوان مکان های اصلی آلودگی به ویروس لحاظ می شوند.

نیمی از افراد جامعه بدون علامت و ناقل این بیماری هستند

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز گفت:حدود نیمی از افراد جامعه بدون علامت و ناقل بیماری کرونا هستند.

دکتر فاطمه نوروزیان بیان داشت: برخی از مردم تصور می کنند با گرم شدن هوا ویروس از بین می رود اما طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تاکنون هیچگونه شواهدی مبنی بر از رفتن این ویروس مانند ویروس آنفلو آنزا در ایام گرم سال در دست نیست.

وی ادامه داد: حالا که معلوم نیست ویروس کرونا تا چه زمانی میهمان ناخوانده جوامع بشری است، پس بهترین راه پیشگیری ، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از سفرهای غیرضروری می باشد.

کرونا همچنان در کمین سلامت جامعه است

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و متخصص بیماری های عفونی ضمن هشدار جدی به مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی، گفت: با شروع مشاغل کم خطر و برداشت محدودیت سفر ، تا حدودی مردم به این باور رسیدند که کرونا پایان یافته و از همین رو دیگر نسبت به رعایت توصیه های بهداشتی چندان حساسیت به خرج نمی دهند.

دکتر مهدی حسنی آزاددر گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ما نگران تغییر رفتار مردم نسبت به ویروس کرونا در بازار و کاهش قرنطینه خانگی و عادی شدن این رفتارها هستیم ، در حالی که همه ما باید پروتکلهای بهداشتی را رعایت کنیم.

وی ادامه داد: مردم باید بدانند که از سرگیری فعالیت ها براساس تصمیم ملی و به منظور پیشگیری از خسارت بیشتر اقتصادی بوده و به هیچ عنوان به معنای عادی بودن شرایط نیست.

آزاد تصریح کرد: با توجه به شلوغی های سطح شهرها این خطر وجود دارد که در صورت رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی تداوم افزایش شمار مبتلایان به کرونا به صورت جدی مطرح است و به شدت سلامت جامعه را تهدید می کند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هشدار داد: بی توجهی به طرح فاصله گذاری اجتماعی تنها به گسترش شیوع ویروس کرونا کمک می کند و همچنان باید رفتارهای گذشته تا کنترل این ویروس ادامه یابد.

افزایش شیوع بیماری کرونا در هرمزگان نگران کننده است

استاندار هرمزگان در نشست اخیر ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا گفت: افزایش شیوع بیماری کرونا طی روزهای اخیر در هرمزگان و ترددهای زیاد و حضور مردم در مکان های عمومی آن هم بدون رعایت دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری، نگران کننده است.

فریدون همتی افزود: به دلیل شیوع بیشتر بیماری کرونا طی روزهای اخیر در هرمزگان، دغدغه و نگرانی جدی داریم و مردم باید بدانند که در صورت بی توجهی به توصیه های بهداشتی،  ممکن است هرمزگان به لحاظ افزایش بیماری کرونا به وضعیت فعلی استان خوزستان دچار شود.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: افزایش آمار بیماران مبتلا به کرونا در هرمزگان نشان می‌دهد که این بیماری در سطح جامعه وجود دارد و در حال انتقال است.

همتی اظهار داشت: مردم برای انجام هر نوع فعالیت و هنگام حضور در همه مکان های عمومی و مراکز خرید، حتما از ماسک و دستکش استفاده کنند و تنها با رعایت این پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری، می توانیم بیماری کرونا را مهار کنیم.

وی تاکید کرد: افرادی که تست بیماری کرونا در آنها مثبت اعلام شده هم در درون خانواده باید فاصله گذاری و موارد بهداشتی را رعایت کنند و هم دستور پزشکی قرنطینه را رعایت کرده و در اجتماع حضور نیابند تا سلامتی دیگران به خطر نیفتد.

استاندار هرمزگان یادآور شد: از همه مردم هرمزگان می خواهیم تا بسیار جدی‌تر اصول بهداشتی و فاصله گذاری را رعایت کنند تا این بیماری در استان کنترل و مهار شود.

هشدار به اعمال قرنطینه های سخت گیرانه در هرمزگان

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن انتقاد از بی توجهی برخی از مردم نسبت به رعایت توصیه های بهداشتی، هشدار داد : در صورتی که روند ابتلا به کرونا به این شکل ادامه یابد، مردم در انتظار اعمال محدودیت‌های مسافرت و همچنین اعمال قرنطینه‌های سختگیرانه باشند.

دکتر حسین فرشیدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: علت اصلی افزایش بیماری کرونا در هرمزگان بویژه در بندرعباس، حجم بالای جمعیت و رعایت نکردن فاصله فیزیکی در مکان‌های شلوغ است.

وی ادامه داد: اکنون همه شهرستانهای هرمزگان بویژه بندرعباس، میناب، کیش ، قشم ، حاجی آباد ، بندرلنگه ، رودان بیشتری و پارسیان ، بندرخمیر ، جاسک ، بستک ، سیریک و بشاگرد  مبتلا به کرونا وجود دارد.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۱۶ هزار و ۶۳۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۴۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶ هزار و ۹۰۲ نفر رسید.

کیانوش جهانپور روز گذشته درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۶ اردیبهشت) بر اساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاههای علوم پزشکی دو هزار و ۱۰۲ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور به ۱۱۶ هزار و ۶۳۵ نفر رسید.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: روند نزولی فوت ناشی از بیماری کووید-۱۹ ادامه دارد و در طول ۲۴ ساعت گذشته ۴۸بیمار دیگر مبتلا به کووید-۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و از زمان شیوع این بیماری در کشور تاکنون ۶ هزار و ۹۰۲ نفر جان خود را از دست داده اند.

جهانپور بیان کرد: بر اساس این گزارش ها تاکنون ۹۱ هزار و ۸۳۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور بهبودیافته و از بیمارستان ترخیص شده اند که حدود ۸۰ درصد مبتلایان است. ۲۷۲۷ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری و به نوعی بحرانی تحت مراقبت قرار دارند که امیدواریم شفا پیدا کنند.

وی گفت: تاکنون ۶۵۸ هزار و ۶۰۴ آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در ۱۲۶ آزمایشگاه کشور انجام شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =